oferta

Kinezët tërhiqen përfundimisht nga Rruga e Arbrit, investimi mund të kryhet nga një firmë shqiptare

Postuar në 29 Tetor, 2016 10:40

Kompania kineze “China State Construcion” ka tërhequr ofertën e bërë në qeverinë shqiptare në lidhje me ndërtimin e Rrugës së Arbërit. Kj lëvizje e papritur duket se do të vërë në vështirësi premtimin e qeverisë shqiptare për të nisur punimet në pranverën e vitit 2017. Sipas burimeve zyrtare kinezët kanë 6 muaj që janë shprehur se nuk do të ndërtojnë këtë rrugë, pasi dhe vetë pala shqiptare këmbënguli në uljen e kostos së ndërtimit.

U asgjësua 99% e hashashit? Çmimet flasin ndryshe/2013: 1kg - 300 euro. 2015: 1 kg – 2400 euro. 2016: 1 kg – 250 euro!!!

Postuar në 07 Tetor, 2016 19:11

Sot u publikua një raport apo më saktë përfundimet e vëzhgimit të situatës së kultivimit të hashashit në Shqipëria nga Guardia di Finanza. Kryeministri, ministri i Brendshëm dhe media të caktuara kanë vrapuar për të thënë se ja: teoria e Shqipërisë me hashash është një legjendë bazuar mbi shpifje. Në fakt askush nuk e beson këtë, sa kohë që media të ndryshme përfshi edhe zyrtarë europianë si Eduard Kukan, kanë theksuar se hashashi është Ekonomi në vendin tonë.

I dashur VODAFONE, ti të rrjep miqësisht, dashurisht, me kompjuter!

Postuar në 07 Gusht, 2016 16:48

Po provoj të shkruaj diçka në stilin “qesh e ngjesh” të Habereve të mikut Mitro Çela. Jo për gjë tjetër. Për një të ngjarë e të pësuar që mbase nuk më prek vetëm mua.

Koncesioni i rrugës Durrës-Kukës, shqiptarët do të paguajnë 175.2 milionë € më shumë sesa oferta e dytë

Postuar në 28 Korrik, 2016 19:56

Kompania turke “Vendeka Bilgi”, fituese e koncesionit për rrugën Durrës-Kukës, do të arkëtojë për 30 vite 596.1 milionë euro, kryesisht nga tarifat ndaj automjeteve. Por ky nuk është problemi. Sipas Top-Channel, shifra është 175.2 milionë euro më e lartë sesa ajo e ofruar nga bashkimi i kompanive të renditura në vend të dytë, çka ngre realisht dyshime për arsyen pse u përzgjodh fituese kompania turke. “Por çmimi nuk është dyshimi i vetëm i tenderit. Edhe procedurat pas tij ngrenë pikëpyetje.

"Parajsa" fiskale që propozon Basha

Postuar në 07 Prill, 2016 10:38

Aksionin politik opozita po e shoqëron me një paketë propozimesh që nga pikpamja praktike ofron kosto më të ulëta për taksapaguesit, përfshi bizneset dhe individët. Një ofertë që i jep avantazhe platformës së opozitës, nisur nga premtimet që po bën kryetari i saj, por që mbetet me pikëpyetje sa mund të konkretizohet nëse Partia Demokratike vjen në pushtet.

Tre blloqe të reja nafte për konçesion

Postuar në 19 Gusht, 2015 10:44

Blloqet e lira të naftës, “Blloku ‘C’”, “Blloku ‘5’” dhe “Blloku ‘Panaja’, pritet të jepen me konçesion në muajin tetor të këtij viti. Kjo pason konçesionin e dhënë pak kohë më parë, ku fituan kompanitë “Shell”, “Navitas” apo edhe “Petromanas”. “Burimet në Ministrinë e Energjetikës bënë me dije se interesi paraprak për blloqet e raundit të dytë është mjaft i lartë me kompani që janë në të njëjtin rang me Shell dhe Delek Group, por si bëhet e ditur, kompanitë të interesuara për këto blloqe kanë kërkuar më shumë afat.

Pages

Subscribe to RSS - oferta