perendimi

Marrëzia e anti-racizmit. Nga heqja e fjalëve "zbardhues" nga L'Oreal te rishikimi i ikonave të Jezusit

Postuar në 01 Korrik, 2020 12:46

Vrasja e George Floyd duket sikur ka prekur ndërgjegjen e mbarë botës perëndimore që po sillet sikur racizmi nuk dukje mes saj, apo ishte zhytur katakombeve apo getove të emigrantëve. Përveç protestave normale dhe apelit politik, racizmi po merr vlerë në treg duke imponuar një etiketë më “etike”.

Lufta e Dytë Botërore si paradigmë për të ardhmen e paqes në Europë

Postuar në 11 Maj, 2020 14:09

Ndonëse Gjermania e celebroi 9 majin si ditë Çlirimi, debati mbi Luftën e Dytë Botërore po i jep formë marrëdhënieve mes Rusisë dhe Europës. Në një opinion të datës 8 maj, ambasadori rus në BE, Vladimir Chizon flet për një “ortek gënjeshtrash” mbi Rusinë në mediat europiane.

Koronavirusi si pretekst për luftë ekonomike ndaj Kinës

Postuar në 04 Maj, 2020 13:30

Para disa ditësh në mediat të ndryshme qarkulloi një i ashtuquajtur “raport i pesë shteteve”, mbiquajtur “Five Eyes” sipas të cilit Kina ka fshehur të dhënat për epideminë e koronavirusit dhe për rrjedhojë ka provokuar vdekjen e mijëra njerëzve.

Luftë kundër CoVid -19, por edhe luftë kundër Kinës

Postuar në 29 Mars, 2020 16:45

Kina po dërgon pajisje të dëmtuara në Europë në luftën kundër pandemisë. Po kështu ndihmat ruse në Itali nuk vlejnë realisht për asgjë

Këto lajme dëgjon përditë nga agjenci të ndryshme mediatike në Perëndim, teksa absurdi ka kaluar Atlantikun me formulën e njohur “virusi kinez”.

Ofensiva ruso-siriane në Idlib, Turqia kthen sytë sërish nga SHBA

Postuar në 28 Shkurt, 2020 17:55

Perëndimi me SHBA në krye ka dhënë sot një tjetër shfaqje të pozicionit qesharak që ka marrë në botë për shkak të inkoherencës së madhe që ka krijuar mes predikimit për paqe, ligjit ndërkombëtar që e ka imponuar vetë dhe nevojës për të bërë çfarë i leveridis kudo. Rasti e solli që të jetë Turqia në pozitën e vendit që ka nevojë sot për mbështetje. Po ajo Turqi që sillet pa pyetur shumë për SHBA dhe BE kur vjen puna për situatën në Siri, apo blerjen e sistemeve mbrojtëse ruse.

Në kohët e tkurrjes së Perëndimit

Postuar në 13 Shkurt, 2020 17:07

 

Ndoshta ka ardhur koha të fillojmë të mësohemi me realitete të reja. Konferenca e Sigurisë e Mynihut, forumi kryesor për debatin mbi politikën ndërkombëtare të sigurisë, publikon një raport vjetor që diskutohet gjerësisht nga zyrtarë dhe ekspertë të vendeve të ndryshme. Titulli që mban këtë vit Raporti i Mynihut për Sigurinë është i habitshëm dhe deri diku alarmues. Ai i  referohet fenomenit të "pa - Perëndimit" - ose ndryshe një botë më pak "perëndimore".

Pompeo: Kina, kërcënimi kryesor i kohës sonë

Postuar në 30 Janar, 2020 14:05

Kina është kërcënimi qendror i kohës sonë. As terrorizmi, as Rusia dhe as Irani nuk konsiderohen kërcënime të këtij niveli nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që mendojnë se Partia Komuniste e Kinës është pjesë thelbësore e problemit.

Duke folur në Londër në një konferencë të përbashkët me homologun britanik, Dominic Raab për “Të ardhmen e marrëdhënies speciale”, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar se Kina e Xi Jinping ka bërë të qartë se ka në disa drejtime një axhendë tjetër dhe vlera të tjera nga ato të Perëndimit.

Iran-Perëndim, kush gënjen më shumë?

Postuar në 15 Janar, 2020 12:41

Ky është një fragment i shkëputur nga një dokumentar i vitit 2009 i BBC-së për marrëdhëniet e Perëndimit me Iranin. Kjo është pjesa e dytë e dokumentarit që flet për periudhën pas Revolucionit Islamik deri në luftën e Irakut.

Pa lejen e Perëndimit, protestat quhen filoruse. Me lejen e Perëndimit, quhen Pranverë

Postuar në 29 Qershor, 2019 17:14

Jaunsh Bugajski shkruan sot një opinion që publikohet në gazeta “Dita”  me titiull: Vera e protestave, por që gazeta e ka thjeshtuar në mënyrë abuzive me titullin profetik: Ç’pritet të ndodhë në Shqipëri dhe jo vetëm? Në fakt Bugajski nuk shpjegon gjëkundi se çfarë pritet të ndodhë. Ai thjesht bën një kronologji të atyre që kanë ndodhur, duke i kujtuar lexuesit shqiptar se protestat e Tiranës nuk janë të vetmet.

Kjo është krizë e Perëndimit, jo thjesht çështje standardesh

Postuar në 17 Qershor, 2019 12:52

Zyrtari i lartë amerikan Matheë Palmer është shprehur në Sarajevë se ShBA mbështet Bosnje-Hercegovinën në proceset euroatlantike. Spas tij këto objekitva kundërshtohen nga rusët që sipas tij kanë synime të tjera në Ballkan.

Pages

Subscribe to RSS - perendimi