pd

Opozita gati për përplasje në Kavajë, quan fasadë tryezën e Ilir Metës

Postuar në 26 Prill, 2017 20:27

Koalicioni i Partisë Demokratike me partitë e vogla opozitare vendosën të përshkallëzojnë aksionin politik, çka do të thotë bllokim i qendrave të votimit apo çfarë do lëvizje që do të pengojë mbaravajtjen e zgjedhjeve të 18 Qershorit. Skenar për të cilin Partia Demokratike ishte përgatitur edhe para negociatave me ndërmjetësit e Partive Popullore Europiane.

7 vjet më parë

Postuar në 23 Prill, 2017 19:07

Qeveria socialiste është nën presionin e aksionit të opozitës për bllokimin e rrugëve dhe në kundërpërgjigje ka përdorur konferencat e policisë për të të ulur dimensionin e protestës, që sipas Bashës nuk do jetë e dhunshme. Skenari është i ngjashëm me atë të 7 viteve më parë kur militantë të Partia Socialiste të udhëhequr nga deputetë si Valentina Leskaj, apo Fatmir Toçi bllokua rrugët duke djegur goma. Sot palët kanë ndërruar rolet, ata që dje bllokuan rrugët kombëtare nën flamurin e Partisë sot janë shndërruar në ithtarë të ligjit.

Negociatorët e PPE-së/“Dokument me 12 pika për krizën, asnjë nuk flet për qeveri teknike”

Postuar në 23 Prill, 2017 11:09

Carlo Bollino, drejtues i gazetës “Shqiptarja.com” shkruan sot për krizën politike dhe rolin e negociatorëve të PPE-së. Sipas Bollinos, protesta e përshkallëzuar e PD-së, parashikuar për të hënën, synon të rrisë forcën negociuese të saj në prag të negociatave, ndërkohë që sipas tij, dokumenti që do të vihet në tavolinë ka 12 pika dhe është miratuar nga kancelarja Angela Merkel. 

“Ne, Populli…” dhe ëndrra presidenciale, 1994

Postuar në 21 Prill, 2017 17:58

Do të mbeteni pa parlament, pa president, pa qeveri…Brukseli ia ka treguar qysh në fillim Tiranës fundin e kësaj krize. Deri tani kemi mbetur pa institucione të Drejtësisë, që duheshin ngritur sipas ndryshimeve në Kushtetutë, kur KLD ka mbaruar mandatin, (janë tejkaluar afatet për zgjedhjen e tyre). Tashmë skenarët janë hedhur në tavolinë dhe opozita intensifikon përpjekjet për realizimin e qëllimit të saj.

Oferta e Kryeministrit: Votoni vettingun kundrejt hyrjes në zgjedhje jashtë afateve!

Postuar në 20 Prill, 2017 22:59

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një postim që e quan “Shënimi i ditës”. Në këtë shënim, ai zbardh një ofertë shkëmbimi për shtyrjen e afateve të regjistrimit të PD-së në zgjedhje që përfundon me listat e kandidataëve më 29 prill. Sipas Ramës ky shkëmbim është votimi i vettingut.

PD rikthen skenarin e bllokimit të rrugëve nacionale

Postuar në 20 Prill, 2017 17:12

6 vite më parë Partia Socialiste nisi protestat në disa qytete të vendit njëherësh me bllokim rrugësh nacionale dhe djegie gomash, si një mënyrë për të protestuar për moshapjen e kutive të votimit për zgjedhjet e 2009-ës. I njëjti skenar po diskutohet edhe nga PD. Top Channel raporton se vendimi nuk është marrë akoma, por kreu i opozitës Lulzim Basha e diskutoi përhapjen e protestës në disa pika të ndryshme të vendit, në një takim me kryetarët e degëve të Partisë Demokatike.

Kërkesa e PS-LSI për regjistrimin e koalicioneve, manovër për shtyrjen e zgjedhjeve?

Postuar në 19 Prill, 2017 15:59

Kërkesa e  PS-së dhe LSI-së për shtyrjen e afateve për regjistrimin e koalicioneve, ka provokuar reagime nga disa anëtarë të KQZ-së. Në interpretimin e vetëm të ligjit, anëtarët, disa prej tyre, kanë përcjellë mendimin se kjo nuk mund të bëhet. Kryeministri Edi Rama e cilësoi këtë hap, krejtësisht tinzar dhe që heq edhe atë pak era shtet që kishte filluar të na zinte të gjithëve, si një shprehje të vullnetit të mirë ndaj PD-së. E cila nga ana e vet nuk ka vonuar por ka përpiluar edhe ajo një letër drejtuar KQZ-së.

Ti vetë, di gjë se ku e ke llafin?  

Postuar në 18 Prill, 2017 13:23

E mbani mend Ilir Metën pas zgjedhjeve të vitit 2015 kur deklaroi se “kur unë them po është po”? Ishte një mesazh për Sali Berishën që donte të thoshte se unë e mbaj fjalën, pra bashkë mund të bashkëpunojmë. Këtë shprehje vetë - lavdërimi të burrërisë së imagjinuar, kreu i LSI-së e përforcoi kur në një emission televiziv deklaroi se “Lulzim Basha të gënjen edhe për orën”.

Të dyja “incidentet me inat” të Metës janë në themel përpjekje për të ngjizur fabulën se dy burra ka politika: Ilir Meta dhe Sali Berisha.

Ilir Meta, faktori kryesor në nxitjen e mëtejshme të krizës

Postuar në 15 Prill, 2017 12:42

Takimi i drejtuesve të koalicionit qeverisës ka përfunduar ashtu siç dinë t'i përfundojnë punët personat Edi Rama dhe Ilir Meta: përgjysmë. Pa një qëndrim për konfirmimin ose jo të koalicionit, kreu i LSI-së ka dalë nga takimi me oksigjenin e nevojshëm për të vijuar të minojë stabilitetin politik në emër të ambicies së tij që është e qartë: marrjen e karriges së kryeministrit. Ai ka deklaruar se çështja e koalicionit nuk është më e rëndësishmja, por në kuadër të nevojës për dialog, drejtuesit e mazhorancës kanë rënë dakord siç tha ai për: 

Pages

Subscribe to RSS - pd