pavaresia

Në 1 Tetor referendumi për pavarësinë e Katalonjës

Postuar në 09 Qershor, 2017 11:36

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont ka shpallur 1 Tetorin  si ditën e mbajtjes së referendumit mbi pavarësinë e këtij rajoni të Spanjës.
"Dëshironi që Katalonja të jetë një shtet i pavarur në formën e Republikës?" Është kjo pyetja që do të vihet në fletën e referendumit"- tha presidenti Puigdemont, duke pretenduar "të drejtën e referendumit për vetëvendosje"
Qeveria konservatore e Mariano Rajoy ka pohuar gjithmonë se ky referendum, i cili ka qenë i ndaluar, nuk do të realizohet.

Kurdët e Irakut shpallin referendumin për pavarësi

Postuar në 08 Qershor, 2017 10:47

Kurdët e Irakut do të mbajnë së shpejti referendumin për pavarësinë. Lajmi bëhet i ditur në një njoftim nga presidenca kurde e Rajonit të Kurdistanit në Irak – i vetmi rajon autonom, njësi konstituive federative e Irakut – sipas të cilit data e referendumit do të jetë 25 shtator 2017. Presidenti i rajonit Masoud Barzani ka mbledhur përfaqësues të partive politike të rajonit dhe ka komunikuar datën ndërkohë që partitë kanë dhënë dakordësinë për krijimin e një Këshilli të Posaçëm për referendumin.

104 vjet...

Postuar në 28 Nëntor, 2016 14:54

Sot mbushen 104 vjet nga 28 nëntori 1912, dita kur një përfaqësi shqiptarësh nga të gjitha trevat, deklaruan në Vlorë mëvetësinë e Shqipërisë nga Perandoria Osmane. Kjo datë ka hyrë në historinë e shqiptarëve si një nga momentet më përcaktuese në rrjedhën kombëtare dhe si e tillë ajo ka fituar një solemnitet të pacenuar.

Pavarësim i Kalifornisë duke referuar precedentin e Kosovës. Rusia nis të lëvizë gurët për të marrë njohjen e Krimesë

Postuar në 22 Nëntor, 2016 10:08

“Ne do të votojmë në vitin 2019 që ta bëjmë Kaliforninë të pavarur dhe duam të bëjmë gati çdo gjë që pas rezultateve të votimit të nisim kërkesat për njohje ndërkombëtare për Kaliforninë si një vend i pavarur”.

Goditet me predhë kuvendi i Kosovës, Mustafa: Sulm ndaj pavarësisë (foto)

Postuar në 05 Gusht, 2016 09:33

Godina e Kuvendit të Kosovës është qëlluar me një predhë në orët e vona të së enjtes. Dyshohet se kanë qenë dy persona që kanë ndërmarrë sulmin dhe më pasj janë larguar me një motoëikletë.

Post Brexit, Skocia nis përgatitjet për referendumin e dytë të pavarësisë

Postuar në 24 Qershor, 2016 13:43

Pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian, në pikëpyetje vihet vetë rendi politik në ishullin perëndimor të kontinentit. Figura kryesore ekzekutive në Skoci, Nicola Sturgeon, ka deklaruar se është “demokratikisht e papranueshme që Skocia të përballet me perspektivën e daljes nga BE-ja pa dëshirën e saj”. Për këtë arsye qëveria skoceze do të përgatisë legjislacionin për një referendum të dytë të pavarësisë.

"Nuk ka ndarje të Bosnje-Hercegovinës. Pavarësinë e Republikës Srpska nuk do ta njohë askush”

Postuar në 18 Maj, 2016 14:02

Republika Srpska nuk ka për t’u bërë dot asnjëherë shtet i pavarur. Me këto terma kategorikë është shprehur analisti i njohur amerikan, Daniel Serwer, i cili ka folur për gazetën “Vecernje Novosti”. Sipas tij, entiteti në fjalë, pjesë e federatës boshnjake, nuk duhet të shkojë drejt referendumit për shkëputje, pasi asnjë nuk do ta njohë atë. “Republika Srpska nuk ka për të marrë mbështetje nga pjesa tjetër e Bosnjes dhe kjo do të çojë në konflikt si ai i vitit 1990.

Mësimi i madh i 7 prillit

Postuar në 07 Prill, 2016 13:40

7 prilli 1939 është ndër ditët më të errëta në historinë e Shqipërisë. Mëngjesin e së Premtes së Madhe trupat e Musolinit zbarkuan në portet e Shqipërisë. Atë ditë u varros pavarësia e Shqipërisë, e fituar me gjak e sakrifica të panumërta me 28 nëntor 1912.

Tallava kundër sovranitetit të Kosovës

Postuar në 15 Shkurt, 2016 14:07

Derë për derë, kudo ku është, këto ditë popullatës shqiptare i kanë ardhur dy ftesa për datën 17 shkurt: ftesa e qeverisë dhe mbështetësve të saj nga shoqëria civile që të festojë, këngë e valle pa ia nda; dhe ftesa e opozitës në Kosovë që popullata të ngrihet në nivelin e popullit, domethënë në kuptimin e tij modern, si bartës i sovranitetit dhe sovran. Data 17 shkurt është kështu data ku secili shqiptar e anëtarëson veten, në popullatën e ahengxhinjve ose në popullin si sovran.

Burri me Shall…

Postuar në 21 Janar, 2016 15:58

Në kujtim të Doktor Ibrahim Rugovës...

Imazhin e tij e sjell nëpër mend që në fëmijërinë time të hershme...Parë me syrin e një fëmije, ishte një njeri i çuditshëm, një person tërheqës dhe abstrakt, një njeri që vinte si imazhi i një heroi në mjegullnajë. Kishte diçka tërheqëse tek ai njeri që dhe sot më tërheq e më bën të meditoj akoma.

Pages

Subscribe to RSS - pavaresia