pd

Emri i djalit të Valentina Leskajt del edhe në dy tendera të Ministrisë së Bujqësisë

Postuar në 12 Nëntor, 2015 11:37

Sipas deputetes së Partisë Demokratike, Arbiola Halimi, djali i Valentina Leskajt ka marrë dy kontrata “kësaj rradhe në ministrinë e Bujqësisë. Qeveria ia jep këto para për mikqyrje të punës në rehabilitimin e digave” tha deputetja demokrate në një deklaratë nga selia blu.

“Si në asnjë vend të Ballkanit ne nuk morëm masa shtrënguese për të ulur pagat dhe pensionet”

Postuar në 04 Nëntor, 2015 20:26

Partia Socialiste ka kundërshtuar si të pavërteta përfundimet e raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit për buxhetin. Përmes një deklarate për shtyp, deputeti Besnik Bare, ka pasqyruar me hollësi të dhënat që disponon qeveria, duke cilësuar se raportimi i KLSH-së, është sinkronizuar me Partinë Demokratike. “Gjatë vitit 2014 ekonomia vazhdoi rrugën e saj të qëndrueshme të kthesës duke e ruajtur trendin e qëndrueshëm pozitiv çdo tremujor pas shtatorit 2013. Viti 2014, u mbyll me një rritje prej 2.2%. Rritja vazhdon inkurajuese edhe përgjatë 2015.

Për arsimimin e fëmijëve tanë kujdeset PS-ja, e sidomos LSI. Të paktën deri më 2017-ën, ja lista partiake e emërimeve

Postuar në 04 Nëntor, 2015 16:38

Kryetari i Partisë Demokratike në Lushnje, Myslym Murrizi, ka zbuluar në një konferencë për shtyp sot sesi deputetë të mazhorancës kanë kuota emërimi të mësuesve në këtë rrethe. Një situatë mjerane mësuesish me të majtën e me të djathtën, që ndoshta edhe paguajnë për të vënë emrin në bordero. Kumbarët e punësimeve të tilla janë sipas Murrizit, partia e të cilit ka shumë mëkate në këtë drejtim, deri edhe vetë zv.ministrja e Arsimit.

Nuk është vetëm Lef Nosi...

Postuar në 04 Nëntor, 2015 12:01

Pas botimit të romanit më të fundit të Ben Blushit, në mediet e shkruara e elektronike ka shpërthyer një polemikë e ashpër pro e kundra lidhur me figurën e Lef Nosit, në të cilën janë përfshirë historianë, letrarë, politikanë e njerëz të thjeshtë, me bindje të djathta e të majta. Blushi dhe ata që mbajnë anën e tij, e quajnë Lef Nosin tradhtar dhe vendosjen e shtatores së tij në sheshin qendror të Elbasanit një turp. Pala tjetër e quan Lef Nosin hero, njeriun që nënshkroi aktin e shpalljes së Pavarësisë dhe pushkatimin e tij një vepër barbare të Enver Hoxhës.

“Tv Klan” i jep fund “karantinës”/Berisha kundër linjës së “kalamanit” Basha: Jo sistem zgjedhor me prim

Postuar në 04 Nëntor, 2015 00:12

Tashmë nuk është sekret: për disa çështje, Sali Berisha është i koordinuar me Ilir Metën dhe Lulzim Basha, deri diku me Edi Ramën. Aferat dhe akuzat e mëdha për momentin janë hedhur pas, për të dalë në një temë thelbësore dhe me rëndësi strategjike: sistemin zgjedhor. Hipokrizia dhe mohimi prej fëmije që kryeministri i bën informacionit se ai po përpiqet për një sistem me prim, nuk është marrë seriozisht dhe lëvizja që ka zënë fill që me aferën CEZ-DIA, po zbulon se skena politike aktuale është katërpolare.

PD, kjo parti e shitur

Postuar në 02 Nëntor, 2015 13:17

Si dëborë e parakohshme, heshtja mbuloi krejt peizazhin politik dhe universitar të vendit menjëherë sapo dekreti i Presidentit të Republikës mbi ligjin e arsimit të lartë u rrëzua nga Parlamenti dhe ky i fundit miratoi ligjin pa marrë parasysh asnjë vërejtje të bërë nga shoqëria dhe një pjesë e politikës shqiptare. Debati ngriu menjëherë nën një acar që askush nuk mundi ta shpjegojë.

"Lulzim Bashën nuk e do askush se është mashtrues. Në krye e solli Argita Berisha”

Postuar në 01 Nëntor, 2015 12:12

Gazetari Milaim Zeka i ka dhënë një intervistë portalit “tesheshi.com”, ku ndër të tjera jep edhe disa konsiderata për politikanët shqiptarë. Këto konsiderata që vijnë nga jashtë kanë rëndësi pasi zbulojnë një perceptim të munguar në Shqipëri. Teksa flet fjalë të mira për Edi Ramën, që e quan njeriun e fundit që mund të bëjë diçka për Shqipërinë, Zeka flet troç dhe hapur për Lulzim Bashën. Për të cilin mendon se është më i keqi ndër politikanët shqiptarë.

Sistemi zgjedhor, e vetmja rrugë për të hequr qafe LSI-në

Postuar në 31 Tetor, 2015 13:22

Ndryshimi i sistemit zgjedhor dhe kalimi drejt atij me prim është tanimë një opsion aktiv për Partinë Socialiste. Madje edhe pse kryetari i saj, Edi Rama, mohoi publikisht dy ditë më parë se ka një ambicje të tillë, sot, një nga zëdhënësit e tij, ministri Bledi Çuçi, ka deklaruarvtë kundërtën për gazetën “Shqip”. “Vendi ynë si model mund t’i referohet modelit grek dhe spanjoll.

Intervista/Ervin Salianji : Roli i Departamenteve(qeveria hije), thelbësor në vendimmarrjen e PD-së

Postuar në 30 Tetor, 2015 22:16

Partia Demokratike nën kryesinë e Lulzim Bashës ka ndërmarrë një reformë strukturore, duke angazhuar figura të reja. Ervin Salianji është një nga figurat e reja në strukturat  e vendimmarrjes së Partisë Demokratike. Ai është edhe një kandidatët për kreun e Forumit Rinor të Partisë Demokratike. I riu demokrat shpjegon se cila është arsyeja që ka bërë që ai të angazhohet akoma më shumë në forcën politike të djathtë.

Z. Salianji cili është formimi juaj dhe kur u përfshitë në strukturat e Partisë Demokratike?

PD akuza Tahirit: Pjesë e trafikut të drogës, u përgjua nga italianët

Postuar në 30 Tetor, 2015 14:59

Akuzat e Partia Demokratike në adresë të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri këtë herë janë akoma më të rënda. Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve, Arben Ristani deklaroi se në raportet e policisë italiane del gjithnjë e më shumë përfshirja e Saimir Tahirit në trafikun e lëndëve narkotike. Si shembul për këtë, Arben Ristani solli në kujtesë dy operacionet e fundit të policisë italiane; kapjen e grupit që trafikonte deri në 1 ton heroinë në vit në Itali dhe e avionëve të vegjël që përdoreshin për trafik droge nga Shqipëria.

Pages

Subscribe to RSS - pd