opozita

Protesta, betimi dhe muhabete kot (Video)

Postuar në 05 Mars, 2019 12:18

Panorama e krizës politike që po kalon vendi vijon edhe sot me të njëjtën shfaqje. Opozita që ka djegur mandatet dhe mbështetësit e saj u mblodhën në protestën e radhës para parlamentit, ndërsa mazhoranca nuk u tërhoq nga vendimi për të zhvilluar seancën. Kryeministri Rama e ftoi sërish opoziten për dialog, por paralajmëroi se reformën zgjedhore kjo mazhorancë do ta miratojë me opozitën e re që po zë vendet në parlament. 

Po mendon për veten!

Postuar në 28 Shkurt, 2019 23:18

Shqipëria për meritë të klasës politike që e drejton vijon të trajtohet si ekzotike si për rrëmujën e organizuar që ka në çdo drejtim ashtu edhe për krizat që prodhon.

Misioni i Parlamentit Europian që erdhi në Tiranë nuk kishte për detyrë të jepte konsiderata për situatën e brendshme politike dhe as të jepte zgjidhje, por të analizonte përmbushjen e reformave në prag të vendimit të qershorit.

Nuk pi më anglez...

Postuar në 28 Shkurt, 2019 21:29

 

This is a miracle of fredoom!

Postuar në 28 Shkurt, 2019 18:38

Ndërkombëtarët dalin jo vetëm kundër mjeteve të përdorura nga opozita (djegia e mandateve dhe dhuna), por edhe kundër kauzës së tyre ..

Kjo fjali është titull kryesor në disa media dhe konkulzion i këtyre redaksive pas konferencës që dhanë në Tiranë eurodeputetët e Parlamentit Europian.

Nuk është ndonjë fragment i cituar nga moria e deklaratave që bënë eurodeputetët, të cilin thjesht këto media e kanë referuar, por një rezyme shumë-redaksionale mbi “shuplakën”  që mori opozita nga ndërkombëtarët.

Nuk ndihmon Kushtetuta në këtë rast

Postuar në 28 Shkurt, 2019 16:16

Opozita parlamentare nuk është më në Kuvend. Ajo dorëzoi mandatet e veta. Dhe me këtë akt ka nisur procedura e zëvendësimit. Zoti Rama po përdor mjetet ligjore për të krijuar Opozitën Kushtetuese.

Mirëpo në thelb përfaqësimi buron nga vota dhe zgjidhja kushtetuese e bën gjethe fiku këtë zgjidhje artificiale.

Një ditë pasi opozita mori këtë vendim, në mediat pranë pushtetit u qarkullua një lajm sipas të cilit z. Rama ka kërkuar që ministrat dhe deputetët e PS-së të mos replikojnë me përfaqësues të PD-së, LSI-së dhe PDIU-së, me idenë se ata nuk përfaqësojnë më asgjë.

Akuza e parë publike për konçesionin e dokumenteve të identifikimit

Postuar në 27 Shkurt, 2019 22:34

Pasi kaluan pesë vjet përballje me akuza, skandale, dyshime dhe mashtrime të konfirmuara, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, ka menduar të thotë diçka për konçesionet. Këto kanë qenë temë elektorale e Partisë Socialiste, e cila premtoi se do t’i anullonte. Me të ardhur në pushtet, gjuha ndryshoi. Socialistët thanë se kontratat nuk zhbëhen sepse Shqipëria do të shkonte në arbitrazh. Kjo është e vërtetë padyshim.

Një hap përpara/Përfaqësuesi i fondacionit "Adenauer": Nuk mund të mbyllen sytë para problemeve faktike

Postuar në 26 Shkurt, 2019 10:32

Përfaqësuesi i fondacionit Konrad Adenauer që vepron prej vitesh në Shqipëri, Florian Feyerabend, ka deklaruar në një intervistë për agjencinë gjermane, Deutsche Welle, se lëvizjet e fundit të opozitës shqiptare janë diktuar nga defaktorizimi i saj në rolin thelbësor si kontrolluese e qeverisë. Sipas tij nuk duhen mbyllur sytë para problemeve reale që janë edhe blera e votës dhe depërtimi i krimit në politikë.

Opozita quhet armik i brendshëm

Postuar në 25 Shkurt, 2019 17:59

Qeveria e ka pozicionuar veten si lokomotivën që po çon vendin drejt Perëndimit duke shpallur praktikisht opozitën si armik të brendshëm.

Kryeministri ka akuzuar shpesh kundërshtarët politikë se kanë hedhur baltë mbi qeverinë në takimet jashtë vendit, ndonëse vetë po tregon me gisht opozitën lartë e poshtë.

Shqipëria nuk është më ajo e para 21 shkurtit

Postuar në 23 Shkurt, 2019 12:52

Edi Rama ka hyrë tashmë në epilogun e karrierës së tij në ekzekutivin shqiptar për këtë legjislaturë. Kryeministri i Shqipërrisë vazhdon të japë intervista në mediat e huaja se ai nuk do të dorëhiqet, se ka marrë mandatin nga populli për të qeverisur, se ka mazhorancën, se përpara janë zgjedhjet lokale, se opozita ka frikë etj..

As dy, apo tri polare. Shqipëria është e ndarë në dy kampe

Postuar në 21 Shkurt, 2019 21:02

Në Shqipëri tanimë një gjë është konfirmuar pavarësisht leximeve të ndryshme: vendi është në krizë të thellë politike.

Sido që ta lexosh situatën, askush nuk mund të quhet objektiv nëse thotë se Shqipëria e sotme ka opozitën në krizë dhe qeverinë efektive. Për këtë mjafton të dëgjosh fjalimin kaotik të kryeministrit, i cili teksa referon zgjidhjet juridike kushetetuese të “mandatit legjitim”, vetëofrohet për zgjidhje politike që kalojnë nga dialogu me opozitën.

Pages

Subscribe to RSS - opozita