Peleshi

A mund t’i besojmë garancive të Peleshit?

Postuar në 29 Maj, 2018 14:36

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi zhvilloi një takim me operatorët e përpunimit të industrisë së qumështit dhe nënprodukteve të tij, tryezë nga e cila dhe garanci se produktet e bulmetit në supermarketet shqiptare janë të sigurta.

“Një produkt shqiptar qumësht, nënprodukte qumështi dhe ushqime të tjera, të cilat tregtohen në subjekte të liçensuara markete dhe supermarkete, janë ushqime të sigurta dhe të kontrolluara me një protokoll kontrolli të vazhdueshëm nga AKU- ja”-tha Peleshi.

Ministra, pedagogë dhe studentë*

Postuar në 08 Mars, 2018 13:14

Ditë më parë, në një shkrim të botuar në gazetën “Panorama”, bëra publike disa raste të (sh)përdorimit politik të Universitetit Bujqësor nga Kryeministri Rama dhe ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi. Rasti ishte i paprecedent në historinë e universiteteve shqiptare, por edhe në botë besoj: autoritetet drejtuese të këtij universiteti kishin ndërprerë dy javë sezonin e provimeve dhe i kishin dërguar studentët në aktivitetet e ministrit Peleshi dhe në një takim të Kryeministrit Rama në Berat.

Na qeverisin marsianët! Peleshi: "Nuk e dimë se çfarë hamë"

Postuar në 01 Nëntor, 2017 12:45

Shqipëria nuk ka as statistika të sakta për të dhënë një pasqyrë të qartë të asaj që ne konsumojmë çdo ditë. Problemi më i madh është te produktet të cilat nuk figurojnë të regjistruara në pikat doganore apo dyqanet ku tregtohen.

Vetë ministri i ri i Bujqësisë, Niko Peleshi, i cili për 4 vjet shërbeu si zv/kryeministër thotë se shteti nuk ka asnjë bilanc të riskut që vjen nga ushqimet e pakontrolluara në treg. 

Çertifikatat ishin për fushatë, shtyhet afati për hipotekën e tokës (Video)

Postuar në 14 Tetor, 2017 10:40

Para qershorit qeveria u shpërndau çertifikata të tokës bujqësore disa banorëve të zonave rurale, me prezencën e vetë kryeministrit. U lajmërua fundi i një zvarritje 25 vjeçare të titujve të pronësisë për tokën e ndarë me ligjin 17501, si për tokën e dhënë në pronësi edhe atë në përdorim. Por në takimin që u mbajt të premten me banorë të Vlorës në kuadër të bashkëqeverisjes me qytetarët, ministri i ri i Bujqësisë, Niko Peleshi u detyrua të pranojë se ky proces nga ngecur dhe se do të ketë një tjetër shtyrje të afatit, siç është operuar edhe në të shkuarën.

Plani për ekonominë, çfarë duhet të presim nga Ahmetaj, Gjiknuri e Peleshi

Postuar në 28 Gusht, 2017 11:04

Dy apo tre ministri do të mbajnë peshën kryesore të atij që mund të quhet plani i qeverisë Rama 2 për mandatin e dytë katërvjeçar. Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri dhe Niko Peleshi janë njerëzit mbi të cilët Edi Rama ka bastuar projektin që nuk ka një e emër, por që premton përmirësim të shërbimeve publike dhe ajo që është më kryesorja rritje të mirëqënies së popullatës. Kjo sepse 3 ministritë që do të drejtohen prej tyre mbulojnë shtyllat kryesore të Ekonomisë. 

Plani për ekonominë, çfarë duhet të presim!

Improvizim dhe mashtrim me “tepsinë e administratës”

Postuar në 08 Korrik, 2017 11:28

Punësimi në Administratën Publike dhe përmirësimi i saj me profesionistë u kthye në çështje kryesore të fushatës elektorale të PS-së. Administrata publike ishte sipas kryeministrit Edi Rama, viktima e politikës së tepsisë. Kësaj tani i erdhi fundi, pasi timoni është në një dorë të vetme. Komedinë e ka plotësur edhe populli dixhital që në kërkesat e shumta në Facebook e Ramës kishte vetëm një merak: të rregullohet Administrata. 

Kush gënjen për ekspertizën e Zharrëzës, Edi Rama apo Niko Peleshi?

Postuar në 26 Shkurt, 2017 23:16

Protesta e banorëve të Zharrëzës para Ministrisë së Energjetikës po hyn në ditën e tretë. Shkaku është bërë publik tashmë: operacionet e kompanisë Bankers Petroleum sipas tyre provokojnë lëkundje në zonë duke çuar në dëme materiale. Qeveria shqiptare aktuale, ka dështuar qartë në dhënien e një përgjigjeje shteruese në këtë drejtim, duke mbetur si jetime përballë një kompanie e cila përkohësisht thuhet se ka ndaluar operacionet e injektimit të ujit në tokë.

Qeveria dorëzohet para Bankers, Peleshi: S’kemi ç’ti bëjmë, nuk paguan për dëmet

Postuar në 09 Shkurt, 2017 14:11

Një ditë pas raportit të Grupit Ndërkryeministror të ngritur nga qeveria për vlerësimin e situatës në fshatin Zharrës, ku prej muajsh ka patur lëkundje të tokës, koknkluzioni është se qeveria është e pafuqishme për të detyruar kompaninë Bankers të pranojë përgjegjësitë dhe të dëmshpërblejë banorët.

Rama në Nju Jork për ekspozitë pikture, Peleshi pranon se duhet strategji e re për kanabisin

Postuar në 11 Nëntor, 2016 22:45

Pa praninë e kryeministrit Edi Rama, i cili ndodhet në Nju Jork për të çelur një ekspozitë personale me piktura, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i drejtuar nga Presidenti Nishani ra dakord për një strategji të re në luftën kundër kanabisit, që do të shoqërohet edhe me mbështetje ekonomike për banorët e zonave të varfra. Këtë e pohoi zv/kryeministri Niko Peleshi pas mbledhjes për më shumë se 3 orë në Presidencë.

Zv.kryeministri më i sinqertë se kryeministri: Ligji i dekriminalizimit, ekstrem dhe jo në respekt të Kushtetutës. Por ndoshta situata e meritonte atë

Postuar në 28 Maj, 2016 19:14

Rasti i ligjit të dekriminalizimit është ndoshta shembulli më i mirë sesi nevoja për mbrojtje dhe politika e mbrojtjes nga pala tjetër, prodhojnë një tretësirë juridike që zhvesh nga mbrojtja minimale edhe njerëz me pushtet. Është e vërtetë që nevoja për dekriminalizimin nuk mund të mohohet dhe se ligjërimi i saj është arritje për opozitën, por përmbajtja e ligjit është shumë e diskutueshme.

Pages

Subscribe to RSS - Peleshi