parate

Bamirësia si uverturë

Postuar në 28 Dhjetor, 2019 00:37

 

Elvis Naçi, bamirësi imam që ka fituar së fundmi vizibilitet të lartë, por edhe një rol publik jo të vogël, ka deklaruar në emisionin “Shqiptarët për shqiptarët” se ai ka refuzuar dy donacione nga shtetas serbë. 

Kam refuzuar 100 mijë euro për fondacionin Firdeus para tërmetit të 26 nëntorit nga një shtetas serb. Pas tërmetit më erdhi një donacion 5 mijë euro po nga një shtetas serb. Unë nuk paragjykoj asnjë por sa herë kujtoj gjakun e vëllezërve në Kosovë nuk mund ta bëj. Nuk do pranoj asnjëherë asnjë fond nga shtetas serbë

Eurot në sirtarin e të brendshmeve

Postuar në 15 Shkurt, 2019 14:04

Kontrolli në banesën e gjyqtarit Skënder Damini ka prodhuar disa fotografi të “çuditshme” të zakonit të njohur se lekët mbahen nën dyshek. Report Tv përcjell në fakt foto të lekëve – mijëra euro në sirtarin e rrobave të brendshme të bashkëshortes, që cilësohet si vendndodhje pikërisht kështu, si e si për të treguar se me akuzat për korrupsion vjen edhe mundi i të akuzuarit për të fshehur lekët.

Ku po shkojnë paratë e aksionit të ujit?

Postuar në 14 Mars, 2018 16:12

Në praktikën e disa njësive vendore, rritja e të ardhurave nga aksioni per disiplinimin e pagesave te ujit nuk ka shkuar për zërin e investimeve dhe as për shlyerjen e borxheve në sektorin e energjisë, por për pagat dhe bonuset për stafin. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, së bashku me atë të Financave, kanë firmosur një shkresë ku i kërkojnë bashkive që të disiplinojnë shpenzimet dhe të ardhurat që do të përfitojnë nga nisja e aksionit në sektorin e ujit.

Foutanga Babani Sissoko - kur "xhindet" marrin 242 milonë dollarë nga banka

Postuar në 17 Shkurt, 2018 13:41

Në jetë duhet të provosh çdo gjë. Ky është ndoshta një nga mësimet kryesore që sa më mirë ta kuptosh aq më mirë është. Ose të paktën këtë na dëshmon rasti Foutanga Babani Sissoko, një qytetar nga Mali në Afrikën Perëndimore që arriti të merrte 242 milionë dollarë nga një bankë e Emirateve të Bashkuara Arabe duke pretenduar se kishte fuqi magjike.

Trump nis luftën e parave

Postuar në 01 Janar, 2018 18:04

Shkurtimi i fondeve për OKB-në nga administrate amerikane duket se do të përcaktojnë një moment të ri për rendin ndërkombëtar. OKB-ja u krijua me iniciativë të SHBA-së si pasuese Lidhjes së Kombeve, në emër të ruajtjes së paqes dhe krijimit të një rendi që përmbante botën nga luftërat.

Por me rezolutën e propozuar nga Turqia, SHBA duket se po humbet  betejat e veta në një organizëm që sot përfaqëson kombe që nuk janë më ata të vitit 1945.

Paralajmërimi: Blerësit e Bitcoin do humbasin të gjitha paratë e tyre

Postuar në 15 Dhjetor, 2017 17:29

Paralajmërim serioz për blerësit e monedhës dixhitale Bitcoin bëri  shefi i Autoritetit Rregullator Financiar të Britanisë, Andreë Bailey."Nëse doni të investoni në Bitcoin, duhet të jeni të përgatitur për të humbur të gjitha paratë tuaja"- tha ai për BBC.

Sipas tij, mungesa e mbështetjes nga qeveritë dhe bankat qendrore për monedhën më popullore dixhitale në botë është një tregues se Bitcoin nuk është më një investim i sigurt. Ai gjithashtu deklaroi se blerja e një bitcoin është shumë e ngjashme me lojrat e fatit pasi ka të njëjtin nivel rreziku.

Akuza: Me buxhetin 2018 po pastrohen paratë e kanabisit. Të ndërhyjë FBI dhe DEA

Postuar në 13 Nëntor, 2017 15:49

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka akuzuar qeverinë se po kryen pastrim masiv të parave të drogës përmes buxhetit 2018. Në një dalje për mediat, Basha ka deklaruar se biznesi i ndërtimit është skemë tradicionale për pastrimin e parave dhe kjo po ndodh në Shqipëri.

“Në Shqipëri ka Mafie dhe ajo qarkullon më shumë para se buxheti i shtetit

Postuar në 09 Tetor, 2017 08:21

Ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka komentuar në profilin e tij në Facebook ngjarjen e Elbasanit e cila po synohet të mbulohet dhe të tjetërsohet përgjegjësia e autorëve të vërtetë. Nishani thotë se në Shqipëri ka Mafie, krimi është organizuar deri në këtë pikë, pohim ky që sipas disa të tjerëve nuk qëndron.

Rikthehen fajdet, shpëtim nga diktatura e bankave

Postuar në 15 Korrik, 2017 17:27

Në Shqipëri është duke u rishfaqur fenomeni i fajdeve. Në një vrojtim, i cili ka mbledhur të dhëna deri në fund të qershorit, Banka e Shqipërisë raporton se bizneset dhe individët kanë filluar gjithnjë e më shumë të përdorin burime të tjera të parasë në vend të marrjes se kredive nga bankat.

Banka Qendore i cilëson me termin “burime alternative” dhe thotë se sinjalet dhe perceptimi i bankave të nivelit të dytë për rënien e kërkesës për kredi lidhet pikërisht me gjetjen e financimit në një mënyre tjetër.

Ahmetaj mohon ndikimin e parasë "jeshile" në ekonomi

Postuar në 16 Maj, 2017 12:26

Ministri i Financave Arben Ahmetaj në kuadër të strategjisë elektorale të qeverisë për të përcjellë në opinion "mrekullitë" e programit të ri elektoral të Partisë Socialiste deklaroi në një konferencë për shtyp se premtimi për hapjen e 220 mijë vendeve të punës në katërvjeçarin e ardhshëm është realist, ndërsa ripërsëriti si vlera të shtuara në programin e ri qeverisës rritjen me 40% të pagave në arsim e shëndetësi.

Pages

Subscribe to RSS - parate