pasuria

Akuzë e re, Basha: Edi Rama ka kapur edhe sektorin bankar

Postuar në 19 Korrik, 2019 16:14

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar sot qeverinë shqiptare për dy koncesionet e fundit në infrastrukturë, duke e zgjaruar gamën e akuzave në thuajse të gjithë sferën e aktiviteteve të saj. Edi Rama është hajduti më i madh, tha ndër të tjera z. Basha, duke cilësuar se për të, çdo veprim i qeverisë shqiptare është aktivitet kriminal.

98 miliarderë rusë me pasuri më të madhe se të gjithë rusët

Postuar në 07 Mars, 2019 15:11

98 miliarderë rusë kanë një pasuri më të madhe sesa kursimet bankare të të gjithë rusëve të marrë bashkë. Revista “Forbes” ka përcjellë të dhënat në fjalë që vënë në dukje shkallën e pabarazisë esktreme dhe polarizues ku ka hyrë Rusia e Vladimir Putinit.

Këta milarderë kanë së bashku 421 miliardë dollarë kurse depozita bankare e të gjithë rusëve shkon në 420.7 miliardë dollarë.

Miliarderët e planetit nuk ndalen

Postuar në 22 Janar, 2019 10:28

Miliarderët e planeti pasurohen çdo ditë me 2.5 miliardë dollarë kur në të njëjtën kohë gjysma më e varfër e popullsisë së botës i sheh të ardhurat e saj neto të tkurren.

Pasuria e 26 njerëzve më të pasur në mbarë botën arriti në  1.4 trilionë dollarë vitin e kaluar, duke kapur totalin e pasurisë yë 3.8 miliardë njerëzve të varfër.

Miliarderë, të cilat tani janë rreth 2 208 kanë më shumë pasuri se kurrë më parë, në bazë të listës së Oxfam botuar të hënën. Që nga kriza globale financiare një dekadë më parë, numri i miliarderëve pothuajse është dyfishuar.

Sekuestro pasurisë së Adriatik Llallës, 15 milionë lekë më pak se Alfred Peza

Postuar në 23 Korrik, 2018 14:37

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur sekustron preventive për pasurinë e shtetasit Adriatik Llalla, ish-Prokuror i Përgjithshëm i Republikës. 

Anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje në Itali

Postuar në 10 Korrik, 2018 11:25

Admir Thanza, anëtar i Gjykates së Lartë rrezikon të mos e kalojë vettingun. Ai nuk justifikon pasurinë e tij dhe për më tepër rezulton të ketë qenë i dënuar në Itali për vjedhje të kryer në bashkëpunim. Nga gjetjet e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Thanza është dënuar në vitin 1999 me 40 ditë burg nga autoritetet italiane, dënim që më pas i është pezulluar.

Këtë vendim ai e ka fshehur, ndërsa rezulton me probleme edhe me pastërtinë e figurës pasi ka patur kontakte me njerëz me precedentë penalë.

Avullon pasuria e Elvis Presley, kanë mbetur vetëm 14,000 dollarë!

Postuar në 25 Shkurt, 2018 17:23

Kur në vitin 1993, Lisa Marie Presley, e bija e mbretit të muzikës, Elvis Presley mbushi 25 vjeç trashëgoi një pasuri nga babai i saj  që arrinte në 100 milionë $ . Pas 25 vitesh, siç pretendon ajo, pasuria është zhdukur: Kanë mbetur vetëm 14,000 dollarë! Lisa Marie Presley ka fajësuar për këtë ish-menaxherin e saj Barry Siegel, për të cilin kohët e fundit ka ngritur një padi për keqmenaxhim.

28 prokurorë e gjyqtarë nuk justifikojnë pasurinë

Postuar në 09 Dhjetor, 2017 10:12

Rreth 28 nga 68 prokurorët dhe gjyqtarët të parë, të cilët po i nënshtrohen procesit të Vetingut, nuk e kalojnë testin e justifikimit të pasurive me dokumentacion ligjor.

Gjetjet e shënuara nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive konsistojnë në mungesën e burimeve financiare të ligjshme për të justifikuar pasuritë, në fshehjen e pasurive, në deklarim të rremë të pasurive si dhe në situatën e konfliktit të interesit.

Rekordi i 2016-ës/Pasuria e milionerëve arriti në 63.5 trilionë dollarë

Postuar në 28 Shtator, 2017 09:01

Milionerët vijojnë të shtohen në një botë përherë e më dinamike dhe të ndërlidhur ekonomikisht. Një raport i firmës këshilluese “Capegemini” sjell disa të dhëna mbi pasurimin e individëve apo kompanive në pjesë të ndryshme të botës për vitin 2016 dhe për përqendrimin e pasurisë në shifra absolute.

Reagimi i gjyqtares Mataj

Postuar në 27 Gusht, 2017 12:52

​Para disa ditësh ResPublica riprodhoi një shkrim të "shqiptarja.com" për gjyqtarët që deklarojnë pasuri si dhurata. Gjyqatarja Rezarta Mataj ka reaguar përmes një emaili që po e botojmë të plotë. 

 

Pasuria e gjyqtarëve/Deklarojnë vilat dhe apartamentet si dhurata nga gjyshja, babai, apo motra

Postuar në 20 Gusht, 2017 08:25

Janë gjyqtarë por mesa duket nuk dinë të gjejnë alibi më të mira sesa ato të të pandehurve në sallën e gjyqit. “Shqiptarja.com” raporton sot për disa raste gjyqtarësh të shkallës së parë dhe të Apelit që për të justifikuar pasurinë e tyre deklarojnë se kanë marrë dhurata nga gjyshja, babai, motra apo hua nga kunetër.  Mes këtyre dhuratave përfshihen edhe apartamente dhe vila. Ja disa raste:

Pages

Subscribe to RSS - pasuria