OKB

Hapet arkiva e Komisionit të OKB-së për krimet e LIIB. Në indekse edhe shqiptarë dhe një padi e jugosllavëve

Postuar në 20 Prill, 2017 00:34

"Wiener Library" publikon së fundmi katalogun e Krimeve të Luftës së hetuar nga Komisioni i Kombeve të Bashkuara, i ngritur në një takim mbajtur në Ministrinë e Jashtme britanike më 20 tetor 1943, pra përpara se vetë OKB-ja të legalizohej si strukturë kryesore e rendit ndërkombëtar. Komisioni u krijua me përfaqësim të disa qeverive, konkretisht 17: Australia, Belgjika, Kanadaja, Çekosllovakia, Danimarka, Franca, Greqia, India, Luksemburgu, Hollanda, Zelanda e Re, India, Norvegjia, Polonia, SHBA, Britania e Madhe dhe Jugosllavia.

Spekullime në media se Churkin u helmua

Postuar në 26 Shkurt, 2017 22:18

Vdekja e ambasadorit rus në OKB, Vitaly Churkin ka hapur një diskutim mediatik mbi mundësinë e helmimit të tij. Kanë qenë disa media, kryesisht në SHBA që kanë lënë shteg të mendohet se nga autopsia e kryer, Churkin mund të mos ketë patur vdekje natyrale. Sipas televizionit filipinas, “abs-cbn”, raporti i ekzaminimit mjekësor fliste për “ushqimin e dyshuar” duke spekulluar se helmi ka dhënë efekt në veshka.

SHBA: Kosova duhet të jetë anëtare e OKB

Postuar në 23 Shkurt, 2017 12:53

Ambasadorja amerikane në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley ka deklaruar se Kosova e meriton të jetë anëtare e plotë e OKB-së. "SHBA beson se komuniteti ndërkombëtar duhet të pranojnë se Kosova ka bërë përparime të mëdha që nga shpallja e pavarësisë. Kosova e meriton të marrë vendin që i takon në bashkësinë ndërkombëtare, përfshirë edhe anëtarësim të plotë në OKB"-tha Haley në fjalimin në Këshillin e Sigurisë, të OKB-se.

Vota në OKB, Nishani: Ministri i Jashtëm gënjen

Postuar në 06 Shkurt, 2017 20:09

Votimi i Shqipërisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për rezolutën e hapjes së negociatave për traktatin e ndalimit të armëve bërthamore ka rihapur sërish serialin e përplasjeve mes Presidentit të Republikës, Bujar Nishani dhe ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushatii.

Ky i fundit deklaroi në Komisionin e Jashtëm se Presidenti i Republikës ka marrë sqarim në rrugë institucionale mbi qëndrimin e mbajtur nga vendi ynë në votimin e OKB-së më 23 dhjetor dhe konsultimet e zhvilluara me vendet partnere për këtë rezolutë.

“Duket se bota po përgatitet për luftë”

Postuar në 27 Janar, 2017 10:22

Bota e sotme është e përmbytur nga problemet. Politikëbërësit duken konfuzë dhe të pasigurtë. Por asnjë problem nuk është më urgjent sot sesa militarizimi i politikës dhe gara e re e armatimeve. Ndalimi dhe ndryshimi I kahut të kësaj gare shkatërruese duhet të jetë prioriteti ynë kryesore. Situata e tanishme është shumë e rrezikshme. 

Përplasja SHBA-Izrael, akuza se Obama nxiti rezolutën pro Palestinës

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 09:14

Miratimi i rezolutës për ndërprerjen e aktiviteteve izraelite në territoret palestineze, duket se është kthyer në mollë sherri mes Shteteve të Bashkuara dhe Jeruzalemit. Zyrtarët izraelitë kanë deklaruar publikisht se kanë prova se miratimi i rezolutës në OKB është i orkestuar nga presidenti në ikje i Shteteve të Bashkuara të Amrikës, Barack Obama.

Të zhdukurit e regjimit komunist, OKB: Shqipëria pa një memorial

Postuar në 24 Dhjetor, 2016 22:33

Zyrtarët e OKB-së u kanë bënë thirrje autoriteteve shqiptare që të japin më shumë para për kompensimin e 6 000 familjeve, të afërmit e të cilëve u vranë dhe u zhdukën gjatë regjimit komunist. Siç raporton Associated Press, Znj Houria Es-SLAMI në cilësinë e kreut të Grupit të Punës së Kombeve të Bashkuara mbi Zhdukjet përfundoi javën e dytë të dhjetorit një vizitë Tiranë. "Të gjitha të  zhdukurit me dhunë- tha ajo- dhe të afërmit e tyre kanë të drejtë për kthimin e plotë, kompensimin dhe rehabilitimin nga padrejtësitë e regjimit të kaluar”

Përplasje në OKB mes Turqisë e Greqisë për kufirin detar

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 11:09

Athina i ka dërguar një letër Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon, përmes së cilës i bën të ditura qëndrimet e Greqisë lidhur me mosmarrëveshjet me palën turke për ndarjen e Zonave Eksluzive Ekonomike dhe përcaktimin e shelfit kontinental.

OKB: Pranvera Arabe u ka kushtuar ekonomive të rajonit 614 miliardë dollarë

Postuar në 12 Nëntor, 2016 15:39

Pranvera Arabe, ose ndryshe zinxhiri i revoltave që çuan në përplasje të armatosur në shumë vende të Lindjes së Mesme duke nisur që nga viti 2010, ka kushtuar 614 miliardë dollarë. Kjo shifër del në një raport të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Komisioni Ekonomiko – Social për Azinë Perëndimore, sipas të cilit vlerësimi përfshin një tërësi faktorësh.

Kombet e Bashkuara - të pafuqishme në epokën e re

Postuar në 26 Shtator, 2016 12:18

Kombet e Bashkuara kanë marrë fund. Strukturat e kësaj organizate janë jashtë kohe, ato nuk funksionojnë më në një botë, ku konfliktet nuk zhvillohen më përgjatë kufirit të shteteve, në një botë, ku luftohet për sundimin e ideologjive dhe jo për fitim territori. Me sulmin verbal të Sekretarit të Departamentit të Shtetit, John Kerry kundër homologut të tij rus, Sergej Lavrov bota ka më në fund edhe një provë në video: Institucioni i fuqishëm burokratik nuk di më si të veprojë për të ndihmuar sirianet dhe sirianët.

Pages

Subscribe to RSS - OKB