OKB

Rusia kërkon mbylljen e Zyrës së OKB-së në Bosnje

Postuar në 07 Nëntor, 2019 01:19

Rusia ka kërkuar mbylljen e zyrës së Përfaqësuesit të Lartë të OKB-së në Bosnje - Hercegovinë me pretendimin se zyrtarët kryesorë të saj janë të njëanshëm. 

Ambasadori rus në këtë organizatë, Vassily Nebenzia paraqiti kërkesën zyrtare pasi Këshilli i Sigurimit votoi për zgjatjen me një vit të forcës ushtarake europiane që është ngritur për zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit. 

Ai akuzoi kreun e zyrës, diplomatin austriak, Valentin Inzko se ka shfrytëzuar raportin e fundit të Këshillit të Sigurimit për të nxitur integrimin e Bosnjes në struktura5 euroatlantike. 

OKB-ja preket nga kriza financiare. 63 shtete anëtare nuk paguajnë detyrimet buxhetore

Postuar në 11 Tetor, 2019 03:57

Organizata e Kombeve të Bashkuara po përballet me krizë të vërtetë për shkak se 63 vende anëtare nga 196 të tilla nuk kanë paguar detyrimet vjetore. Mes këtyre vendeve bën pjesë edhe kontributori kryesor, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, çka ka sjellë ndër të tjera edhe mundësinë e uljes së kostove.

Këtë muaj ne kapim defiçitin më të thellë të dekadës. Ne rrezikojmë të hyjmë në nëntor pa para të mjaftueshme për të mbuluar pagat. Puna dhe reformat tona janë në rrezik

Rusia propozon që aktivitetet e Komitetit I të Asamblesë së OKB-së të zhvillohen në Europë

Postuar në 04 Tetor, 2019 15:44

Rusia ka propozuar zyrtarisht që duke nisur nga viti 2020 sesionet e Komitetit të Parë për Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të zhvillohen në Europë. Zëvendës ambasadori i Përhershëm i Rusisë në OKB, Dmitry Polyansky propozoi Gjenevën ose Vjenën si vende të mundshme për këto aktivitete duke hedhur kështu idenë që SHBA të mos jetë më vendi ku zhvillohen ekskluzivisht aktivitetet e OKB-së së këtij komiteti.

Kryeministri pakistanez paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore në Kashmir

Postuar në 27 Shtator, 2019 13:44

Kryeministri pakistanez Imran Khan ka paralajmëruar mundësinë e një lufte bërthamore për rajonin e Kashmirit. Khan ka folur në sesionin e 74-t të OKB-së dhe ka akuzuar nacionalistët hindu që përfaqësohet nga kryeministri indian, Narendra Modi të cilin e quajti një fashist. Tensionet nisën në muajin shkurt kur India bombardoi territorin pakistanez për herë të parë në 50 vjet dhe qysh atëherë opsioni i luftës është në tryezë.

Kam frikë se do të ketë një masakër dhe gjërat do të dalin jashtë kontrollit

u shpreh ndër të tjera Khan.

OKB gjen prova që lidhin princin saudit me vrasjen e Khashoggi-t

Postuar në 19 Qershor, 2019 13:22

Një eksperte e OKB-së ka arritur në përfundimin se ka "prova të besueshme" që kërkojnë hetime të mëtejshme lidhur me përgjegjësinë e princit të kurorës saudite, Mohammed bin Salman, dhe zyrtarëve të tjerë të lartë në vrasjen makabre të gazetarit Jamal Khashoggi.

OKB: Shqipëria tkurret, në vitin 2100 popullsia më e vogël se Maqedonia dhe Bosnja

Postuar në 18 Qershor, 2019 15:08

Në vitin 2100, Shqipëria do të jetë e parafundit në Ballkan sa i përket numrit të popullsisë. Kjo e fundit do të tkurret në mënyrë të tillë që do ta pozicionojë vendin tonë të parafundit, duke lënë pas vetëm Malin e Zi.

Arrin në 68.5 milionë numri i refugjatëve në botë

Postuar në 12 Prill, 2019 12:01

Komisari i Lartë për refugjatët në Organziatën e Kombeve të Bashkuara, Filippo Grandi ka kërkuar reagim efektiv për zbatimin e Paktit Global për refugjatët.  Në botë aktualisht janë 68.5 milionë refugjatë dhe kjo e kthen çështjen e tyre në një sfidë të vërtetë.

Kjo është krizë e nënave me fëmijë që ikin nga dhuna e bandave, e të rinjve që ikin prej luftës, e qeverive të vendeve të varfra që hapin dyert për mijëra refugjatë

citon DW, Komisarin Grandi.

Ministri gjerman i Financave: Vendin e Francës në OKB ta zërë BE-ja

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:19

Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz ka propozuar së fundmi që Franca të dorëhiqet nga pozicioni i vet si anëtare e Këshillit të SIgurimit të Organziatës së Kombeve të Bashkuara dhe në vend të saj të ulet Bashkimi Europian. Ai e ka hedhur idenë gjatë një fjalimi për të ardhmen e Europës dhe sipas tij kjo dtë mundësonte që Europa të flasë me një zë.

Ne ndoshta mund të imagjinojmë që në terma afatmesëm vendi i Francës në Këshillin e Sigurimit të bëhet një vend i BE-së

Raporti i OKB-së: Masa radikale, ose planeti përballet me katastrofa klimaterike në vitin 2030

Postuar në 08 Tetor, 2018 14:03

Një raport i përpiluar nga Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimet Klimaterike në OKB, paralajmëron për zhvillime dramatike në shkallë globale të cilat ngjajnë të jenë të afërta.

Marrëveshja Serbi -Kosovë cenon ndikimin rus në Ballkan

Postuar në 20 Korrik, 2018 13:27

Ecuria e dialogut Prishtinë-Beograd që mund të çojë në një marrëveshje dypalëshe, ka krijuar premisat e duhuara për abrogimin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që u miratua në vitin 1999. Florian Bieber i universitetit të Graz në Austri mendon se çdo formë marrëveshjeje do të duhet të merret me njohjen ndërkombëtare të Kosovës  çka e bën atë jetike për të dyja vendet.

Pages

Subscribe to RSS - OKB