pergjim

FBI ka përgjuar Trump

Postuar në 02 Shkurt, 2018 23:16

Donald Trump përplaset me FBI rreth përgjimeve në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Demokratët në Kongresi Amerikan  dorëzuan një memorandum, përmes së të cilit akuzohet FBI se ka abuzuar me ligjin duke hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump, me qëllim favorizimin e demokratëve të Hillari Klintonit.

CNN: Trump mund të jetë përgjuar nga FBI

Postuar në 20 Shtator, 2017 11:13

Presidenti amerikan, Donald Trump mund të jetë përgjuar nga FBI në kuadër të hetimeve për implikimin rus në zgjedhjet amerikane. "CNN" raportoi të martën se FBI kishte nën përgjim telefonin e ish-kreut të fushatës së Donald Trump, Paul Manafort, gjatë kohës që ai bisedonte "disa herë në ditë" me Donald Trump. Nëse ky informacion është i saktë, gjasat që autoritetet e prokurorisë amerikane të kenë në dorë biseda të presidentit amerikan rriten në mënyrë dramatike.

Nisin hulumtimet për “viruset” përgjuese të CIA-s

Postuar në 09 Mars, 2017 10:32

Hulumtim urgjent kanë nisur agjentët e CIA-s dhe FBI për të përcaktuar se nga ka rrjedhur  informacioni mbi veprimet dhe mjetet hakeruese të  CIA-s të inkorporuara në pajisjet e  gjigandëve të teknologjisë si Apple dhe Samsung.

WikiLeaks: Përgjimet e CIA-s përmes paisjeve të inkorporuara në telefona dhe smart TV

Postuar në 08 Mars, 2017 10:36

CIA ka shtrirë një rrjet të gjerë pwrgjimesh që komandohet nga “Embedded devices branch”, që do të thotë Sektorin e pajisjeve të inkorporuara. Nw televizorwt smart TV të lidhur në internet aktivizohet një mikrofon i fshehtë që kap bisedat  dhe regjistron sa thuhet duke shkelur kështu deri në detaje privatësinë. Eshtë ky zbulimi më i fundit i Wikileaks, organizata e themeluar nga Julian Assange, e cila ka shpërndarë mijëra dokumente konfidenciale të CIA-s në një program hacker-imi, përmes një serie virusesh. 

Google informon klientët se është nën përgjim nga qeveria amerikane

Postuar në 12 Korrik, 2016 10:39

Gjigandi i kërkimit në internet, Google denoncon qeverinë amerikane se ndërmerr pothuajse 4 mijë sulme kibernetike në ditë, duke cënuar privatësinë dhe konfidencialitetin e informacionit që përpunojnë klientët e saj. Duke folur më kongresin e organizuar nga revista Fortune në Colorado, zv/presidentja Dian Green bëri publike edhe shifrën e sulmeve të dedektuara nga sistemet e sigurisë së Google.
Për këtë kërcënim kibernetik zv/presidentja e Google tha se kompania ka nisur të informojë klientët e saj, praktikë që e ka ndjekur më pas edhe Microsoft.

PD akuza Tahirit: Pjesë e trafikut të drogës, u përgjua nga italianët

Postuar në 30 Tetor, 2015 14:59

Akuzat e Partia Demokratike në adresë të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri këtë herë janë akoma më të rënda. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Arben Ristani deklaroi se në raportet e policisë italiane del gjithnjë e më shumë përfshirja e Saimir Tahirit në trafikun e lëndëve narkotike. Si shembul për këtë, Arben Ristani solli në kujtesë dy operacionet e fundit të policisë italiane; kapjen e grupit që trafikonte deri në 1 ton heroinë në vit në Itali dhe e avionëve të vegjël që përdoreshin për trafik droge nga Shqipëria.

Pajisje përgjimi e kamufluar në gur. Idetë e izraelitëve nuk shterojnë

Postuar në 01 Tetor, 2015 09:48

Ky gur është një gur, por nga “gërmimi” i fakteve ka rezultuar të jetë një pajisje përgjimi e sofistikuar e kamufluar në një gur. Guri është gjetur në qytetin Bani Hayan, në jug të Libanit dhe ishte i lidhur me kabëll elektrik, katër bateri dhe një kamera. Një pajisje përgjuese e vendosur aty nga izraelitët. Dhe raportohet se nuk është hera e parë. 

Subscribe to RSS - pergjim