pensionet

Dy propozime që duhen dëgjuar dhe një gënjeshtër

Postuar në 02 Maj, 2020 21:24

Ilir Beqja, ish-ministër Shëndetësie, aktualisht deputet i PS-së, ka përsëritur sot gjatë një interviste në “News24” idenë e tij për ulje pagash dhe pensionesh. Qasja e Beqjas është për t’u analizuar dhe nuk duhet konsideruar a priori. Thotë ish-ministri: 

Rama...Razzi, una faccia, una razza

Postuar në 09 Mars, 2019 17:01

Kryeministri Edi Rama tha ndër të tjera sot në Libofshë të Fierit: 

Po kur thonë këta që vijnë në parlament janë të Ramës, po unë ua vura në listat e deputetëve? Unë ia mbajta dorën Lulit, unë Lulin e mbajta për dore, por nuk i mbajta dorën. Ata të tjerët nuk janë të gjithë budallenj, u vjen mundësi të vijnë në parlament të marrin rrogë, pension

Pensione me dekret të Adolf Hitlerit. Parlamenti belg - Gjermanisë: Ndërpritini!

Postuar në 22 Shkurt, 2019 14:47

 Komiteti Parlamentar belg për Çështjet e Jashtme ka votuar këtë javë një rezolutë përmes së cilës i kërkon Gjermanisë të ndalë pagesat e pensioneve për bashkëpunëtorët e nazizmit.

Marrja e pensioneve për bashkëpunimin me një ndër regjimet më vrastare në histori është në kundërshti të plotë me punën për kujtesën dhe paqen që konstituon projektin europian

Kriza/Qeveria greke ul në masën deri 70% pensionet e ushtarakëve

Postuar në 05 Tetor, 2017 08:37

Kriza financiare greke prek edhe sektorin ushtarak. Mediat greke raportojnë për një reagim të Bashkimit të të Diplomuarve nga Akademia Ajrore Helenike, sipas të cilës ulja e pensioneve për ushtarakët në pension mund të ketë pasoja në frymën e ushtarakëvë aktivë. Dhe shkurtimi I bërë është një ulje thuajse 50%. Kështu nga 3000 euro/muaj pension që merrnin ushtarakët në pension deri përpara vitit 2010, me reformën e propozuar nga ministri për Sigurinë Sociale Giorgos Katrougalos, shkon në 1420-1583 euro/muaj.

Komisioni Europian zyrtarizon nismën paneruropiane për pensionet në vendet anëtare

Postuar në 30 Qershor, 2017 08:33

Komisioni Europian ka zyrtarizuar nismën paneruropiane për pensionet. Që do të thotë se operatorët do të kenë mundësi që ofertat e tyre t’i bëjnë më konkuruese dhe të prezantohen jashtë tregjeve kombëtare. Oferta mund të prezanohet nga kompani sigurimi, banka, fonde pensioni, firma investimi etj.. Komisioni do të kërkojë nga të gjitha shtetet që të aplikojnë të njëjtën taksë me synimin që produkti të gjejë terren shpejt.

Pensionet, minë globale financiare

Postuar në 04 Qershor, 2017 11:10

Pensionet dhe fondi i siguruar për to konsiderohet se përbëjnë bombë financiare të botës. Të paktën kështu rezulton nga një studim i Ëorld Economic Forum sipas të cilit deri në vitin 2050 defiçiti në këtë drejtim arrin në 400 trilionë dollarë në shkallë globale. SHBA-të janë vendi më i goditur: në vitin 20250 këtij shteti do t’i mungojnë 137 trilionë dollarë për të përballuar pagesën e pensioneve të personave që do të jenë në atë moshë. Në vend të dytë vjen Kina me defiçit 119 trilionë dollarë, mandej India me 85 trilionë, Britania 33, Japonia 26 trilionë dhe Kanadaja me 12.

5000 raste mashtrimi për pensionin

Postuar në 27 Maj, 2017 17:44

Në Shqipëri pensionistët apo personat që përfitojnë pension kanë ndjekur jo rrallë rrugën e mashtrimit. Siç raporton sot Top-Channel, në të gjithë vendin rezultojnë të jenë 5000 raste mashtrimi nga persona që kanë falsifikuar dokumentet. Kjo mes vitet 2007-2017. Sipas drejtorit Astrit Hado dy janë mënyrat më të zakonshme: 

3 373 dëshmorë?

Postuar në 07 Maj, 2017 23:42

Ish-shefi i Arkivës së Ministrisë së Punëve të Brendshme, Kastrio Dervishi, poston në Facebook fotokopjen e një raporti të vitit 1951, sipas të cilit autoritetet e kohës flisnin për pensione të lidhura për familje dëshmorësh, në masën 3 373. Një shifër shumë larg 28 mijëshit të njohur. Po sjellim atë që shkruan Dervishi, bashkë me foton, por duke mbetur në mendimin se për këtë çështje është mirë të flasin zyrat e shtetit. 

"Raporti i vitit 1951, 3.373 dëshmorë të luftës

Athinë, protestë e dhunshme e fermerëve kundër reformës së pensioneve dhe taksave

Postuar në 09 Mars, 2017 13:53

Reagimi erdhi pasi zyrtarët refuzuan të presin një delegacion të protestuesve. 

Invalidë pa mbrojtje sociale

Postuar në 04 Nëntor, 2016 02:13

Aktualisht në Shqipëri ekzistojnë dy shtylla të mbrojtjes së personave me aftësi të kufizuara dhe invalidëve, me ligjet respektive.

Pages

Subscribe to RSS - pensionet