palestineze

SHBA pengon hetimet për Rripin e Gazës

Postuar në 07 Prill, 2018 17:33

Kuvajti, shtet anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit, propozoi të premten miratimin e një rezolute nga OKB për të kryer një hetim të pavarur rreth përplasjeve vdekjeprurëse në kufirin izraelit në Rripin e Gazës. Por SHBA  vazhdon ta bllokojë këtë iniciativë, siç bëri një javë më parë. Së paku shtatë palestinezë u vranë dhe të paktën 400 u plagosën të premten në afërsi të kufirit mes Rripit të Gazës dhe Izraelit.

Facebook mbyll profilet e palestinezëve me direktiva nga Izraeli dhe SHBA

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 20:00

Në shtator të vitit të kaluar, përfaqësuesit e Facebook u takuan me qeverinë izraelite për të përcaktuar se cilat llogari në Facebook të palestinezëve duhet të fshiheshin për shkak se ato përbënin "nxitje" të dhunës.

Gazetari izraelit kërkoi përdhunimin e 17-vjeçares palestineze

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 19:34

Ahed Tamimi është vetëm 17 vjeçe dhe është kthyer në një nga simbolet e rezistencës palestineze ndaj izraelitëve. Kjo për shkak se bashkë me kushërirën e saj sulmuan me gurë dy ushtarë izraelitë Indinjatën e saj kundër regjimit izraelit ajo e ka shprehur kohë më parë kur ende fëmijë kafshoi dorën e një ushtari izraelit duke u përpjekur të ndalojë arrestimin e një djali palestinez. Fotoja bëri xhiron e internetit.

Një kritikë radikale nga brenda: “Politika e Izraelit është Aparteid”

Postuar në 18 Gusht, 2015 02:27

Ndoshta kohë të reja po vijnë edhe në Izrael. Kohë të cilat po shohin nga fituesi i zgjedhjeve të fundit, Beniamin Netanjahu, një problem i cili mund të hedhë farën e pasigurisë afatgjatë për shtetin hebraik. Një opinion i Bradley Burston, kolumnist dhe editor i gazetës së mirënjohur “Haaretz”, shtron një kritikë radikale për politikën e Izraelit. Burston e quan atë: Aparteid.

Subscribe to RSS - palestineze