PDIU

Fotolajm/Kontributi i PDIU-së në protestën e opozitës

Postuar në 08 Qershor, 2019 19:27

Protestuesit e PDIU-së janë mbledhur në oborrin e selisë qendrore në rrugën "Nikolla Jorga". 

Qeveria kapet gafil me emërimin e drejtorit të shkarkuar të PDIU

Postuar në 23 Shkurt, 2018 18:43

Qeveria është detyrruar të shkarkojë nga detyra, Erion Manohasën, Drejtor i Drejtorisë së Integrimit dhe Projekteve në Institutin e Statistikave. Manohasa ka qenë deri para pak kohësh, Drejtori i Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor, por u shkarkua me vendim të Gjykatës Administrative për shpërdorim detyre. 

Një krahasim me vitin 2013 – shakatë e hidhura të sistemit aktual zgjedhor

Postuar në 26 Qershor, 2017 23:00

Në zgjedhjet e vitit 2013(zgjedhje politike) morën pjesë 1 724 779 votues.

Në ato zgjedhje rezultate ishin këto:

 PS-ja si parti politike mori            713 407 vota       41.36%   baraz    65 mandate

PD-ja si parti politike mori            528 373 vota       30.63%   baraz    50 mandate      

LSI-ja si parti politike mori            180 470 vota       10.46 %   baraz     16 mandate

Aqif Rakipi i PDIU: Pa ne nuk mund të krijohet qeveria

Postuar në 15 Qershor, 2017 19:21

PDIU do të dyfishojë mandatet dhe në Elbasan do të marrë 3 deputetë. Ky është objektivi për zgjedhjet e 25 qershorit, që e deklaron për "TemA TV", deputeti Aqif Rakipi. Sipas tij çdo qeveri e re që do të dalë pas zgjedhjeve do të ketë nevojë për votat e PDIU-së.  

LSI ironizon marrëveshjen, Blushi dhe PDIU: Bashkëqeverisje PS-PD

Postuar në 18 Maj, 2017 18:59

Marrëveshja Rama-Basha  duket se ka lënë të pakënaqur partitë e vogla. LSI  ka reaguar pas prononcimit të Ilir Metës në dalje të takimit në zyrën e Sali Berishës, ndërsa aleatët e të dy krahëve e nuk e kanë përshëndetur marrëveshjen por as nuk e kanë komentuar.

Reagimi i LSI-së refeflekton dukshëm pozicionin e saj jashtë kësaj marrëveshje dhe kjo duket më së miri në reagimin e kryetarit të komanduar, Petrit Vasili.  Ministri i Drejtësisë, i cili do të lërë postin për hir të qeverisë teknike,  shpreson që PD të arrijë standardet që kërkon në vetëm 7 ditë që janë shtyrë zgjedhjet.

PS-LSI ngjishen në një karrige. Miratohen kandidatët për vettingun, rrëzohet PDIU

Postuar në 11 Prill, 2017 21:16

Ulsi Manja i PS-së, Vasilika Hysi e PS-së, Luan Rama i LSI-së janë tre emrat e shumicës parlamentare për komisionin ad hoc për vettingun. Shpëtim Idrizi i PDIU-së nuk është miratuar duke u bllokuar qëllimisht me 50 abstenime. Siç mund të merret me mend, pas 35 milionëshit të sotshëm për rrugën Tiranë-Elbasan, kryeministri ka qenë i qartë kur duke rrëzuar idrizin ka pasuruar ofertën për LSI-në e cila është regjistruar për në zgjedhje, merr pjesë në komsionet e vettingut, bën si opozitare dhe del edhe si konstruktive.

Sprova e vërtetë e PD-së nuk lidhet me këto zgjedhje

Postuar në 03 Prill, 2017 21:07

Darka e djeshme mes drejtuesve të koalicionit qeveritar ka përcjellë disa mesazhe, por asnjë qëndrim zyrtar. Së pari ai ka konfirmuar vijimin e bisedimeve për rikonfirmimin e aleancës, në emër të pushtetit dhe zbatimit formal të programit të dakordësuar. Ky është versioni empirik që rrjedh nga fakti i takimit informal. Mesazhi i dytë lidhet me shoqëruesit: Erjon Veliaj pranë kryeministrit Edi Rama është evidentuar si njeriu më afër kryeministrt dhe kryetarit të PS-së, me nënkuptimin e pasuesit të tij.

Ndryshimet në qeveri, PDIU hidhet në veprim

Postuar në 12 Mars, 2017 10:00

Në ditë pasi në media qarkulloi lajmi për largime dhe ndryshime në qeveri, kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka lëshuar disa mesazhe se ai kërkon një post ministror. Gjatë një takimi me struktura rinore të kësaj partie në Dibër, Idrizi citohet të jetë shprehur se marrëveshja e bashkëqeverisjes me shumicën aktuale është zbatuar në masën 1%. Idrizi ka shtuar se për këtë PDIU mban përgjegjësinë e vet para elektoratit, duke nënvizuar se PDIU përfaqëson interesin kombëtar. 

Fotlajm/Kryeministri dorëzohet te PDIU

Postuar në 19 Shkurt, 2017 12:17

Fotoja është bërë sot në Rogner, pak metra nga protesta dhe aty kryeministri Rama është me deputetin e PDIU-së Aqif Rakipi. Dje pati disa deklarata nxitëse për LSI-në duke lënë të kuptohet se protesta e PD-së nuk është pa llogari. 

LSI bllokon komisionin për çështjen çame

Postuar në 26 Janar, 2017 14:04

Konferenca e Kryetarëve në Kuvend nuk ka marrë në shqyrtim një kërkesë të PDIU-së për ngritjen e një komisioni për ngjarjet në Çamëri pas Luftës së Dytë Botërore. Pengesa për këtë nismë të partisë së Idrizit ka qenë Lëvizja Socialiste për Integrim, e cila ka kërkuar më shumë kohë për të shqyrtuar kërkesën. Kjo është përplasja e radhës mes dy partive që janë në garë se kush do të mbajë vendin e dytë në koalicionin e majtë.

Pages

Subscribe to RSS - PDIU