pd

Tripolariteti në PD

Postuar në 23 Shtator, 2017 21:42

Partia Demokratike ka vendosur të nisë analizën e humbjes së zgjedhjeve parlamentare. Nëse shohim ecurinë e zhvillimeve politike brenda saj që nga Marrëveshja e 18 majit, mund të thuhet se kjo parti është fraksionuar sot në tre pole: i pari është poli i kryetarit aktual Lulëzim Basha, që mund të konsiderohet se ka konsoliduar një klan të vetin dhe kontrollon pjesën më të madhe të struktuve të partisë. 

Rrafshnalta e llumit

Postuar në 23 Shtator, 2017 16:30

Për të shkruar këtë tekst jam menduar me dhjetra herë, por gjithmonë jam tërhequr në momentin e fundit; sepse kur ngjarjet janë në zhvillim e sipër, me shumë mundësi ndodhë të përfshihesh emocionalisht, duke gabuar në thelbin e vlerësimit. Për më tepër kur vet protoganistët e zhvillimeve politike i ka përfshirë kaosi dhe nuk janë në gjendje të orientohen në mjegullën që është shpërndarë në krejt hapësirën opozitare.

Privatizimi i vulës së një partie

Postuar në 22 Shtator, 2017 08:58

Nga mbledhja e djeshme e kryesisë së PD-së, mbetet si lajm vetëm njoftimi i kryetarit me vulë Lulëzim Basha, në pronconcimin për gazetarët: 

Sa kohë të jem unë në krye të PD nuk do të ketë fraksione, por do të këtë hapësirë për këdo demokrat që të punojë për qëllimin e përbashkët. Është qëllim kombëtar për të çliruar vendin nga zgjedha e krimit”, tha Basha.

Audio/Lulëzim Basha brenda mbledhjes së kryesisë së PD-së

Postuar në 22 Shtator, 2017 01:50

(Jo)Karakteri i kreut të PD-së po kushtëzon edhe misionin opozitar të PD-së. Për çdo dështim në politikë mbahet përgjegjësi dhe kësaj i është shmangur vazhdimisht kryetari i ri i Partisë Demokratike. E bëri pas humbjes së zgjedhjeve dhe vazhdon të operojë me të njëjtin karakter edhe pas rizgjedhjes në krye të PD-së siç u pa nga të gjithë. Edhe kur duhet të japë llogari brenda partisë dhe pyetet drejtëpërdrejt për veprimet që ka ndërmarrë, Basha nuk ka përgjigje të vërteta.

Luftë korrupsionit me korrupsion

Postuar në 21 Shtator, 2017 12:36

Zgjedhjet e 25 qershorit duket se nuk kanë ndryshuar asgjë në thelb. Lëvizjet politike të ditëve të fundit, nëse mund të quhen të tilla, japin thjesht dhe qartë idenë e një skematizimi tradicional: PD-LSI përballlë PS-së. E paqarta këtu mbetet Lulzim Basha dhe roli i tij i dyzuar në raport me detyrimet e një marrëveshjeje që e shijon shumë dhe domosdoshmërisë për të bërë opozitë.

Sa për të tjerët, bashkëpunimi është  dukshëm. 

Nën rrogozin e një marrëveshjeje të "vdekur"

Postuar në 18 Shtator, 2017 09:46

Lulzim Basha deklaroi para pak ditësh se marrëveshja mes tij dhe Erdi Ramës ka rënë, por lëvizjet e fundit tregojnë se përtej retorikës politike për të treguar një distancë mes të dyve, nën rrogoz punët duket se po shkojnë vaj.
Partia Demokratike do të propozojë në Kuvend rikthimin e sistemit maxhoritar, ku Shqipëria të jetë e ndarë në 100 zona elektorale, një prej çështjeve ku Edi Rama dhe Lulzim Basha mendohet se kanë rënë dakord që me marrëveshjen e 18 Majit.

Këmbora e shurdhuar e antikomunizmit

Postuar në 16 Shtator, 2017 16:56

Partia Demokratike ka shpikur së fundmi një “betejë” mediatike që synon të pajtojë atë me karrocën e antikomunizmit. Një temë e vjetër në këtë tranzicion të gjatë, e kompromentuar dhe tallur nga kjo parti. 
Si nxitje për këtë “argument” oksigjenues për PD-në është prishja e një kulle në veri të vendit, që sipas PD-së është e Prek Calit të cilin ajo e cilëson si antikomunist. 
Grotesku vazhdon edhe më tej me një status të numrit tre të PD-së, Edi Paloka që gjen rastin të denoncojë sjelljen e deputetit Tomë Doshi. 

Pa bosht!

Postuar në 14 Shtator, 2017 16:02

Lulzim Basha më e pakta duhet të kishte hapur krahun pas humbjes katastrofike në zgjedhje, por operoi me standardin që ai përfaqëson në politikë, atë të kurdisjes automatike për t’u ikur përgjegjësive dhe për të justifikuar me interpretime kontraverse dyshemenë ku shtriu opozitën në zgjedhjet e fundit.

Doli publikisht dhe mbrojti autorësinë e listës së deputetëve, por tani që i kërkohet nga ish-kryetari i tij të japë shpjegime mbi kriteret të cilat përzgjodhi deputetët e ardhshëm, flet për procese të brendshme dhe të jashtme dhe një debat që u shërben interesave individuale.

Lulzim Basha, një i tepërt në politikë që nuk mund të shpëtohet nga vetvetja

Postuar në 13 Shtator, 2017 22:44

Lulzim Basha është i detyruar të pranojë se partia që ai drejton është në krizë të rëndë. Jo përmes një deklarimi të vet, pasi duket se nuk e disponon këtë stof lidershipi, as përmes Edmond Spahos, i vetëstërvitur për skriptet politike të kryetarit. Por përmes faktit se qëndrimet e sotme të Sali Berishës në intervistë për “syri.net” janë në thelb arsyetimi dhe apologjia e munguar për situatën e krijuar.

"Luli gënjen...edhe për vetë gëzimin e rrenës"

Postuar në 12 Shtator, 2017 09:18

Dy votat e “djathta” që shkuan për Gramoz Ruçin, kanë provokuar një situatë të trazuar në Partinë Demokratike. Lulzim Basha, kryetari me vulë i saj, tha pas votimit se kush shet votën do të përjashtohet nga Grupi Parlamentar. Por sipas Jozefina Topallit, një nga drejtueset e dikurshme të partisë, ka patur dy mbledhje të PD-së pas votimit, në të cilat nuk është folur fare për atë që ka ndodhur. Shkruan ndër të tjera Topalli në Facebook:

Ne mbrojtje te se vertetes.  Dje Basha pas mbledhjes se grupit shperndau ne media nje deklarate qe kishte dhe fjaline:

Pages

Subscribe to RSS - pd