padi

Padi gjysmake e PD për Teatrin

Postuar në 04 Tetor, 2019 11:40

Partia Demokratike njoftoi sot se ka dërguar për ndjekje penale arkitektin danez Bjarke Ingels për përfshirje të paligjshme në projektin korruptiv të grabitjes së tokës publike tek teatri Kombëtar për ndërtimin atje të kullave private.

 Akuzat në padinë që Partia Demokratike ka depozituar në prokurori kundër arkitektit danez janë 3:  “Korrupsioni pasiv në sektorin privat”; “Dhënia e ndihmës për ndërtim të paligjshëm”; dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Padi ndaj qeverisë për Zagorinë. Por aktivistët dhe bashkia nuk kanë bërë asgjë për planin e zhvillimit

Postuar në 25 Shkurt, 2019 19:51

Një pjesë e shoqërisë civile që është lëshuar në mbrojtje të parkut të Zagorisë nga kërkimi i naftës nga Shell, po mendon paditë ndaj qeverisë si rrugë të mundhme. Në një prononcim për TemaTv, aktivisti Lavdosh Ferruni flet për një lumë padish, nëse qeveria nuk merr masa.

Por ndërkohë që vjen ky shqetëism, vetë përfaqësuesit e institucioneve dhe shoqëria cviile nk kanë hartuar planin e zhvillimit dhe menaxhimit të zonës, që është detyrim ligjor. Diçka që do ta bënte mbrojtjen e kauzës mjedisore më serioze nga pretendimet e disa personave.

Asistent padish!

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 18:35

Lulzim Bashën e kemi parë të ngrejë zërin, të kërcënojë oligarkët, t’u thotë njerëzve të grisin teserat e LSI-së apo t’u shpojnë gomat pushtetarëve.

Personazhi që kishte objektiv shpalljen e Republikës së Re po bën rolin e opozitarit të thekur, duke denoncuar një e dy afera të qeverisë, por si gjithmonë ka mbetur te fjalët.

Kotzias padi kundër të gjithëve

Postuar në 05 Nëntor, 2018 17:35

Padi kundër të gjithëve pritet të bëjë ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, paralelisht le lëvizjen e re politike që ka ndërmarrë “Prato”. Gazeta “Estia” shkruan se Kotzias ka bërë gati dhjetra faqe padi për personat që kanë nxitur protesta apo mesazhe kërcënuese kundër tij.

Padi për "Hitlerin"

Postuar në 10 Prill, 2018 10:39

Dy të mbijetuar të Holokaustit dhe një ish-anëtar i rezistencës polake kanë ngritur padi kundër një shtëpie botuese, e cila sipas tyre ka qarkulluar libra të cilat lavdërojnë Adolf Hitlerin.Padia e tyre kundër botuesit Katmar Gdansk lidhet me dy libra propagandistike të bashkëpunëtorit belg të nazistëve, njëherësh oficer i SS, Léon Degrelle: "Shekulli i Hitlerit" (në dy vëllime) dhe "Hitleri demokrat."

Padi ndaj NATO-s për fushatën e vitit 1999?

Postuar në 14 Qershor, 2017 09:44

Një grup doktorës dhe avokatësh serbë kanë ndërmend të padisin NATO-n për bombardimin e Serbisë në vitin 1999 dhe përdorimin e uranit të varfëruar në fushatën e saj që ka sjellë pasoja mbi shëndetin e popullsisë civile.

Për ndjekje penale kryebashkiaku i Himarës Jorgo Goro

Postuar në 12 Maj, 2017 16:19

Pas kryebashkiakes socialiste të Sarandës, Florjana Koka, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka çuar për ndjekje penale në prokurori edhe kryetarin e Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro dhe disa punonjës të tjerë të kësaj bashkie për abuzim të fondeve publike në vlerën 76.4 milionë lekë.

Sipas KLSH-së, dëmi është konstatuar pas një kontrolli ku audituesit kanë gjetur abuzime në tendera, pagesa të bëra për punë të pakryera si dhe disa shkelje të tjera financiare. 

Policia e (pu)shtetit padit opozitën

Postuar në 24 Prill, 2017 18:16

Policia vijon të përdoret si vegël e pushtetit duke dalë me njoftime qesharake për korrektësinë e treguar prej saj në mbarëvajtjen e tubimeve të opozitës dhe devotshmërinë për të proceduar penalisht organizatorët e një proteste politike. Në një njoftim të saj policia jep dhe argumentat që sipas saj e detyrojnë të çojë për ndjekje penale deputetë dhe funksionarë të Partisë Demokratike. Vlen të kujtojmë se për herë të parë këtë standard e ka ndjekur me opozitën kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Deklarata e Policisë:

Dy padi në Prokurori për Ramën e Berishën

Postuar në 22 Prill, 2017 10:32

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike ka paditur në Prokurori për shpërdorim detyre kryeministrin Rama, ministrin e energjisë Damian Gjiknuri, ministrin Arben Ahmetaj, ish-ministrin e Financave Shkëlqim Cani, avokaten e Shtetit Alma Hiçka disa zyrtarë dhe 10 anëtarët e grupit negociator për marrëveshjen e mirëkuptimit me kompaninë çeke CEZ të nënshkruar në 23 qershor të vitit 2014.

Ish-drejtori i CEZ dhe vartësi vodhën shtetin shqiptar

Postuar në 30 Mars, 2017 17:34

Ish-drejtori i CEZ Josef Hajcek dhe vartësi i tij, Jan Ivan janë dërguar në gjyq nga Prokuroria e Tiranës për mashtrim me pasoja të rënda në çështjen ku është i përfshirë edhe Kastriot Ismailaj. Prokuroria thotë se dy shtetasit çekë, të cilëve iu është njoftuar akuza përmes letërporosisë  kanë përdorur të dhëna fiktive dhe kanë vjedhur nga CEZ shumën prej 649 milionë lekësh. Kjo vlerë i është paguar shoqërisë DIA, dega Shqipëri, për shërbime që nuk janë kryer.

Pages

Subscribe to RSS - padi