pezullimi

Gjykata Kushtetuese e Kosovës pezullon dekretin e Hashim Thaçit për qeverinë e re

Postuar në 01 Maj, 2020 18:42

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi për emërimin e Avdulla Hotit si Kryeministër.

Ndërkohë, edhe avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook se dekreti është pezulluar.

Ai ka thënë se Kosova nuk po mundet me një qeveri e jo më me dy.

Ditën e djeshme presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përmes një konferencë për mediat ka thënë se ka dekretuar Avdullah Hotin, kryeministër të Kosovës.

Qeveria pezullon tenderin ndërkombëtar për aeroportin e Vlorës

Postuar në 06 Prill, 2020 13:57

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka pezulluar tenderin ndërkombëtar për dhënien me koncesion për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës. Nuk dihet ende nëse ndërtimi i këtij aeroporti do të fillojë brenda këtij viti. Shkak për këtë është bërë vendimi i APP-së për të anuluar të gjithë tenderat, përveç tenderave të lidhura me mbulimin e nevojave të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

Festivali i Berlinit pezullon çmimin Ariu i Argjendtë për shkak të së shkuarës naziste të Alfred Bauer

Postuar në 31 Janar, 2020 11:45

Festivali i filmit në Berlin ka pezulluar një nga çmimet kryesore që shpërndan për artistët pjesëmarrës, atë dedikuar Alfred Bauerit.

Koni pezullohet me urdhër qeverie. Komandohet në detyrë Bernard Dosti

Postuar në 15 Prill, 2019 12:56

Ministrja e Shëndetësië, Besa Shahini ka nxjerrë një urdhër për pezullimin nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Në vend të tij është emëruar zv/rektori Bernard Dosti. Në urdhërin e lëshuar nga Shahini nuk specifikohen arsyet e shkarkimit, por thuhet se Koni ka shkelur rëndë ligjin në ushtrimin e detyrës.

Në Shqipëri shteti zgjat vetëm 1 orë

Postuar në 12 Mars, 2019 14:53

Mediat kanë bërë të ditur sot se vajza me bluzë të kuqe që u ndesh me forcat policore dje në përplasjen pranë shkollës “Petro Nini” në Tiranë, rrezikon të mbetet edhe pa punë. Vajza është nënë e dy fëmijëve që siç tregohet në foto i mban shtrënguar pas vetes dhe ajo punon në Policinë e Shtetit.

Unë kam qenë banore. Jam qytetare e thjeshtë e lirë për të mbrojtur pronën time dhe fëmijët e mi sepse nuk kam ku të shkoj tjetër

ka thënë Blerta Dervishi pas pezullimit.

BE-ja miraton klauzolën e pezullimit të shpejtë të lëvizjes pa viza

Postuar në 21 Maj, 2016 13:30

Bashkimi Europian ka miratuar një “pezullim emergjent” të lëvizjes pa viza brenda hapësirës Shengen. Kjo vlen për disa vende dhe lidhet me procesin e negociatave të Turqisë për përfitimin e lëvizjes pa viza. Vendimi u mor nga ministrtrat e BE-së dhe siç raporton “Euronews” kjo “klauzolë shpëtuese” shërben për të qetësuar disa vende të BE-së për vendimin e afërt të lëvizjes pa viza për qytetarët e Kosovës, Ukrainës, Turqisë dhe Gjeorgjisë.

1 vit pezullim për kapitenin e Tiranës. Muça: “Po dialogoja me tifozët”!!!

Postuar në 12 Maj, 2016 16:37

Komisioni i Disiplinës ka dënuar me 1 vit pezullim kapitenin e Tiranës, Gentian Muça për thirrjet e tij pas ndeshjes Tirana-Partizani. Në konferencën për shtyp, Muça tha se ai ka bërë dialog me tifozët:

Por a mund të quhet dialog me tifozët ky?

Shengeni pranë pezullimit 2-vjeçar

Postuar në 13 Shkurt, 2016 11:53

Bashkimi Europian është i gatshëm të pezullojë marrëveshjen Shengen dhe të lejojë kryerjen e kontrolleve kufitare brenda hapësirës së qarkullimit të lirë. Brukseli do ta argumentojë këtë masë me krizën e refugjatëve dhe problemet në kontrollin e kuifirit nga ana e autoriteteve greke.
Kështu ka bërë të ditur agjencia Associated Press, që thotë se ka parë dokumentet sekrete të ofruara nga një zyrtar i BE-së. Për shkak të karakterit konfidencial të dokumenteve, zyrtari ka kërkuar që të mbetet anonim, thekson agjencia.

Doli kundër linjës zyrtare për Shqipërinë e Maqedoninë, Kotzias pezulloi ambasadoren e përhershme të Greqisë në BE

Postuar në 18 Tetor, 2015 19:42

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias është vënë në qendër të kritikave pas daljes në dritë të përplasjeve mes tij dhe ambasadores së përhershme të Greqisë në Bashkimin Evropian, Aleksandra Papadopulu. Gazeta “To Vima” shkruan se kjo përplasje është vetëm maja e ajsbergut të problemeve që po kalon ministria e Jashtme greke, si pasojë e vendimeve të ministrit Kotzias.

Siplomatja greke ka marrë urdhër të lërë misionin e saj në Bruksel dhe të kthehet në Athinë për të qënë në dispozicion të Ministrisë së Jashtme greke.

Subscribe to RSS - pezullimi