pacolli

Pas Preshevës edhe Sanxhaku teston nervat e Beogradit zyrtar

Postuar në 19 Korrik, 2018 19:02

A e ka njohur Sanxhaku Kosovën? Me këtë pyetje e niste sot raportimin e vet agjencia serbe e lajmeve “B92”, mbi një akt të Këshillit Kombëtar Boshnjak, i cili përmes kryetarit të vet, Sulejman Ugljanin ka ftuar Behgjet Pacollin, në cilësinë e 

zv.kryeministrit dhe ministër i Jashtëm i Republikës së Kosovës

të marrë pjesë në punimet e këshillit në Novi Pazar. 

"Kosova as mund të ndahet dhe as mund të bashkohet me vende të tjera"

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 14:44

Zv.kryeministri i Kosovës, njëherazi, ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, shprehet në një intervistë në serbisht për rrjetin gjerman, Deutsche Welle, se Serbia nuk ka nevojë të deklarojë se e njeh Kosovën, por të veprojë në mënyrë të tillë. Pra duke njohur realitetin e Kosovës së pavarur dhe shtet më vete.

“Realiteti është se Serbia mund të ndikojë rajonin dhe Kosova do të ketë marrëdhënie të mira me Serbinë”, tha ai.

Bashkimi i Pacollit me Hardinajn u pagëzua nga ndërkombëtarët

Postuar në 05 Shtator, 2017 17:23

Siç është bërë e udhës tashmë Ballkani është fusha e ndërkombëtarëve dhe kjo u vërtetua edhe në zhvillimet e fundit në Kosovë. Kreu i Aleancës për Kosovën e Re, Behgjet Pacolli vendosi t’i bashkohet koalicionit  PDK-AAK-NISMA, dhe të mundësojë votat që duhen për qeverinë e re.

Pacolli mendon ndryshe nga Rama: Trump do të ishte një president i mrekullueshëm

Postuar në 05 Maj, 2016 10:01

Ka një analogji që i bën të ngjashëm Behgjet Pacollin me Donald Trump kur flitet për binomin biznes dhe politikë. Lideri i AKR-së dhe ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka folur për njohjen e tij me kandidatin republikan për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Përkundër miqësisë me Trumpin, ai ka thënë se përkrah demokraten Hillary Clinton në një përballje të mundshme me të në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara në muajin nëntor. Megjithatë shqiptarët do ta respektojnë edhe Trumpin, nëse ai bëhet president i SHBA’së, ka thënë Pacolli.

Pacolli zbulon projektin për kompleks turistik në Divjakë

Postuar në 26 Shkurt, 2016 13:39

Biznesmeni nga Kosova Behgjet Pacolli duket se ka përfituar një leje nga qeveria shqiptare për të ndërtuar nja kompleks turistik në zonën e Divjakës, e cila është park kombëtar. Të dhënat bëhen të ditura në faqen e kompanisë “Mabetex”, që posedohet nga Pacolli e cila shkruan se projekti do të ofrojë mundësi zhvillimi dhe punësimi për banorët e zonës, por do të jetë një pikë referimi edhe për Shqipërinë. Nga skicat dhe pamjet e projektit duket se synohet një kompleks me standarde të larta, ndonëse një pikë që pritet të debatohet është vendndodhja e tij në një zonë që është park. 

Subscribe to RSS - pacolli