paralajmërim

Kosova luan me “zjarrin”, paralajmërohet nga BE

Postuar në 16 Janar, 2018 10:03

Kosova rrezikon seriozisht të humbasë mbështetjen e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara nëse parlamenti voton të mërkurën Projektligjin për Zhbërjen e Dhomave të Specializuara, i njohur ndryshe si Shkrirje e Gjykatës Speciale, e ngritur për trajtimin e krimeve të luftës nga ish-luftëtarët e UÇK-së.

Siç raporton gazeta ”Zëri”,  Zyra e Bashkimit Evropian në një përgjigje dhënë gazetës ka paralajmëruar se tentimi për zhbërjen e Speciales rrezikon dukshëm raportet e Kosovës me Brukselin. 

Meta paralajmërohet: Do t'i heqin duart nga pushteti

Postuar në 10 Qershor, 2017 11:45

Basha ka sulmuar ashpër Ilir Metën nga Dibra. Me një gjuhë të ngjashme me atë të kryeministrit, kreu i PD-së se Meta nuk do t'i ketë më duart në pushtet.

Reagimi i parë “zhgënjyes” për fjalimin e Trump

Postuar në 20 Janar, 2017 21:31

Gjermania do të duhet të ndjekë një strategji të re ekonomike, të orientuar nga  Azia, në rast se qeveria e re amerikane e Donald Trump do të fillojë një luftë tregtare me Kinën.  Pak orë pas betimit të Donald Trump zv/kancelari gjerman Sigmar Gabriel deklaroi se pritet një periudhë e vështirë në marrëdhëniet ndërkombëtare

Berisha thotë se e kishte paralajmëruar Edi Ramën për pasojat e 21 Janarit

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 09:23

21 Janari mbetet ende një nga ngjarjet e pazbardhura dhe me shumë pikëpyetje për rolin e ish-qeverisë së Partisë Demokratike si dhe ish-opozitës socialiste në protestën që u mbyll me katër të vrarë në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Partia Socialiste vijon ta konsiderojë si një ditë homazh dhe angazhim të saj politik zbardhjen e së vërtetës, ndërsa Partia Demokratike si një sulm kundër institucioneve kushtetuese që u mbyll me një bilanc tragjik.

Paralajmërim për Europën

Postuar në 27 Mars, 2016 13:04

ISIS paralajmëron të tjera sulme të përgjakshme në Europë pas masakrës së Brukselit. Kësaj radhe mesazhi vjen nga një prej kokave të Shtetit Islamik, Hicham Chaib, i cili në një postim video thotë se Europa nuk vuri mend nga sulmet në Paris. "Ato që ndodhën në Bruksel janë vetëm një shije e asaj që do të pasojë" deklaron Chaib duke ekzekutuar një peng të gjunjëzuar parabtij. Më tej ai shton "ky është një mesazh për popullin belg, për qeverinë belge, për Europën dhe pjesën tjetër të botës që lufton me Shtetin Islamik. Për sa kohë do të na bombardoni me F 16 ne do t'ju vrasim"

Erdogan kishte paralajmëruar autoritetet belge

Postuar në 23 Mars, 2016 21:16

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan tha se kamikazi belg Brahim El Bakraui, i vetëvrarë në sulmet kamikaze në Bruksel është deportuar nga Turqia në korrik të vitit 2015, pas arrestimit, në qershor të 2015.  Autoritetet turke kishin paralajmëruar ato belge se ai ishte militant islamik.  Megjithatë, El Bakraoui ishte lënë i lirë nga autoritetet belge, pasi nuk ishin zbuluar lidhje me terrorizmin.  Erdoan tha se “Belgjika shpërfilli paralajmërimit e Ankarasë”.  Me kërkesë të tij, El Bakraui u kthye më pas  në Holandë.

Egërsohet Manjani

Postuar në 15 Mars, 2016 13:22

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani është treguar i ashpër me gjyqtarët, duke i cilësuar ata pjesë e mashtrimit dhe përgjegjës për situatën në të cilën ndodhet sistemi i drejtësisë në vend. Manjani ka shfrytëzuar prezencën e tij në takimin e zhvilluar për ndërgjegjësimin e dënimeve alternative nga shërbimi i provës dhe prezenca e OSBE-së në qytetin e Durrësit.

Mali i Zi paralajmëron përmbytje në zonën e Shkodrës

Postuar në 06 Mars, 2016 15:30

Mali i Zi paraljamëron reshje të dendura shiu në zonën dhe mundësi për përmbytje në zonën jugore dhe jug perendimore gjatë 24 orëve të fundit do ketë reshje të dendura shiu dhe përmbytje. Janë kryesisht zona për rreth liqenit të Shkodrës dhe gjithë bregdeti i Malit të Zi. Në harten e paraqitur me të kuqe shihet e gjithë zona e cila paraqet rrezikshmëri sa I përket përmbytjeve. Nga ana tjetër Mali i Zi ka mobilizuar sektorët e emergjencave civile në të gjitha këto zona.

"11 shtatori" i Europës, ISIS kërcënon Romën, Londrën dhe Uashingtonin

Postuar në 14 Nëntor, 2015 10:23

Shteti Islamik ka goditur Europën me akte terroriste që kujtojnë 11 shtatorin amerikan të rrëzimit të Kullave Binjake. Triumfin e kësaj fitoreje xhihadistët e kanë festuar edhe në rrjetet sociale ku kanë paralajmëruar se radhën e kanë Roma, Londra e Uashingtoni.
«Pas Parisit vjen radha e Romës, Londrës dhe Uashingtonit"-thuhet në mesazhin e ISIS."Do ta kujtoni gjatë 14 Nëntorin. Nuk do ta harroni kurrë këtë ditë ashtu si 11 shtatorin".
Më tej në mesazh thuhet: "Franca dërgon avionë luftarakë në Siri duke bombarduar pleq e fëmijë. Sot po pi nga e njëjta gotë".

Në shtator do ndodhin "të gjitha". Llalla paralajmëron arrestime të zyrtarëve të lartë

Postuar në 11 Shtator, 2015 17:29

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, paralajmëroi arrestime të zyrtarëve të lartë në muajin shtator. Gjatë një takimi qe mbajti me Njësinë Antikorrupsion kreu i prokurorisë konfirmoi atë çka kishte thënë pak kohë më parë se do të përmbyllte hetimet dhe do të çonte në gjykatë zyrtarë të lartë të akuzuar për korrupsion apo dhe të përfshirë në aktivitete kriminale. Gjatë takimit në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, Llalla prezantoi prokurorët e rinj të njësisë antikorrupsion.

Subscribe to RSS - paralajmërim