permbytjet

Skurtim drastik fondesh për Emergjencat Civile

Postuar në 02 Nëntor, 2018 11:10

Vitet e fundit Shqipëria ka përjetuar situata të vështira si pasojë e përmbytjeve nga reshjet. Bastit edhe për këtë vit nuk i dihet, megjithatë qeveria nuk është se i ka kushtuar ndonjë vëmendje të veçantë riskut që shumë zona të fundosen sërish nën ujë.

Në një pasqyrim që i ka bërë ndarjes së findeve për vitin që vjen “shqiptarja. com” shkruan se është i pashpjegueshëm një pakësim fondesh në masën 36.4 për qind në sektorin e Emergjencave Civile, dejtori që mbulohet nga Ministria e Mbrojtjes, e cila do ketë një rritje me 6.1 për qind në krahasim me vitin e kaluar.

A është e mbrojtur Tirana nga përmbytjet? Një kritikë-akuzë për punimet e financuara nga Bashkia

Postuar në 18 Maj, 2018 19:52

Në një material të përgatitur nga TemaTv mbi sigurinë e argjinaturave në lumen e Tiranës ngrihen dyshime mbi investimet e kryera dhe aftësinë e tyre mbrojtëse. Dyshimet i ngre një ekspert, inxhineri Fitim Ballo, i angazhuar në disa projekte, sipas të cilit punimet e bëra e që kanë shkuar në 15 milionë euro, nuk garantojnë asgjë. Arsye sipas tij është përllogaritja e prurjeve që ka çuar në gabime.

Serbia jep 100 mijë euro ndihmë për përmbytjet

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 20:38

Qeveria e Serbisë ka akorduar 100 mijë euro në mbështetje të Shqipërisë për përmbytjet që ndodhën në jug të vendit. Pas presidentit serb, Alleksandar Vucic që përmes një letre shprehi keqardhje dhe ofroj ndihmë, vendimi është marrë në mbledhjen e Qeverisë së Serbisë nga kryeministrja Ana Brnabic. Ndihma e Serbisë përfshinë edhe ndihma me batanije dhe mjete të tjera për zonat e prekura nga përmbytjet.

Qendra Humanitare e Nishit i ofron ndihmë Shqipërisë pas përmbytjeve të fundit

Postuar në 05 Dhjetor, 2017 11:40

Ambasada e Rusisë në Shqipëri ka shpërndarë sot një njoftim në faqen e vet në Facebook, përmes të cilit shpreh solidaritetin e vet me qytetarët e prekur nga përmbytjet e ditëve të fundit. Më tej akoma, ambasada bën me dije se në mënyrë që të kapërcehet kjo situatë, Qendra Ruso-Serbe e Nishit ka ofruar ndihma të veta për palën shqiptare, duke bërë edhe njoftimin zyrtar për këtë çështje.

Kush gënjen?

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 18:08

Kryeministri pretendon se për përmbytjet do të jepen dëmshpërblime të plota, mirëpo banorë të zonave të Fierit kanë tjetër përvojë.

“Fatkeqësitë e natyrës, qeveria na lë faturën”

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 10:18

Ajo që përflitej se qeveria po shqyrton një draft për sigurimin e detyrueshëm të banesave është konfirmuar edhe zyrtarisht nga vetë kryeministri. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave që u transmetua direkt në kanalin ERTV, kreu i qeverisë la të kuptohet se ky është viti i fundit që shteti do kompesojë dëmet e përmbytjeve, pasi me hartimin e një nisme të re ligjore për sigurimin e detyrueshëm të banesave dhe bizneseve këto dëme do përballohen nga vetë qytetarët.

Të kërkosh shpëtim te Xhelali

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 10:34

Atë që deri dje e konsideronin politikë të stekës së ulët, socialistët tashmë po e përdorin në funksion të imazhit të tyre në një situatë ku baltosja nga permbytjet duket se mbart përgjegjësi penale për segmente të strukturave shtetërore dhe projekte që kanë qenë edhe publikisht nën kujdesin e kryeministrit. 

Dy kryeministra bëhen bashkë me rastin e përmbytjeve

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 23:17

Përmbytjet në Greqi, nismë për të ndihmuar familjet e shqiptare të dëmtuara

Postuar në 19 Nëntor, 2017 00:33

Faqja online www.albanians.gr, bën thirrje për ndihma për familjet shqiptare të prekura nga përmbyjet në zonën Mandras në Atikë. Sipas kësaj mediaje, janë qindar familje shqiptare që janë dëmtuar rëndë dhe ndihmat që kërkohen përjashtojnë vetëm paratë.

“Është detyra jonë si bashkëatdhetarë të tyre ti ndihmojmë në këto momente shumë të vështira. Është detyra jonë ti ndodhemi pranë. Me çtë kemi mundësi. Duhet të aktivizohemi të gjithë , duhet të ndihmojmë të gjithë.

"Dieu Existe"

Postuar në 31 Gusht, 2017 18:26

Mbi tridhjetë të vdekur, dhjetëra mijëra njerëz të zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe dëmtime masive që do të duhen vite e miliarda dollarë për t'i rikthyer. Por teksa Teksasi numëron plagët e tij nga Uragani vrastar, revista satirike franceze, Charlie Hebdo, duket se nuk ndan të njëjtën pikëpamje mbi fatkeqësinë e madhe natyrore. 

Pages

Subscribe to RSS - permbytjet