policia

Nxiten tensione etnike më jug, hiqet flamuri grek në Dropull

Postuar në 20 Janar, 2017 12:35

Një ditë më parë në Dropull është hequr flamuri grek që qëndronte në hyrje të tij. Akti është marrë përsipër nga një organizate që quhet "Lëvizja për Shqipërinë e Bashkuar", të cilët në faqen e tyre në internet pranojnë se kanë kryer këtë veprim si reagim ndaj qëndrimeve të Greqisë për çështjen çame. Në shkrimin me titull "LSHB largon flamurin e shtetit armik grek në Dropull, që cënonte sovranitetin" thuhet se "Dje rreth orës 17:00, djemtë e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar kanë larguar flamurin grek në Dropull.

ISIS herët a vonë do të godasë Italinë

Postuar në 07 Janar, 2017 20:55

Vlerësimin se Shteti Islamik herët a vonë do të godasë Italinë ka shprehur kreu i policisë italiane, Franco Gabriel. "Dua ta them me një mënyrë sa më të pranueshme. Herët apo vonë edhe ne do të paguajmë një çmim. Nuk ka anjë dyshim, ne nuk duhet të mashtrojmë veten. Shpresojmë që goditja të jetë në një shkallë sa më të kufizuar”

Një vetëvrasje pas dënimit për përdorim droge dhe “Escobari” i pakapshëm

Postuar në 04 Janar, 2017 15:35

Prindërve do t’u mbeten vetëm lotët dhe të kapin kokën me dorë. Ky është rasti më I fundit që të kujton si zile alarmi se ku jeton. Rasti i Estref Halilit, 22 vjeçarit nga Kolonja e Lushjnes që u vetëvar në burgun e Rrogozhinës ka marrë jehonë. Pa marrë asnjë pozicion për të vërtetën e ngjarjes, një gjë kuptohet fare qartë: ky shtet bën të kundërtën e riedukimit.  Historia e Halilit është ulëritëse kur sheh se Klement Balili, njeriu I tonaletave të drogës nuk “po kapet dot”, e ndërkohë një 22 vjeçar prangoset për një cigare.

Tregëtia politike me reformën në drejtësi

Postuar në 03 Janar, 2017 13:14

A do të detyrohet kryeministri të japë dorëheqjen? Ky është titulli i një shkrimi në gazetën e majtë izraelite “Haaretz”, një kritike e fortë e Benjamin Netanyahut. Shkrimi merr shkas nga “mësymja” e policisë në shtëpinë e kryministrit për ta marrë në pyetje rreth hetimeve ndaj tij. Akuzat janë dy: korrupsion përmes dhuaratave dhe tjetra një çështje më e madhe, por për të cilën nuk jepen hollësi.

Komunikimet telefonike dhe ato elektronike në dispozicion të SHISH e policisë brenda 24 orëve. Kundërshton ministri i Drejtësisë

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 08:45

Ajo që dyshohej dhe u përfol muaj më parë ka marrë jetë në formën e një projektligji. Gazeta “Shqiptarja.com”, publikon sot disa dispozita të shtuar në ligjin “Për komunikimet Elektronike”, të cilat mbajnë firmën e dy ministrave, Tahiri e Harito, e të cilat parashikojnë ndër të tjera që komunikimet telefonike e ato elektronike u vihen në dispozicion Shërbimit Informativ, Policisë së Shtetit dhe Policisë Ushtarake.

KE-ja konfirmon qëndrimet e Gunther Krichbaum: "Shekulli" referon raportin vjetor: Shqipëria, republikë e kanabisit, zë 2.5% të PBB-së

Postuar në 27 Nëntor, 2016 16:10

Të ardhurat ilegale nga bimët narkotike, kanabis sativa në Shqipëri zënë 2,6% të Prodhimit të Brendshëm Bruto”. Kjo theksohet në raportin e Komisionit Europian që vlerëson ecurinë e vendit tinë për vitin që po mbyllet.

Vëzhgim: Policia me kallashnikov në Elbasan. Që nga 2014, këtë armë e përdor vetëm ushtria!!!

Postuar në 12 Nëntor, 2016 20:10

Në Elbasan është vendosur "gjendja e shtetrrethimit" me rastin e ndeshjes së futbollit me Izraelin. Forca policie të shumta janë të pranishme në emër të ruajtjes së sigurisë dhe kundër ndonjë akti terrorist. Siç shihet në foto, policia ka në përdorim armë automatike model 56, Kallashnikov, cilësuar në kuptimin tektnik armë luftarake. Në vitin 2014, ministri i Brendshëm Tahiri, kur diskutohej ligji për armët do të deklaronte: 

Për ku drejtohet kultivimi i bimëve narkotike në Shqipëri?!

Postuar në 08 Nëntor, 2016 22:29

“Dy oficerë të policisë së Lezhës që zbuluan magazinën me 4.2 ton hashash janë transferuar menjëherë nga detyra. Ilir Sula, shef i sektorit të krimit të organizuar në drejtorinë e policisë së Lezhës është dërguar në Elbasan. Ndërsa Agron Cullhaj, me detyrë shef seksioni i drogës në drejtorinë e policisë së Lezhës është transferuar si specialist në një sektor tjetër në Lezhë.Sula dhe Cullhaj ishin në krye të operacionit të policisë së Lezhës që zbuloi magazinën me drogë. Zyrtarisht policia nuk jep asnjë të dhënë për transferimin e tyre.

I thonë vetes shërbëtorë të ligjit, Rama tregon pse duhet të kemi në zemër Erdogan

Postuar në 07 Nëntor, 2016 12:24

Kryeministri Rama asnjëherë nuk ka bërë transparente "miqësinë politike" me presidentin turk Erdogan. Sot ai ka falenderuar edhe publikisht presidentin e Turqisë, të cilit sipas kryeministrit duhet t'i jemi mirënjohës për uniformat e reja të policisë së shtetit.

Kanabisi, qeveria i drejtohet për ndihmë BE-së. Pse kundërshtohet roli i ushtrisë dhe mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare?

Postuar në 05 Nëntor, 2016 16:22

Vetëm pak ditë më parë Presidenti njoftoi se më datë 11 nëntor mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të trajtuar çështjen e kanabisit dhe emergjencën e tij. Këtij veprimi i parapriu një sugjerim i ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, sipas të cilit edhe ushtria duhet të përfshihet në akison. Ndarja për luftën ndaj kanabisit po merr ngjyrime politike pasi edhe kryeminsitri reagoi për thirrjen e mbledhjes nga Presidenti duke vënë përpara një letër pozitive të Komisionerit për Punët e Brendshme në BE, Avramopoulos.

“Të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për kanabisin?!

Pages

Subscribe to RSS - policia