pd

Debat në grupin e PD-së, Ruli, Imami e Bregu përplasen me Bashën

Postuar në 08 Tetor, 2015 08:54

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është përfshirë dje nga debatet e brendshme dhe shkak është bërë sulmi i ditëve të fundit, që disa krerë lokalë po u bëjnë deputetëve dhe ish­ministrave demokratë për mos angazhim në zgjedhjet lokale të 21 qershorit. Pas dy vitesh nën drejtimin e Partisë Demokratike, kryetari Basha është përballur me akuzat se po përkrah një sërë prurjesh të reja në PD, duke lënë në hije, madje edhe duke i cilësuar si pengesë “senatorët e vjetër”.

Analiza e zgjedhjeve, Ristani pranon ineficencën e strukturave të PD-së

Postuar në 07 Tetor, 2015 08:04

“Panorama” shkruan sot se ka zbardhur raportin e analizës se ku dështoi PD në zgjedhjet lokale. Raporti i hartuar nga Sekretari i Përgjithshëm i PD­së, Arben Ristani, dhe sekretari organizativ, Eno Bozdo, mbi humbjen e opozitës në zgjedhjet vendore 2015, ka qartësuar ndërhyrjen që kryetari i PD­së, Lulzim Basha, do të kryejë në strukturat e PD­së për riorganizimin e saj.

Nqs LSI-ja garon më vete

Postuar në 06 Tetor, 2015 16:33

Para 1 prillit 2013, Luan Rama, sekretari i përgjithshëm i LSI-së, deklaroi në një studio televizive se LSI-ja po merrte në konsideratë edhe opsionin e futjes më vete në zgjedhjet e atëhershme parlamentare dhe se nuk i frigej përballjes me dy koalicionet e mëdha. Para disa ditësh, në një artikull tek gazeta Panorama, ai përsëriti pak a shumë të njëjtin mesazh.

Kryedemokrati i Lushnjes, qendrës: Ju bëri Berisha me para dhe latë gratë….

Postuar në 06 Tetor, 2015 10:26

Sot kryetari I PDsë Lulzim Basha është në Lushnje për një “dëgjesë” me bazën dhe simpatizantët për rezultatin elektoral. Po ndërkaq kreu i PD-së Lushnjë Myslim Murrizi, ka deklaruar në gazetën Sot humbja duhet analizuar me vërtetësi.

PS-ja përgatitet për zgjedhjet partiake. PD-ja për zgjedhje të parakohshme. LSI-ja flet për dekriminalizimin

Postuar në 05 Tetor, 2015 18:01

Njësoj si Partia Scoialiste, edhe Lëvizja Socialiste për Integrim, ka mbedhur sot një nga forumet drejtuesve të veta: Kryesinë. Në fjalën e vet, kryetari i saj, Ilir Meta ka folur për dekriminalizimin, integrimin dhe aksionin e formalizimit të ekonomisë.

Dashamir Shehi: “PD dhe Berisha luajtën teatër me çështjen e CEZ-it”

Postuar në 05 Tetor, 2015 10:23

Kanë bërë një fushatë të ethshme publike si forcë politike, por votimi i deputetëve të PD-së Sali Berisha, Genc Pollo, Fatmir Mediu, Myqerem Tafaj ka zemëruar Dashamir Shehin. Në seancën plenare të se enjtes për miratimin me procedurë të përshpejtuar të projektligjit për hetim ndërkombëtar të CEZ-DIA, këta deputetë nuk morën pjesë në votim edhe pse ish-kryeministri Sali Berisha që ishte i pari që kërkoi hetim ndërkombëtar.

A po favorizon Beqaj importuesit e ilaçeve?

Postuar në 04 Tetor, 2015 11:52

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqa është vënë sërish në fokus të akuzave të opozitës në lidhje me ndryshimin e ligjit për importin e ilaçeve. Partia Demokratike denoncoi heqjen nga ligjit të nenit që vë kufizime për medikamentet e importuara, duke drejtuar gishtin mbi Ministrin e Shëndetësië, Ilir Beqja. "Qeveria, Edi Rama dhe Ilir Beqa, po kërkojnë të heqin pikërisht atë nen të ligjit që shërben si garanci për ilaçet që hyjnë në vendin tonë.

LSI: Në sulmin ndaj Ilir Metës, ka autorësi edhe Edi Rama dhe PS

Postuar në 02 Tetor, 2015 15:14

Koalicioni nuk ka probleme. Ai funksionon shumë mirë. Këto dy fjali i kemi dëgjuar disa herë së fundmi nga përfaqësues të Partisë Socialiste. Dhe pavarësisht se duket e pasaktë, koalicioni mundet që të jetë duke funksionuar mirë. Por ajo që nuk po funksionon është zgjerimi me një pol i politikës shqiptare, që na pëlqen ose jo, aktualisht përfaqësohet nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Ditët po ecin dhe në sfond është sfida e madhe e zgjedhjeve dhe e kodit zgjedhor.

Zbythja e dytë publike e Bashës në përballjen me Berishën

Postuar në 30 Shtator, 2015 15:57

Në mes të korrikut, kur ethet elektorale të qershorit ishin fashitur dhe shqiptarët e thjeshtë i ishin kthyer halleve/qejfeve të tyre të beharit, Fatmir Mediu, nëpërmjet një interviste ekskluzive për gazetën MAPO, hodhi në tregun politik një ide tronditëse.

Pazaret lokale dhe kriza e sistemit partiak

Postuar në 29 Shtator, 2015 16:52

Brenda dy javësh procedurat teknike për zgjedhjen e kryetarëve të qarqeve kanë prodhuar lajme interesante: në Shkodër PS e PD bashkuan votat kundër LSI, në Dibër e Gjirokastër PD dhe LSI bashkuan votat kundër PS, në Lezhë e Korçë e djathta nuk votoi kundër kandidatëve të majtës për drejtimin e qarkut. Janë vetëm disa prej shumë të dhënave të “aleancave të periferisë” fenomen që po merr shtrirje gjithnjë e më të madhe. Alibia e tyre është se nuk ka problem: çdo këshilltar e parti mund të marrë vendime lokale që lidhen me interesat e tyre lokale.

Pages

Subscribe to RSS - pd