panariti

Panariti kapet me INSTAT: S'mund të nxjerrin bujqësinë me rënie kur ka rritje!

Postuar në 12 Prill, 2016 13:56

INSTAT nuk di të bëjë përllogaritje që realisht mësohen në shkollën fillore. Këtë koment  bëri ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti për raportin e Institutit të Statistikave që e nxjerr këtë sektor me rënie.

Zhbllokohen eksportet me Maqedoninë

Postuar në 11 Prill, 2016 14:30

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti bëri me dije se janë zhbllokuar eksportet me Maqedoninë. Sipas tij, kamionët e bllokuar do të lejohen që të kalojnë, duke shtuar se ndalimi i tyre në kufi është bërë pa ndonjë shkak. Panariti tha se shpreson që këto raste të mos përsëriten më. Më herët ministri i Bujqësisë ka shprehur shqetësimin e Tiranës mbi disa vendime të palës maqedonase për mallrat shqiptare bujqësore.

"Të rishikohen Marrëveshjet e Tregëtisë së Lirë"

Postuar në 17 Mars, 2016 20:43

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, thotë në një intervistë për TemaTv" se mbrojtja dhe stimulimi i prodhimit bujqësor në Shqipëri kërkon goditjen e atyre që ai i quan "importe të pandershme". Në përmbushje të këtij qëllimi Panariti jep mendimin se duhen rishikuar Marrëveshjet e Tregëtisë së Lirë.

Tjetër minus për INSTAT. Ministri i Bujqësisë: “Të dhënat për vitin e kaluar, joobjektive”

Postuar në 15 Shkurt, 2016 13:28

Të dhënat e INSTAT marrin një tjetër minus besueshmërie dhe kësaj radhe nga brenda vetë qeverisë. Në një intervistë dhënë për gazetën “Shqip”, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka hedhur poshtë statistikat e INSTAT-it për eksportet bujqësore.

Embargo 2 javë pulave nga Greqia

Postuar në 02 Shkurt, 2016 10:42

Ministria e Bujqësisë reagoi ndaj kronikës së prezantuar dje nga emisionin investigativ "Fiks Fare" ne Top Channnel lidhur me importin e shpendeve të gjalla nga Greqia, të cilat janë të klasifikuar si të skartuara. Ministri Panariti urdheroi pezullimin dy javor të importeve të shpendeve të gjalla, deri ne garantimin e gjurmueshmërisë dhe dhe verifikimit të origjinës. Në njoftim thuhet se ministri urdhëron inspektimin veterinar të detyryeshëm të shpendeve në kufi pavaresisht dokumentacionin shoqerues.

Ministri i Bujqësisë: “Shqipëria dhe Holanda janë përcaktuar me njollë të kuqe nga stacionet metereologjike”

Postuar në 11 Tetor, 2015 13:53

Shqipëria do të goditet nga përmbytjet këtë vit, por edhe vitin tjetër. Kështu dekalroi në “Tema Tv”, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, sipas të cilit duhet të merren masat që stacionet e hidrovoreve të furnziohen me energji elektrike. “Shqipëria ka një infrastrukturë tashmë të ndërtuar  të hidrovoreve, kanaleve të para dhe sistemit të kullimit dhe është në gjendje  të përballojë situata emergjente. Situata  të jashtëzakonshme krijojnë probleme jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende të tjera.

Arritje e qeverisë sipas Panaritit rritja e cilësisë së rrushit

Postuar në 17 Shtator, 2015 18:10

Një nga arritjet e sivjetshme të qeverisë është rritja e cilësisë së rrushit dhe perimeve. Nuk e thonë studime apo statistika, por sondazhe që Ministria e Bujqësisë thotë se ka kryer tek konsumatorët e huaj. Ndonëse nuk jep detaje si është zhvilluar ky sondazh, ministri Bujqësisë, Edmond Panariti shpjegon se si rrjedhojë e një kontrolli më rigoroz mbi cilësinë e farave dhe të fidanëve, por edhe të inputeve bujqësore të përdorura në procesin e prodhimit, këtë vit është rritur ndjeshëm cilësia e perimeve dhe frutave si në paraqitje ashtu dhe në shije.

Të besosh ministrin Panariti kur thotë se nuk e dinte që fituesi i tenderit të Patokut ishte vëllai i deputetit...

Postuar në 08 Shtator, 2015 18:46

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti thotë se nuk e ka ditur që firma fituese e tenderit të shfrytëzimit të lagunës së Patokut është e vëllait të deputetit Prenga, raporton Tv Klan. Ky tender është shkaku i përplasjes së armatosur mes familjes Cali dhe deputetit Armando Prenga, e cila la 7 të plagosur. Tenderi i zhvilluar në muajin prill iu dha kompanisë së themeluar vetëm pak muaj më herët, “Tekni 01” të Eduard Prengës, vëllait të deputetit. Familja Cali akuzoi menjëherë Ministrinë e Bujqësisë për favorizim të kompanisë “Tekni 01” për shkak se pas saj qëndronte deputeti i mazhorancës.

Kundër rrymës/Embargoja ruse, nuk pengon dyfishimin e eksporteve. Ulja e çmimit të naftës në botë, sjell rritjen në Shqipëri

Postuar në 14 Gusht, 2015 15:27

Një ditë pasi u bë publik lajmi se Shqipëria u përfshi nën embargon e Rusisë, për produktet bujqësore, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, deklaroi se ky akt nuk e pengon Shqipërinë. Madje as objektivin e saj për,, minisShqipëria ka një vit që ndodhet nën embargon e Rusisë për prodhimet ushqimore”. “Atëherë u motivua si shkelje procedurale, ndërsa tani cilësohet si bllokim politik. Kjo gjë nuk na pengon të dyfishojmë eksportin e fruta-perimeve”, tha Panariti. Sesi do të realizohet kjo gjë, mbetet për t’u parë.

Pages

Subscribe to RSS - panariti