Pentagoni

Krahas Gjermanisë, Trump redukton prezencën ushtarake amerikane edhe në Korenë e Jugut

Postuar në 21 Korrik, 2020 00:50

Krahas Gjermanisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur reduktimin e personelit ushtarak edhe në Korenë e Jugut. Gazeta “The Wall Street Journal” raporton se Pentagoni ka paraqitur në Shtëpinë e Bardhë planin e ristrukturimit dhe rivlerësimit të stacionimeveushtarake amerikane në botë, mes të cilave ka rënë në sy Korea e Jugut.

Në kurs përplasjeje me ushtrinë dhe një vakuum kushtetues

Postuar në 07 Qershor, 2020 14:05

Media të ndryshme të njohura po përsërisin këto ditë se presidenti amerikan Donald Trump është në kurs përplasjeje me Pentagonin për shkak të vendimit të tij për të angazhuar trupa të ushtrisë kundër protestuesve që së fundmi kanë mbushur rrugët e Amerikës. Në një analizë të vetën Associated Press skruan se marrëdhëniet e kreut të Shtëpisë së Bardhë po arrijnë pikën e thyerjes me Pentagonin.

Pentagoni publikon videon e operacionit të vrasjes së Al Bagdadi-t

Postuar në 30 Tetor, 2019 23:08

Pentagoni publikoi videon e  operacionit të vrasjes së liderit të ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi.

Siç shihet nga pamjet e kamerave nga Forcat Speciale të SHBA, një grup ushtarësh po shkojnë drejt një ndërtese të madhe në Barisa, një fshat i vogël në veri-perëndim të Sirisë, afër kufirit me Turqinë, ku fshihej i ashtuquajturi Kalifi Islamik.

Pritet urdhër i Trump për raketat në Siri

Postuar në 11 Prill, 2018 16:12

Donald Trump u ka kthyer përgjigje kërcënimeve të Rusisë për goditje të raketave amerikane që mund tëb godasin Sirinë. "Përgateni Rusinë, sepse po vijnë raketa të reja dhe të sofistikuar"-shkruajti Trump në Twitter. Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzon Moskën për bashkëpunimin me një "përbindësh", duke iu referuar presidentit sirian Bashar al-Asad.

SHBA e palëkundur për forcimin e NATO-s

Postuar në 24 Janar, 2017 12:08

Në ditën e tij të parë në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis konfirmoi përkushtimin e palëkundur të SHBA-së në rapot me NATO-n. Në bisedat telefonike me zyrtarët evropianë ai  theksoi rëndësinë e Aleancës së Atlantikut të Veriut.Mattis, i cili do të jetë i pranishëm  në samitin e NATO-s në muajin shkurt, tha se kur Shtetet e Bashkuara kërkojnë aleatë për të mbrojtur vlerat e tyre  e fillojnë gjithmonë nga Evropa.

Video e Pentagonit: Jemi të papërgatitur për Megaqytetet e 2030-ës

Postuar në 26 Dhjetor, 2016 23:28

“The Intercept” publikon një video të realizuar nga Pentagoni që nënvizon sfidat e mëdha të sigurisë në një botë ku popullsia urbane në vitin 2030 do të arrijë 1.4 miliardë. Megaqytetet që mund të parashikohen që sot janë një aliazh krimi dhe polarizimi social që vë në pikëpyetje efikasitetin e strategjive të deritanishme të sigurisë publike, përballimit të krimit, por edhe rendin social që kemi njohur deri më sot. Video ka karakter didaktik, për qëllime të Pentagonit, por ajo na ofron një realitet distopik prej nga ku të gjithë duan të ikin, apo edhe të mos e pranojnë.

Lajmet e rreme po, por nuk ka më keq se Demokratët e Rremë

Postuar në 18 Dhjetor, 2016 15:04

Tashmë po merr formën e një politike të vërtetë nga establishmenti ndërkombëtar i Perëndmit. Lufta ndaj lirisë që mundëosjnë platformat sociale është analizuar si rrezik subversiv ndonëse ai po rritet me mjetet legale të sistemit. Është e kotë të sjellim tallavanë e deklaratave të Hillary Clinton apo Angela Merkel për lirinë e shprehjes etj.. Apo atë ngazëllimin e madh që u pa kur një mjet si Facebook provokoi një revolucion në Lindjen e Mesme. Sheshi “Tahrir” në Kajro gëlonte nga shitës ambulantë të bluzave “I love Facebook”. Sot jemi në të tjera kushte.

Probleme për aeroplanmbajtësen “Gerald Ford”, kostoja e ndërtimit i kalon 13 miliardë dollarët

Postuar në 06 Gusht, 2016 21:55

Mban emrin e presidentit të 38-të të Shteteve të Bashkuara dhe për ndërtimin e saj janë shpenzuar rreth 13 miliardë dollarë. Aeroplanmbajtësja "Gerald Ford", që është dhe luftëanija më e re dhe më moderne e marinës amerikane megjithatë  nuk është gati pasi po përballet me probleme të mëdha teknike, zgjidhjet e të cilave do të vonojë integrimin e sa në  flotën e fuqishme amerikane.

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Perry: “Sulmet bërthamore mund të ndodhin çdo moment. Armët bërthamore nuk ofrojnë më siguri”

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 03:04

Tensionet në botë sa vijnë e ngrihen, me rishfaqjen e Rusisë në skenë, me fuqizimin e Kinës, Indisë, Iranit, por edhe me forcën e madhe të terrorizmit që është përftuar përmes Shtetit Islamik. Në këtë kuadër nuk mungojnë as parashikimet apokaliptike, të cilat zënë fill nga një përvojë e Luftës së Ftohtë, apo edhe e Luftës së Parë Botërore, cilësuar edhe si një luftë që nisi për shkak të keqkuptimit nga keqllogaritja reciproke.

99% i vdekur xhihadisti Xhon pas bombardimeve amerikane në Raka

Postuar në 13 Nëntor, 2015 10:43

Rrjetet televizive amerikane, FOX NEWS, ABC dhe BBC britanike transmetuan lajmin se "kasapi" i Shtetit Islamik i njohur ndryshe si xhihadisti Xhon ka mbetur i vdekur pas një sulmi të ushtrisë amerikane në Raka të Sirisë. Mediat i referohen burimeve ushtarake amerikanë që thonë se e kishin pikasur të riun teksa po hipte në makinën e tij pasi kishte dalë nga një ndërtesë. Pentagoni është i bindur në suksesin e sulmit ajror dhe po konfirmon informacionet për vdekjen edhe të udhëheqësit të Shtetit Islamik Muhamed Emuazi.

Pages

Subscribe to RSS - Pentagoni