opozita

Vurkot e shekullit XXI

Postuar në 21 Shkurt, 2019 13:47

Shumëkush prej nesh e kanë lexuar komedinë “Pas vdekjes” të Çajupit. Në mos e kanë lexuar kanë parë vënien në skenë. Në këtë komedi është një personazh, një gazetar i gazetës “Rrufeja”, Vurkua – Zoti Vurko – që ndër të tjera ka si biçim zanati shkruajtjen e nekrologjive. 

Video/Protesta e opozitës para Parlamentit

Postuar në 21 Shkurt, 2019 10:52

Melodrama bajate e demokratit Gramoz Ruçi!

Postuar në 20 Shkurt, 2019 18:58

Kryetari i Kuvendit të Shqipërise, z. Gramoz Ruçi, tha sot se protesta e opozitës dhe dhuna e ushtruar në 16 shkurt dëmtuan rëndë imazhin e Shqipërisë. Pyetja është nga e di z. Ruçi këtë;  cilat kancelari, zyra apo agjenci ia kanë raportuar, kush e ka konstatuar, ku është reflektuar ky perceptim? 

Z. Ruçi vazhdon me këtë përgjithësim:

Anglishtja e çuditshme e Tiranës

Postuar në 19 Shkurt, 2019 19:22

Opozita parlamentare e Shqipërisë është vënë në një zjarr të kryqëzuar politik pas të cilit qëndron vetëm një gjë: karriera e Edi Ramës. Në sulm janë hedhur të gjithë duke predikuar për shoqërinë se vendit po i bëhet gjëma. Janë po ata që deri më dje e cilësonin opozitën si të paaftë,  denigruese, që qelb parlamentin, që njollos vendin. Sot e duan me çdo kusht në Parlament. Mburoja e kësaj loje janë bërë selitë diplomatike në Tiranë, që kanë kohë tashmë që nuk flasin, por me gjithë respektin, dërdëllisin pro qeverisë.

Ec o burazer përpara! T'i dhamë të gjitha...

Postuar në 19 Shkurt, 2019 12:49

Nuk pushon zhurma, mërmërima, pëshpërima, ulërima dhe pasthirrma, gjykimi dhe paragjykimi, analiza dhe stërhollimi për djegien e mandateve parlamentare nga ana e opozitës.

Social-nacional-mediatikët, kolonia e pashuar e Shqipërisë është në ethe. Nuk di si ta lexojë faktin se Lulzim Basha mori një vendim. Hodhi një hap i ziu pas pesë vitesh rrethrrotullimi(edhe këtë nuk dihet a e çon deri në fund).

Nuk-u i Knutit, pa vlerë. Jo-ja për negociatat ka kohë që është vendosur

Postuar në 18 Shkurt, 2019 17:59

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein, ka deklaruar sot për gazetën “Tema” se vendimi i opozitës për djegien e mandateve parlamentare do të ndikojë për hapjen e negociatave. Zotëria bën edhe vlerësime morale për opozitën që janë tashmë të njohura. 
Ky qëndrim i shtohet varganit të qëndrimeve të njëanshme dhe manipuluese të përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtar.

Dy fjalë mbi qytetarin (jo) të dhunshëm Shqiptar

Postuar në 18 Shkurt, 2019 01:50

 

Protesta e opozitës në Tiranë të shtunën që lamë pas, pruri midis të tjerash, një polemikë ndërpartiake mediatike, me ngjyra të forta moraliste dhe kripto-hipokrizie. Fjala është për recetën e pretenduar deontologjike se ‘si dhe cilët janë shqiptarët e vërtetë’.

Largimi i Ramës, skenar përtej opozitës?

Postuar në 17 Shkurt, 2019 21:29

Protesta e opozitës, e cila u bë lajm në mediat ndërkombëtare për skenat që u shënuan para kryeministrisë si dhe paralajmërimi i Bashës për djegie mandatesh e ka futur rendin politik në një situatë të paprecedentë për Shqipërinë në 28 vite pluralizëm.

Në një perspektivë afatshkurtër kryeministri Edi Rama është i detyruar ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme, por me gjasë do të presë qershorin  kur dhe pritet të vijë përgjigjia e Brukselit për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian. 

Mbetet opozita e ankesave në Platformën e Bashkëqeverisjes

Postuar në 16 Shkurt, 2019 22:32

 

Protestoni paqësisht!

Kjo thirrje po dëgjohet nga të katër anët në këto orë. Atë e artikulojnë demkat e partisë, analistët militantë, gazetarë që po mbushin dekadën që shkruajnë të kundërtën e asaj që mendojnë, amatorë të Facebook-ut. Por këtë tezë po e riqarkullojnë me forcë dhe këmbëngulje edhe pushtetarët. Zv.kryeministri, kryeministri, ministri i Brendshëm, kryetari i Bashkisë së Tiranës, kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, etj..

Momente nga showbiz-i i protestës (Video)

Postuar në 16 Shkurt, 2019 20:34

Plani i opozitës që protestuesit të futeshin në katin e parë të kryeministrisë për të qëndruar deri në 20 shkurt dështoi.

Berisha ishte për këtë skenar, kurse Lulzim Basha ndryshoi axhendë nga fundi i protestës, për arsye që ai vetë i di më mirë.

Gjithsesi protesta pati edhe momentet e saj të showbiz-it politik të ndërthurura me imazhe të popullit protestues që ecën ndonjëherë me aspiratat e tij duke e jetuar momentin sipas një paradigme që tipizon shqiptarin pamvarësisht kohës dhe situatës në të cilën ndodhet.

Pages

Subscribe to RSS - opozita