pd

Ngushëllime nga PD për "grushtin socialist"

Postuar në 19 Janar, 2018 20:29

Ka një seli, një kryetar si Lulzim Basha, një podium dhe strukturë organizative në gjithë Shqipërinë? U krijua si antipodi i Partisë Socialiste, për të mbrojtur dhe përfaqësuar veç të tjerash edhe interesat e pronarëve apo ish- të përndjekurve politikë.

Sprovat intelektuale të opozitës. Nga Sorosi te skenari lindor

Postuar në 14 Janar, 2018 23:26

Qeverisja e Edi Ramës është e dështuar. Dhe më tej, qeveria e Edi Ramës është në vijimësi lajm i keq për Shqipërinë. të dyja këto teza apo deviza politike janë brenda kontesktit politik objektivisht të pranueshme. Edhe logjika ta do që këto pohime të jenë të vërteta. Puna është se nga kjo e vërtetë te mobilizimi për të ndryshuar diçka qëndron një det i tërë.

Mediu: PD-LSI nuk janë në koalicion. Taktikë e përbashkët për largimin e Ramës(video)

Postuar në 09 Janar, 2018 15:17

LSI-ja nuk është në koalicion me PD-në. Të paktën këtë thotë kreu i republikanëve, Fatmir Mediu që në një intervistë për Tema TV Mediu është shprehur se "LSI nuk është në koalicion me PD-në, por është vetëm një pozicion politik me qëllimin e përbashkët  largimin e Kryeministrit Rama.

"Programi i koalicionit të djathtë me LSI është i ndryshëm", shton Mediu.

Del me garanci Orest Sota, PD-ja kërkon ndihmën e mediave

Postuar në 04 Janar, 2018 14:31

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka ndryshuar masën e sigurisë për Orest Sotën nga arrest me burg në detyrim paraqitje, pasi  nga i akuzuari është lënë edhe garanci pasurore 5 milion leke reja.

Opozitarizmi banal i LSI-së

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 14:30

U bënë gati katër muaj që përballë qeverisë së drejtuar nga Edi Rama është krijuar një opozitë e re parlamentare. Të paktën për çështje të caktuara, PD-ja dhe LSI-ja janë bërë bashkë, me një sipërmarrje politike që kulmoi me protestën e fundit me rastin e zgjedhjes së prokurores së përkohshme.

Vota në OKB, 500 mln$ dhe vota e PD-së për projektin 5 miliardë $ të Karpenit

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 23:09

Partia Demokratike “denoncoi” sot me anë të drejtuesit të Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë, Kreshnik Çollaku, atë që e ka quajtur skemë të shitjes së votës së Shqipërisë në OKB.

Fjala është për votën për rezolutën për Jeruzalemin, për të cilën opozita po lëviz nga skemat e një konspiracioni tek ato të një pazari. Gjithçka mund të jetë e vërtetë, por cila është skema e sotme e PD-së, për të shpjeguar votën e qeverisë së Edi Ramës?

Vetëm zhurmë dhe llafe për vendimin për Jeruzalemin

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 17:11

Vendimi i qeverisë shqiptare për Jeruzalemin ka krijuar një stuhi të vogël në Tiranë. Përtej arsyeve të vendimit, duket se forca më konsistente në kundërshtimin e saj, është Lëvizja Socialiste për Integrim. Ajo ka reaguar zyrtarisht për këtë çështje, përmes ish-ministres së Integrimit, Klajda Gjosha. Po kështu, ish-kryetari i saj, Ilir Meta, aktualisht President i Republikës ndërmori dje një hap të papritur dhe shumë të diskutueshëm, kur përmes një letre dërguar presidentit të ShBA-së, Donald Trump, e cilësoi vendimin e qeverisë të pakonsultuar. 

Thellohet hendeku i PD-së me ambasadën amerikane

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 16:01

Partia Demokratike informoi këtë të mërkurë mbi një takim të kryetarit të saj Basha me ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.  Deklarata nuk lë vend për hamendësime, të paktën sa i takon qëndrimeve që do të mbajë PD në vijim. Hendeku mes palëve duket se është zmadhuar sidomos pas qëndrimeve që ambasada amerikane mbajti pas seancës së tensionuar për zgjedhjen e kryeprokurores së përkohëshme. Në deklaratë shprehen hapur rezervat për ambasadorin LU, që sipas Partisë Demokratike nuk u shërben as interesave të shqiptarëve dhe as të qeverisë amerikane.

“Grosistët” e zullumit politik

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 13:38

Drejtësi pa “skadencë”

Rrokada në prokurori u bë dhe kësaj rradhe ia vlen si lajm sepse dorëzanës për reformën në drejtësi janë SHBA e BE. Keq që u katandisëm deri në këtë pikë, por ja që 30 vjet “qerrja” na mbeti në baltë dhe “zia” për Kushtetutë e sovranitet nuk u shkon atyre që tre dekada me rradhe e patën shansin t’a respektonin por abuzuan me të. Shumë shpejt të “mëdhenjtë” do dalin nga “moda” dhe qytetarët e nëpërkëmbur nga abuzimi politik do të mund të kërkojnë drejtësi për padrejtësinë.

I njëjti gabim si ai i PS-së në vitin 2009

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 14:12

Situata e sotme e krijuar pas zgjedhjes së Arta Markut si Prokuror i Përgjithshëm i përkohshëm, gjen analogji me zhvillimet politike të vitit 2009, të paktën në qasjen politike.

Opozita e përfaqësuar nga PD-LSI, sot e konsideroi procedurën antikushtetuese dhe ajo me të drejtë i referohet Kushtetutës. Por në krijimin e kësaj situate të dyja partitë në fjalë kanë kontribuuar edhe vetë, ndërkohë që kërkesa e tyre sot në fakt gjen përgjigje vetëm në Gjykatën Kushtetuese. Të dyja partitë kanë përvojë në këtë drejtim, njësoj si kundërshtarja e tyre e momentit, PS.

Pages

Subscribe to RSS - pd