plani

Plani sovjetik për Maqedoninë, Shtabi do vepronte nga Shqipëria

Postuar në 25 Janar, 2017 10:04

Aspiratat sovjetike për krijimin e një "Republike të Maqedonisë" zbulohen në një raport të CIA-s të  vitit 1950, i deklasifikuar kohët e fundit. Dokumenti që mban datën 22 gusht, 1950, )kohë kur marrëdhëniet ruso-jugosllave ishin prishur)përmend krijimin e një “Komiteti për Maqedoninë e Lirë” që do sinkronizonte kryengritjet e njëkohshme në territorin e Maqedonisë, Greqisë dhe ish-Jugosllavisë, me qëllim përfundimtar krijimin e një Maqedonie të vetme.

Plani i ndërtimeve "Tirana 030", plani tjetër i shkatërrimit të saj

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 08:32

Më 29 Dhjetor 2016 Këshilli Bashkiak i Tiranës miraton Planin e Përgjithshëm Vendor TR030. Është një plan në thelb i gabuar dhe do bënte sens që të shtyhej për miratim në 29 Dhjetor 2017. Për Tiranën duhet një plan alternativ veç këtij të paraqitur. Ky plan alternative mungon. Më pas duhet bërë zgjedhja e planit më të mirë pas një diskutimi intensiv në publik. Një plan i gabuar i Tiranës është një shkatërrim i perspektivës së zhvillimit të gjithë vendit. Tani jemi tek plani i gabuar.

Dy fjalë për rolin e publikut në vendimmarrje dhe rasti për Planin e Tiranës

Trump: Plani Clinton për Sirinë çon drejt një Lufte të Tretë Botërore

Postuar në 26 Tetor, 2016 11:20

Kandidati republikan për Shtëpinë e Barshë Donald Trump deklaroi për Reuters se plani i Clinton për Sirinë mund t'i çojë Shtetet e Bashkuara drejt një Lufte tëTretë Botërore. Kjo për shkak të një përplasje të mundshme ushtarake mes SHBA-ve dhe Rusisë, e cila sipas Trump është vend që ka armë bërthamore.

Plani francez për Sirinë diskutohet në Këshilin e Sigurimit, SHBA dhe Rusia pa komunikim

Postuar në 01 Tetor, 2016 10:49

5 shtetet anëtare të Këshillit të Sigurimit diskutuan të shtunën planin e Francës për Sirinë. Ky plan fokusohet te situata në Alepo, pas bombardimeve të vazhdueshme nga ushtria Siriane dhe Rusia që erdhën si rezultat i prishjes së armëpushimit të arritur mes Uashingtonit dhe Moskës.
Plani francez synon rivendosjen e armëpushimit, bazuar në marrëveshjen e 9 shtatorit dhe shpërndarjen e ndihmave humanitare për civilët në Alepo, duke kërkuar ndërprerjen e fluturimeve ushtarake në zonë.

Kina, ambicie superfuqie edhe në fushën e IT. Plani 10 – vjeçar: 5.7 trilion dollarë konsum, shërbim interneti për 350 milionë njerëz më shumë

Postuar në 14 Gusht, 2016 19:11

Qeveria kineze ka bërë të njohur së fundmi planin e saj dhjetëvjeçar në fushën e Teknologjisë së Internetit. Këshilli Shtetëror dhe Komiteti Qendror i Partisë Komuniste kanë zyrtarizuar draftin për strategjinë kombëtare të IT-së, që do të drejtojë politikën e qeverisë kineze në dekadën e ardhshme.

Aleanca në krizë, Plani A i LSI-së plotësisht në përputhje me planet e PD

Postuar në 14 Korrik, 2016 12:13

Nuk ka më asnjë dilemë, LSI dhe PD janë me një plan thuajse të përbashkët për formën në drejtësi. Pas disa ditësh heshtje LSI vendosi të sqarojë pozicionin e saj pas propozimit amerikan për reformën në drejtësi. Nënkryetari Petrit Vasili e bëri të qartë se "Lëvizja Socialiste për Integrim ka vetëm një plan, që nga fillimi i Reformës, Planin A, me konsensus dhe sipas Komisionit të Venecias". Vasili u deklarua kundër një drafti ekspertësh duke sjellë si shembull përvojën me kompaninë britanike Crown Agents.

Inspektoriati Shtetëror i Arsimit inspektime vetëm në 6 kopështe në 2016

Postuar në 22 Qershor, 2016 10:46

Një kopësht fëmijësh i paregjistruar dhe jashtë çdo parametri ligjor funksiononte për mrekulli në mes të Saukut dhe asnjë institucionin nuk kishte lëvizur as gishtin për të parë nëse plotësonte kriteret për të qenë kopësht fëmijësh. Biznesi informal ku dhunoheshin fëmijët nuk u ra në sy as tatimorëve, as policëve bashkiakë dhe as inspektorëve arsimorë që paguhen për të kryer kontrolle.

Rikualifikimi Urban i Himarës, PBDNJ: Studimet amatoreske synojnë çrrënjosjen e helenizmit dhe ndryshimin demografik të zonës

Postuar në 17 Qershor, 2016 17:37

Dega e OMONOIA-s dhe e PBDNJ-së Himarë kanë ngritur shqetësimin se plani për  Rikualifikimin Urban të qendrës së Himarës ka për qëllim dëmtimin dhe çrrënjosjen e komunitetit helen të Himarës dhe ndryshimin demografik të kësaj zone. Në deklaratën e shpërndarë për mediat thuhet se ky shqetësim i është përcjellë qysh vitin e kaluar kryeministrit  Rama, por ai e ka shpërfillur.

Plani Boeri për transportin publik në Tiranë, propozon makina elektrike dhe taksi

Postuar në 12 Prill, 2016 12:01

Stefano Boeri, studioja e të cilit UNLAB është fituesja e projektit për planin urbanistik të Tiranës, nuk mendon se Tirana ka nevojë për tram apo metro për të zgjidhur problemet me transportin publik. Ai propozon makina elektrike për të hequr flotën e makinave me lëndë djegëse si dhe lëvizjen me dhe taksi.

Për Tiranën, ide për ndryshime edhe në pallatet ekzistuese

Postuar në 11 Prill, 2016 22:57

Stefano Boeri, arkitekti italian i përfshirë në disa projekte për Tiranën, ka dhënë një intervistë për Top-Story. Boeri jep edhe disa mendime për kryeqytetin shqiptar për të cilin mendon se “duhet zhvilluar së brendshmi”. Më poshtë dy nga përgjigjet e tij:

Plane të cilat kanë qenë “të Ramës”, “të Bashës”, por kurrë plane “të Tiranës”. Cili do të ishte dallimi i këtij të riut nga të tjerët? Pra, cila do të jetë firma e një eksperti, e një arkitekti, sepse Tirana gjithmonë ka pasur firmën e arkitektëve politikë, kjo që nga kohërat e Enver Hoxhës.

Pages

Subscribe to RSS - plani