policia

Tjetër skandal me Policinë e Shtetit

Postuar në 28 Shtator, 2017 11:30

Policia përfshihet në një tjetër skandal pas ngjarjes së Elbasanit, ku nguroi të arrestojë dhëndrin e kryebashkiakut Qazim Sejdni për sulmin ndaj makinës së zv/drejtorit Gjergj Oshafi. Ish- shefi i Krimeve të Rënda në Tiranë dhe i njësisë Operacionale të Policisë së Tiranës Dritan Xhindoli, u vetëdorëzua në policinë e Durrësit, pasi ishte në kërkim ndërkombëtar.

Arrestoni ata që nuk paguajnë energjinë! (Video)

Postuar në 26 Shtator, 2017 10:20

Emisioni “Opinion” në Tv Klan publikoi videon e ngjarjes së 18 Shtatorit në Elbasan, ku makina e zv/drejtorit të Policisë së këtij qarku, Gjergji Oshafi u godit nga një Audi A8 e blinduar. Edhe pse policia ndodhej në operacion pamjet tregojnë qartë se porta e hekurit të Tregut Ushqimor është mbyllur brenda 23 sekondash, pasi makina Audi A8 hyri me shpejtësi brenda tregut.

AKEP: Pse Vodafone duhej t’ua hiqte policëve paketat falas

Postuar në 21 Shtator, 2017 18:29

Para dy javëve, TemA TV i kërkoi shpjegime Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, për urdhrin e dhënë rreth paketave që kompania Vodafone u ofronte punonjësve të Policisë së Shtetit. Pas këtij urdhri, policëve iu hoqën paketat ku ofroheshin falas thirrjet telefonike me njëri tjetrin për llogari të punës së tyre.

Ku shkoi "Policia që duam", institucioni "më i besueshëm"?

Postuar në 18 Shtator, 2017 16:30

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka shprehur sot falënderime për të gjithë ata që e kanë mbështetur në nisjen e procesit të vettingut në Policinë e Shtetit. Është në fakt një premtim i mbajtur i z. Xhafaj, i cili gjithësesi krijon një kakofoni me qëndrimet e deritanishme të qeverisë për këtë institucion.

Partnerët, mungesë e madhe besimi ndaj policisë shqiptare

Postuar në 08 Shtator, 2017 18:33

Qeveria thotë se policia shqiptare është institucioni më i besueshëm nga shqiptarët, por kërkesat e policive partnere për ngritjen e grupeve të përbashkëta hetimore vënë në dyshim integritetin e policisë shqiptare. Janë të paktën 3 vende të Bashkimit Europian që kanë kërkuar ngritjen e grupeve të përbashkëta hetimore për çështjet e azilit, luftës kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës.

Droga, patentë (pu)shtetërore e Republikës së Shqipërisë

Postuar në 05 Gusht, 2017 10:42

Zëri i Amerikës raporton sot për një rritje të trafikut të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Media në fjalë, e imunizuar ndaj rromuzeve të sforcuara dhe nga halli të qeverisë në Tiranë, i referohet raporteve të Antidrogës italiane që “bllokoi gjatë muajit qershor rreth 6 tonë lëndë narkotike kanabis”. Shkruan ZA: 

Një fshesë në polici nuk mund të kalojë me dorëheqje

Postuar në 31 Korrik, 2017 22:24

Në fillim drejtorët e hipotekave, sot drejtorët e spitaleve rajonave. Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga drejtuesit në fjalë marrjen e përgjegjësive administrative për dështimet dhe gjendjen skandaloze e cila në fakt është përgjegjësi qeverisëse. Megjithatë lëvizjet në fjalë kanë patur suksesin e vet në raport me qytetarët: edhe sikur të lexosh komente online vëren kënaqësinë dhe entuziazmin për këto shkarkime, që na japin të kuptojmë se deri ku ka mbërritur situata.

Azilkërkimi në Gjermani, ende problem. Ambasada gjermane: Përvoja e stacionimit policor, sukses

Postuar në 28 Korrik, 2017 17:11

Numri i azilkërkuesve shqiptarë në Europë vijon të mbetet i lartë. Përtej ankesave zyrtare të Francës pak ditë më parë, situata në Gjermani vijon të paraqesë probleme, ndonëse me një ulje të ndjeshme. Sipas një informacioni zyrtar të kërkuar nga ResPublica pranë ambasadës gjermane në Tiranë, vetëm për muajin qershor pati rreth 500 azilkërkues dhe sipas vlerësimit ky numër është jo i vogël nëse mbahet parasysh se Shqipëria është vend origjine i sigurtë.

Një tjetër kontratë e paqartë dhe abuzive për gjobat postare të policisë

Postuar në 21 Korrik, 2017 16:45

Policia ka nisur ditët e fundit aplikimin e dërgimit me postë të gjobës për shkeljet që konstatohen nga radarët e lëvizshëm të instaluar kryesisht në aktet nacionale. Një masë që sipas policisë po eksperimentohet në periudhën e sezonit turistik ku fluksi i lëvizjes së automjeteve është më i lartë. Si teknikë, aplikimi i kësaj lloj gjobe gjen përdorim në shumë vende europiane, ku në fakt zinxhiri i procedurave garanton transparencë dhe barazi të së drejtës për shmangur arbitraritetin e shtetit përballë qytetarëve.

Fillojnë "sukseset" e policisë me drogën

Postuar në 14 Korrik, 2017 11:00

Qeveria është zotuar se ky vit do jetë epilogu i luftës kundër drogës. Dhe s'ka si të jetë ndryshe, tani që shumica ka hequr nga këmbët ata që e pengonin të luftonin drogën. Policisë i duhen prova për t'u atashuar me një imazh të ri, që ndonjëherë ka më shumë vlerë se rezultatet. Mbrëmë u raportua për kapjen e tonelatave drogë në Vlorë e Kavajë, operacione që i përshëndeti edhe kreu i Policisë Haki Çako, duke folur për një polici që po përmbush mësimet dhe detyrat e kryeministrit Edi Rama

Pages

Subscribe to RSS - policia