plani

A është "marrëveshja e shekullit" një plagjiaturë e një plani izraelit të 1979-ës?

Postuar në 14 Shkurt, 2020 16:20

Revista e njohur “Foreign Policy” publikon së fundmi shkrimin e një ish-komandanti të ushtrisë izraelite, sipas të cilit Plani aktual i presidentit amerikan, Donald Trump për paqen në Lindjen e Mesme, në të vërtetë nuk është gjë e re.

Turqia refuzon planin e NATO-s për mbrojtjen e vendeve balltike nga Rusia: Shpallni YPG si terroristë

Postuar në 26 Nëntor, 2019 16:31

Turqia është deklaruar kundër planit të mbrojtjes së NATO-s për vendet e Balltikut dhe Polonisë, nëse aleanca nuk do të japë mbështetje për Ankaranë në luftën e saj kundër milicisë kurde në Sirinë Veriore. Ambasadori i Turqisë në NATO ka refuzuar të firmosë planin e propozuar duke ngritur në nivel informal kërkesën që milicia kurde të klasifikohet si organizatë terroriste.

Plani im për Kosovën Dështoi

Postuar në 03 Maj, 2019 23:55

Idetë e mia dështuan. Kjo do t’i kushtojë shtrenjtë kombit tonë, shtetit tonë në 20-30 vitet e ardhshme. Nuk isha bindës sa duhet, dështova në shpjegimin e situatës reale, se realiteti është më i rëndësishëm se emocionet

Këto janë fjalë të presidentit serb, Aleksander Vuçiç, i cili ka pranuar se plani i tij për zgjidhjen e çështjeve kufitare me Kosovën dështoi. 

May habit liderët europianë

Postuar në 19 Janar, 2019 12:04

Kryeministrja britanike Teresa May nuk reflektoi në qëndrimet e saj rreth planit të  Brexit gjatë bisedimeve me krerët e shteteve anëtare të BE, pavarësisht nga rrëzimi i këtij projekti në parlamentin britanik. 

Qëndrimi i zonjës May, e cila përballet me një bllokim politik në vendin e saj, ka lënë ... pa përgjigje diplomatët në Bruksel të cilët duket se kanë pritur një ndryshim të bisedimeve.

Unaza e Madhe, zbulohet mashtrimi i Veliajt: Projekt në funksion të pallateve të reja

Postuar në 22 Dhjetor, 2018 14:52

Partia Demokratike ka akuzuar sot me dokumente sipas saj, kryebashkiakun Erjon Veliaj se ka devijuar Planin Urbanisitik të Tiranës për të favorizuar projektin 60 mln euro të biznesmenit Edmond Bego në Unazën e Madhe.

Sipas përfaqësuesve të saj, Gazmend Bardhi dhe Ina Zhupa, Veliaj ka miratuar fazën e parë të pajisjes me leje ndërtimi për prjektin “Tirana Splendor”. Në këtë kuadër të dy përfaqësuesit kanë paraitur një material video, që sipas tyre është marrë nga sistemi elektronik I Agjencisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit.

Bie plani Thaçi-Vuçiç

Postuar në 02 Tetor, 2018 20:25

Dështimin e planit për ndryshimin e kufijve mes Serbisë e Kosovës, Aleksandër Vuçiç e pranoi nga Moska ku u takua me Vladimir Putin. Rastësi ose jo prresidenti serb zbuloi para mikut të tij se planin e shkëmbimit të territoreve që ka diskurtuar me homologun Tthaçi e ka rrëzuar Bashkimi Europian.

“Nuk kam asgjë për të thënë për planin që u refuzua nga vendet e Bashkimit Europian, nga shqiptarët dhe serbët. Mendova se ishte një zgjidhje racionale por që askush tjetër nuk e pranoi”-theksoi Vucic.

Soros bën planet për ndarjen e Kosovës, fajin e ka Trump

Postuar në 15 Gusht, 2018 14:11

Përpjekja për të gjetur burimin nga ku zë fill pakti i Thaçit me Vuçiç për ndryshimin e kufijve të Kosovës e Serbisë ka deri më tani dy versione, të paktën mediatike.  Ai që lidhet me ndikimin e Fondacionit Soros  dhe administratës së re amerikane që lobon për politikat e presidentit Trump. Versioni i pari është më bindës pasi, të paktën deri më tani pasi  i referohet një raporti të botuar në prill të vitit 2018 në Beograd me përkrahjen e  Fondacioni për Shoqëri të Hapur

Letër publike kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

Postuar në 29 Prill, 2018 12:03

Erion Veliaj paraqiti si argument për shembjen e Teatrit Kombëtar një studim italian që më pas rezultoi punim diplome. Qeveria duket se ka lënë pezull për momentin promovimin e projektit danez, pas përshkallëzimit të qëndrimit të Komunitetit të aktorëve.

Firmoset plani franko-gjerman për mbrojtjen e Europës

Postuar në 13 Nëntor, 2017 22:02

Vizioni i përbashkët franko-gjerman i bashkëpunimit midis vendeve evropiane në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes merr "udhë" pas nënshkrimit nga 23 vende të BE-së të planit për mbrojtjen e përbashkët ushtarake.

Marrëveshja njihet si Bashkëpunimi i Përhershëm Strukturor (PESCO). Pjesëmarrësit e takimit nënshkruan një sërë angazhimesh që "përfshijnë rritjen e shpenzimeve për kërkime dhe teknologjinë në sektorin e mbrojtjes në masën  2% të shpenzimeve totale të mbrojtjes" dhe "rritje të rregullt në terma realë për  buxhetet e mbrojtjes”

KE: Plan për 80 mijë vende pune për Ballkanin deri në vitin 2025

Postuar në 25 Maj, 2017 15:48

Socialistët premtuan 300 mijë vende pune para se të vinin në pushtet në vitin 2013. Shifër e sigurtë është se të paktën 100 mijë shqiptarë ikën nga vendi qysh atëherë, për ta reduktuar sfidën në 200 mijë. Aktualisht një tjetër parti politike, LSI-ja premton 100 mijë vende pune për katër vitet që vijnë, kuptohet nëse zgjidhet si parti që do të drejtojë qeverinë. Nuk dihet nëse ky objektiv lidhet me punësimet masive që partia e Ilir Metës mendon se janë bërë gjatë kohës kur “punë kishte, por profesionistë jo”, apo me komplekset e saj si parti e dytë.

Pages

Subscribe to RSS - plani