pasaporta

Babai i kryeministrit britanik aplikon për pasaportë franceze: Unë jam francez

Postuar në 31 Dhjetor, 2020 13:05

Mediat raportojnë se babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, ka njoftuar aplikimin për pasaportë franceze. Stanley Johnson, një ish-anëtar i Parlamentit Europian që votoi kundër BREXI-t ka deklaruar se familja e tij ka lidhje të forta me Francën dhe ndaj edhe po aplikon.

Nëse e kuptoj saktë, unë jam francez. Nëna ime u lind në Francë, mamaja e saj ishte tërësisht franceze siç ishte gjyshja e saj. Kështu që për mua është të rishpall atë që tanimë e kam. Dhe kjo më bën shumë të lumtur

Një rregull absurd dhe me kosto

Postuar në 10 Shtator, 2020 23:19

Administrata shqiptare prodhon përherë situata absurde të cilave shpjegimin ua jep vetëm ajo si kategori groteske. 
Ja një rast që ngjan i çuditshëm: aplikimi për pasaportë biometrike. 

Ky dokument gjenerohet mbi bazën e të të njëjtave të dhëna personale si karta e identitetit, por në ndryshim prej kësaj të fundit ajo e mundon më shumë qytetarin. 
Ja çfarë ndodh: nëse aplikon për kartë identiteti mund të zgjedhësh nje nga sportelet e kompanisë aleat kudo që ajo ndodhet. 

Rastësi dhe koiçidenca në lirimin e Tahirit

Postuar në 29 Maj, 2018 21:34

Lirimi i Saimir Tahirit përveçse i paralajmëruar lidhet me disa koiçidenca që e bëjnë edhe më të dyshimtë vendimin e Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda. 

Kështu treshja gjykuese e kryesuar nga Saida Dollani, Sokol Binaj dhe Fehmi Petku, që shfuqizuan arrestin e shtëpisë për ish-ministrin e Brendshëm, është po e njëjta trupë që dhjetorin e kaluar i zhbllokoi pasaportën Tahirit. 

Prokuroria këmbëngul në bllokimin e pasaportës

Postuar në 11 Shkurt, 2018 17:56

Merr një kthesë të papritur çështja Tahiri. Aty ku mendohej se procesi po shkonte në favor të Tahirit, Prokuroria për Krimet e Rënda i ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë vendimit të Apelit që i rirtheu pasaportën ish-ministrit të Brendshëm.

Prokuroria kërkon nga Gjykata e Lartë që të vendosë sërish masën shtrënguese për ndalimin e daljes jashtë vendit të ish-minitrit Tahiri. Organi i akuzës e ka depozituar kërkesën për rekurs në datë 7 shkurt, ndërsa ende nuk është caktuar se kur do të zhvillohet seanca e parë.

Tahirit i ka ikur goja.. (Video)

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 18:33

Sajmir Tahiri tërhoqi këtë të mërkurë pasaportën që i mbahej e bllokuar nga Gjykata, pas vendimit të trupës gjyqësore të Apelit për Krime të Rënda për t’i hequr masën e bllokimit.

Tahirit i kthehet pasaporta dhe buzëqeshja..

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 17:21

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri doli i qeshur nga gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda pas vendimit të saj për shfuqizimin e vendimit për bllokimin e pasaportës së tij. Tahiri ka uruar festat teksa nuk u pergjigj per pyetjen nese tani që iu rikthye pasaporta, a do të dalë jashtë Shqipërisë. Ish-ministrit iu hoq e drejta për të dalë jashtë vendit në 15 Dhjetor me vendim të Gjykatës së Shkallës së Parë, por mbrojtja e apeloi këtë masë.

Pas Gjermanisë dhe Italisë, edhe Belgjika vendos kontrolle kufitare për fluturimet hyrëse nga Greqia

Postuar në 05 Dhjetor, 2017 22:40

Pas Gjermanisë dhe Italisë, edhe Belgjika vendos kontrollet për fluturimet hyrëse nga Greqia. Media të ndryshme greke raportojnë për shtim kontrollesh në Bruksel për pasagjerët që hyjnë nga Greqia, të cilët duhet të rrinë në radhë për të dorëzuar pasaportat. Mediat greke interpretojnë se këto kontrolle presupozojnë se pasagjerët grekë nuk konsiderohen si qytetarë të një vendi anëtar i zonës Shengen, por sikur të vijnë nga vende të botës së tretë.

"Si grek u ndjeva në siklet kur më kontrolluan pasaportën në aeroport"

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 14:47

E mbani mend atë fotolajmin kur kryeministri shqiptar Edi Rama kontrollohej në një aeroport të Holandës? Duket se ky është një standard i dedikuar për ballkanasit, vipa apo jo vipa qofshin. Këto ditë i ka rënë për hise kreut të opozitës greke, Kyriakos Mitsotakis që të kontrollohet në aeroportet gjermane, më konkretisht në atë të Frankfurtit. 

“Si grek u ndjeva i sikletosur kur u çova në një terminal të ndryshëm të aerportit të Frankfurtit dhe prita 20 minuta  që të më kontrollonin pasaportën”, tha Mitsotakis gjatë një takimi të organizuar në Bruksel.

Për çfarë vlen kjo?

Postuar në 16 Gusht, 2017 14:46

Ka disa raportime nga se në pikat e kalimit doganor të Shqipërisë policia shqiptare nuk po lejon kalimin e shtetasve shqiptarë pasaporta e të cilëve skadon brenda 3 muajve nga data e paraqitjes në kufi. Nuk jepet asnjë arsye për këtë sjellje që duket se buron nga një urdhër i policit Haki Çako, për masat e kontrollit në kufi. Pa arsye dhe pa ndonjë sqarim, qytetarë që raportojnë këtë gjë, thjesht kthehen me interpretimin personal se “nuk u lamë të kalonim sepse dyshonin se mos nuk kthehemi më”.

Një spektakël politik që nuk i shton asgjë dinjitetit

Postuar në 29 Korrik, 2017 22:34

Ka sot dy lajme që në thelb flasin për të njëjtin shqetësim: zbatimin e të drejtave bazë në shtete të Ballkanit. Lajmi i parë ishte një reagim i Presidentit grek, Prokopis Pavlopoulos i cili gjatë një fjalë të mbajtur në Kongresin e Këshillit Botëror të Epirotëve të Diasporës në Prevezë, ndër të tjera tha:

Pages

Subscribe to RSS - pasaporta