OSBE

Ambasadori armen në OSBE: Turqia kërkon të krijojë “zona të nxehta” në rajon

Postuar në 15 Tetor, 2020 17:25

Rajoni i Nagorno Karabak që ndodhet në territorin e Azerbajxhanit është përfshirë prej kohësh në luftime të ashpra mes Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Pas vërdallosjeve me Bjellorusinë dhe Turqinë, kreu i OSBE-së ka një mundësi në krizën bullgaro-maqedonase

Postuar në 25 Shtator, 2020 03:33

Muajt e fundit kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama iu krijua një mundësi e mirë për të marrë një rol ndërkombëtar që mund të kishte pasoja pozitive për imazhin e tij dhe qeverisë që drejton. Në cilësinë e drejtuesit të OSBE-së, z. Rama propozoi një nismë dialogu për krizën në Bjellorusi, duke luajtur ndërkohë me një manovër të vockël krahëmarrëse që ishte telefonata me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Rama riciklon Bushatin, e propozon në detyrën e Komisionerit të Medias

Postuar në 19 Shtator, 2020 12:01

Kryeministri Rama, i cili drejton presidencën e OSBE-së, ka propozuar ish-kreun e diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati, në detyrën e Komisionerit për Lirinë e Medias.

Rama e ka vlerësuar Bushatin si kandidati më i mirë për të zëvendësuar Harlem Dezir, duke shtuar se Shqipëria është krenare me këtë nominim.

Ndërlikohet misioni i OSBE-së në Bjellorusi, Lukashenko urdhëron stërvitje masive në kufijtë perëndimorë

Postuar në 22 Gusht, 2020 13:13

Agjenci të ndryshme mediatike njoftojnë se ushtria bjellourse është urdhëruar të zhvillojë stërvitje masive mes datave 28-31 gusht.

Një grup i integruar forcash janë grumbulluar për mbatjen e stërvitjeve taktike. Ato përfshijnë forcat ajrore, reparte të motorizuara, njësi të artilierisë dhe skuadra dronësh dhe sistemesh elektronike

citohet Ministria bjelloruse e Mbrojtjes.

Misioni "prorus" i Ramës në Bjellorusi/Përpjekje për të siguruar vaksinën ruse kundër CoVid-19

Postuar në 20 Gusht, 2020 17:35

 

Misioni i Edi Ramës në Bjellorusi fsheh shumë më tepër sesa përfaqëson zyrtarisht. Burime diplomatike i thanë redaksisë së “Të Kripura” se zgjimi i z. Rama që drejton OSBE_në për një mision në Bjellorusi lidhet me asgjë më shumë sesa me përpjekjen e dëshpëruar të tij si kryeministër i Shqipërisë për të siguruar vaksinën anti-CoVid-19 nga Rusia e Vladimir Putinit.

Njoftohet se Shqipëria nuk ka arritur të marrë asnjë premtim për vaksinën për të cilën ka një garë të madhe në Perëndim dhe ka gjetur te kriza bjelloruse një shans për ta shfrytëzuar.

Sagllami në krye të OSBE-së

Postuar në 20 Gusht, 2020 16:51

Kryeministri i Shqipërisë ka gjetur një mënyrë të pazakontë për të deklaruar se si kryesuese e OSBE-së, Tirana zyrtare po bën më të mirën për krizën në Bjellorusi. Zotëria ka preferuar një apelativ rruge për të përmbledhur përgjigjen tij që e jep vërdallë nëpër Facebook: 

Disa shqipe të politikës së madhe që fluturojnë lart, po vrerosen pse nuk kam shkuar në Minsk dhe ia paskam humbur një shans Shqipërisë!
Në Minsk OSBE nuk shkon për selfie në protestë, po për të komunikuar me qeverinë dhe opozitën, çka kërkon aprovimin e të dyja palëve.

Ekskluzive/Kreu i OSBE-së Edi Rama, mision ndërmjetësues mes Trump dhe protestuesve në SHBA

Postuar në 04 Qershor, 2020 13:01

Kriza e sigurisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndërmjetësohet nga OSBE-ja, organizata kryesore në botë për këto çështje. Burime të sigurta nga qeveria shqiptare bëjnë të ditur për redaksinë e “Të Kripura” se kryeministri Edi Rama, ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, si drejtues të preidencës së OSBE-së do të udhëtojnë drejt SHBA-ve për të takuar presidentin Donald Trump dhe sekretarin në Detyrë për Çështjet e Brendshme, Chad F. Wolf.

Vend interesant apo palaço? Drejtojmë OSBE-në, por reformën zgjedhore na e urdhërojnë të tjerë

Postuar në 26 Maj, 2020 17:39

Duket se ambasadores amerikane në Tiranë i eci fjala edhe kësaj radhe. Po të besojmë bufonin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reforma zgjedhore do të përfundojë brenda 31 majit. Pas takimit me Yuri Kim, Basha tha: 

Luftë për konvertimin e pakicës sllave në Shqipëri. Heshtje nga Tirana zyrtare, por edhe nga OSBE-ja

Postuar në 11 Maj, 2020 01:53

Pavarësisht Traktatit të Miqësisë, tensionet në raportet bullgaro-maqedone nuk ndalojnë. Disa media në rajon, përfshirë ato nga Maqedonia e Veriut, raportojnë se Bullgaria po i bën presion Shkupit zyrtar të heqë dorë nga pretendimet se ka një pakicë maqedonase në Bullgari, se ka një gjuhë maqedonase nëse dëshiron të hyjë në Bashkimin Europian. 

Nis takimi OSBE-Rusi në Moskë. Rama: Integriteti territorial, parim aktual sa 45 vjet më parë

Postuar në 26 Shkurt, 2020 11:32

Ka nisur në Moskë takimi mes kreut të OSBE-së Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov. Në fjalën e tij Lavrov ka vlerësuar rolin e OSBE-së në krijimin e kushteve për një dialog konstruktiv në çështjet globale që ai i cilësoi si komplekse. Lavrov ka vlerësuar pozitivisht qasjen e Edi Ramës në krye të OSBE-së nisur nga fjalimet e tij të deritanishme publike.

Pages

Subscribe to RSS - OSBE