opozita

Zaev sfidon kundërshtarët me zgjedhje të parakohshme

Postuar në 19 Mars, 2019 10:28

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili para pak ditësh ishte në Tiranë, deklaroi se  nëse kandidati për president i koalicionit qevrisës, Stevo Pendarovski humbet përballë kandidates së mbështetur nga opozita,  Gordana Siljanovska-Dankova, atëherë  ai do ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme.

Një ndihmë për miqtë e huaj që të kuptojnë historinë shqiptare të opozitave të shpikura

Postuar në 19 Mars, 2019 00:20

Disa prej pjesëtarëve në listat shumëemërore të dy partive opozitare, PD dhe LSI, kanë pranuar të marrin mandatin e deputetit. Deri këtu nuk ka ndojë çudi, ndonëse të dyja partitë revokuan listën, një procedurë që ha diskutim sesa mund të ketë vlerë.

Ftesat dhe presionet hileqare për Presidentin e Republikës

Postuar në 18 Mars, 2019 23:22

Kur opozita dorëzoi mandatet parlamentare, nga Partia Socialiste doli lajmi se kryeministri kishte përcjellë direktivën që askush të mos replikonte më me ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së, meqenëse ata nuk përfaqësonin më ndonjë gjë. Ishte një përpjekje për të mohuar me çdo kusht krizën.

Kur protesta e parë dhe e dytë patën suksesin që opozita priste, z. Rama vuri në lëvizje miqtë e vet ndërkombëtarë. Të cilët këmbëngulën në dy mesazhe: së pari se opozita nuk duhet të dalë nga parlamenti dhe se protesta është e drejtë demokratike, por jo kur është e dhunshme.

"Infektohet" edhe ambasadorja gjermane: Rama legjitim, njohim Lefter Maliqin me shokë

Postuar në 18 Mars, 2019 18:15

Deklaratave të ndërkombëtarëve mbi situatën në Shqipëri iu shtua edhe ajo e ambasadores gjermane në Tiranë, Susanne Schütz. Mesazhi është i qartë; Qeveria Federale sipas ambasadores njeh legjitimitetin e qeverisë si dhe të parlamentit që po rikonfigurohet pas djegies së mandateve nga opozita. 

A mund të bindë Basha ndërkombëtarët?

Postuar në 16 Mars, 2019 18:05

Opozita mbylli një tjetër protestë në vazhdën e përpjekjeve për të detyruar zotin Rama të pranojë zgjedhjet e parakohshme me një qeveri teknike. Pjesëmarrja tregoi se PD, LSI e parti të tjera të vogla mund të mobilizojnë numra përtej mbështetësve tradicionalë edhe pse janë jashtë parlamentit. Sa i takon mesazheve të zotit Basha, ato ishin për ndërkombëtarët, në veccanti ambasadave të SHBA e BE që kanë mbajtur dukshëm krahun e qeverisë.

Protesta, e vetmja gjë reale në një vend pa Gjykatë Kushtetuese, pa Parlament dhe me një qeveri personale

Postuar në 16 Mars, 2019 16:42

Si ta komentojmë protestën e sotme? 

Së pari duhet të shquajmë rrezikun e dëmtimit të saj së pari nga paqartësia e drejtuesve. Por ky është rrezik minimal pasi në fund të fudnit opozita ja doli që të sigurojë pjesëmarrje masive dhe të dëshmojë qëndresë.

Së dyti duhet ta ruajmë protestën – për hir të mirë leximit jo si të tillë në vetvete – nga përpjekja për ta paraqitur si pa vlerë dhe aspektet banale të saj.

Biçim diplomatët e Tiranës

Postuar në 15 Mars, 2019 14:46

 

Në Wikipedia, termi Diplomaci përkufizohet kështu:

Arti dhe praktika e drejtimit të negociatave mes përfaqësuesve të shteteve. I referohet zakonisht diplomacisë ndërkombëtare, drejtimit të marrëdhënieve ndërkombëtare përmes përballjes së diplomatëve profesionistë

Në Enciklopedinë Britanike i njëjti term gjen këtë shtjellim:

Një mesazh i paqëlluar i z. Zaev në Tiranë

Postuar në 13 Mars, 2019 13:33

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka vizituar sot Shqipërinë. Është një nga ato vizita që kanë rëndësi shumë të madhe dhe që konfirmojnë nevojën e marrëdhënieve të posaçme mes të dyja vendeve tona. Zoti Zaev patjetër që duhet të jetë i mirëpritur në Tiranë nga gjithë spektri politik sepse në fund të fundit përfaqëson një shtet që ka brenda shqiptarët si subjekt konstituiv.

Por kjo nuk ka pse të na ndalojë në gjykimin kritik apo analizues të qëndrimeve të tija të caktuara.

Fjalët duhen shoqëruar me vepra

Postuar në 10 Mars, 2019 14:47

Opozita është e bindur tashmë se Edi Ramën nuk e rrëzon dot nga rruga dhe me protesta. Në fakt pakkush e ushqente realisht një shpresë të tillë, edhe pse zërat se kryeministri ka ofruar zgjedhje të parakohshme dhe lokale në muajin shtator nuk kanë munguar. Zoti Rama është vënë përballë protestës së opozitës dhe bojkotit parlamentar të saj me ofertën e vetme që i shkon për shtat e që është ajo e majit 2017.

Përpjekja e pasuksesshme për amballazhimin e krizës

Postuar në 07 Mars, 2019 16:21

Ja ca lajme amballazhuese që qarkullojnë sot:

Drejtori për zgjerimin në BE, Danielsson thotë se “djegia e mandateve minon integrimin”.

Kuptohet kjo është shuplakë për PD-LSI.

Pas kësaj Taulant Balla propozon dialog me opozitën. Por jo negociata. Por pyetja lind vetiu:

Cilën opozitë sepse ajo ka ikur nga Parlamenti dhe sipas partisë së tij, në Kuvend po hyn opozita e re?

Cilat negociata, pasi opozita e arratisur nuk ka kërkuar ndonjë gjë, veç qeverisë tranzitore, apo largimit të Edi Ramës?

Pages

Subscribe to RSS - opozita