pensionet

5-10% rritja e pagave, 3% pensionet, Ahmetaj me mision për të bindur FMN

Postuar në 04 Tetor, 2016 10:16

Pak ditë më parë kryeministri lajmëroi një rritje mbresëlënëse të pagave dhe pensioneve, të parashikuara në buxhetin e vitit që vjen. Jo pa qëllim rritja vjen në 2017 që është edhe vit elektoral, praktikë kjo e çdo qeverie që futet me dilema në zgjedhje. Në mbledhjen e asamblesë së Partisë Socialiste kryeministri foli për një shumë 100 milionë dollarë që do shkojë si fond pagash e pensionesh në familjet shqiptare.  Por qeveria duket se nuk ka definuar sa do jetë rritja për kategorinë e buxhetorëve dhe pensionet.

Surprizat e reformës në drejtësi/Magjistratët me pension më të lartë sesa rroga neto. 320 mln $ në vit defiçit si efekt i pensioneve VIP

Postuar në 20 Gusht, 2016 15:30

Magjistrat. Ja puna që do të jetë ndoshta më e kërkuara në Shqipërinë e pas reformës në drejtësi. Rroga të majme, mbrojtje të jetës dhe të pronës, shërbime, shpërblime, këto janë pjesë e faturës marramendëse financiare për 1 000 njerëzit që po trajtohen si askush më parë. Vizion Plus raporton se këtyre incentivave financiare i shtohet edhe pensioni.

Rritja e pensioneve me 1.6%, tallje për shqiptarët

Postuar në 30 Korrik, 2016 11:36

Vendimi i qeverisë për të rritur pensionet me 1.6 % është komentuar nga kryetari i opozitës, Lulzim Basha. Edi Rama po fryn me pompe vendimin per indeksimin me 1.6 perqind te pensioneve, qe ne te vertete eshte nje tallje e rende. Nje tallje me 635 000 pensionistë, sepse sipas llogarise per ata ne zonat urbane, Edi Rama ka shtuar diku 2300 leke te vjetra ne muaj, ndersa per ata ne fshat 1300 leke ne muaj. Pra nje buke e 100 gram djathe ne muaj eshte bujaria e Edi Rames nderkohe qe cmimet sipas INSTAT-it qeveritar janë rritur me 4.8% për arsimin me 16.3% për frutat dhe 7.1% për zarzavatet.

Nuk ka rritje rrogash dhe pensionesh për vitin 2016

Postuar në 29 Qershor, 2016 13:03

Nuk do të ketë rritje pagash dhe pensionesh për vitin 2016. Ky fakt është konfirmuar nga sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Financave, Geraldina Prodani, gjatë një interviste në emisionin “Ekopolitikë” në “Ora-News”. “Në korrik, kur do të bëhet rishikimi i buxhetit, nuk është parashikuar rritje pagash dhe pensionesh, pasi objektivi do të jetë ulja e borxhit. Nuk do të ketë rritje të pagave dhe pensioneve në rishikimin e buxhetit në korrik. Rritja e pagave dhe pensioneve mund të jetë pjesë e buxhetit 2017”, u shpreh Prodani.

Punohet vetëm për “Shqipërinë e gjeneratës tjetër”. Rritje pensionesh me 2%, 0.5% më shumë sesa inflacioni

Postuar në 19 Qershor, 2016 14:29

Qeveria do të indeksojë pensionet duke nisur që nga muaji korrik. 2% shkon rritja e pensioneve, një kuotë minimale kjo dhe që buron nga ligji, që e detyron qeverinë të bëjë indeksimin e tyre në nivelin e inflacionitt.  “Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, inflacioni vjetor është rreth 1.5%, por rritja e pensioneve do të bëhet me 2%. Me këtë shifër pritet të rriten të gjitha pensionet, duke filluar nga ato monimale deri tek pensionet maksimale. Kështu pensioni minimal prej 14 mijë lekësh pritet të rritet me 280 lekë.

Pensionet private me pagesë të detyrueshme. Skemë financimi për fondet private nga sigurimet shoqërore

Postuar në 19 Mars, 2016 15:10

Qeveri mendon të vendosë së shpejti sigurimin me detyrim në skemat private të pensioneve. Gazeta “Shqip” raporton se në takimin e djeshëm të organizuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare dhe Banka Botërore, një nga anëtarët e Këshillit Administrativ të ISSH-së, Naim Hasa, deklaroi se “në mbledhjen e fundit të këshillit është vendosur të paraqitet një studim mbi vendosjen e shtyllës së kontributit të detyrueshëm për skemat e pensioneve private”. Si operohet në këtë skemë?

3 mijë procese gjyqësore për mungesë dokumentacioni për pensionin

Postuar në 04 Mars, 2016 15:47

Punon të gjithë jetën tënde, derdh kontributet dhe në fund për të plotësuar dosjen që çon në vendimin për të marrë pensionin duhet të sorollatesh pa fund. Kjo ndodh në Shqipëri prej vitesh, ku njerëz të moshës për pension duhet të menaxhojnë vetë të gjithë dokumentacionin që u mungon zyrave të sigurimeve shoqërore. Jo rrallë ndodh që mungesa e dokumentacionit çon në proces gjyqësor për verifikim fakti , ku thirren dëshmitarë “ish-shokë të kolektivit punonjës” për të bindur institucionet se ti je ai që ke punuar aty ku institucionit i mungojnë letrat.

Pensionet përmes bankës, kundërshton Posta që drejtohet nga partia e Ilir Metës

Postuar në 19 Dhjetor, 2015 00:45

Disa ditë më parë, ministri i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi bëri të ditur idenë e shërbimit të pensioneve përmes bankave. Klosi deklaroi se me aplikimin e kësaj praktike, do të marrin fund radhët e gjata për pensionstët, të cilët në çdo rast siç tha ministri, do të zgjedhin vetë nëse duan që pensioni i tyre të shpërndahet me bankë, apo siç është aktualisht përmes Postës. Konkretisht Klosi tha: “Ne nuk mund të pranojmë që sistemi bankar ka sot vetëm 3.4% të të gjthë numrit të pensionistëve të vendit tonë.

“Si në asnjë vend të Ballkanit ne nuk morëm masa shtrënguese për të ulur pagat dhe pensionet”

Postuar në 04 Nëntor, 2015 20:26

Partia Socialiste ka kundërshtuar si të pavërteta përfundimet e raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit për buxhetin. Përmes një deklarate për shtyp, deputeti Besnik Bare, ka pasqyruar me hollësi të dhënat që disponon qeveria, duke cilësuar se raportimi i KLSH-së, është sinkronizuar me Partinë Demokratike. “Gjatë vitit 2014 ekonomia vazhdoi rrugën e saj të qëndrueshme të kthesës duke e ruajtur trendin e qëndrueshëm pozitiv çdo tremujor pas shtatorit 2013. Viti 2014, u mbyll me një rritje prej 2.2%. Rritja vazhdon inkurajuese edhe përgjatë 2015.

Pages

Subscribe to RSS - pensionet