obama

Çifti Obama, kontratë me Netflix për serialë televizivë

Postuar në 22 Maj, 2018 09:29

Ish-presidenti amerikan Barak Obama dhe bashkëshortja e tij, Michelle, kanë arritur një marrëveshje me platformën Netflix për të prodhuar filma, seriale dhe dokumentarë.

Netflix nuk dha detaje të mëtejshme mbi planet e ardhshme të ish-çiftit presidencial. Kompania tha se Barak dhe Mishel Obama mund të vazhdojnë të prodhojnë seriale, reality show, dokumentare apo edhe filma. Për këtë qëllim, Obama themeloi kompaninë Higher Ground Productions. 

Rreziku i ri...videot e rreme

Postuar në 18 Prill, 2018 00:57

Regjizori Jordan Peel dhe kunati i tij, drejtuesi i Buzzfeed, Jonah Peretti, kanë arritur të manipulojnë një video ku shfaqet ish-presidenti amerikan, Barack Obama të flasë me fjalë fyese që përndryshe janë të papranueshme në publik.

Buzët e Obamës, siç bëhet e qartë në pjesën e dytë të videos, ku shfaqet Peele, sinkronizohen me ato të këtij të fundit që është në fakt autor I fjalëve, kurse imazhi dhe zëri janë ato të Obamës.

Obama: Mediat sociale po ballkanizojnë shoqërinë

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 12:34

Erdhi në pushtet me ndihmën e mediave sociale dhe internetit, por sot paralajmëron për rreziqet që ato bartin për shoqërinë. 
“Po gërryejnë debatin qytetar”, është shprehur ish-presidenti amerikan, Barack Obama gjatë intervistës së parë qëkurse la detyrën në Shtëpinë e Bardhë. 
“Një nga rreziqet e internetit është se njerëzit mund të përjetonnë realitete krejtësisht të ndryshme”, vijoi Obama gjatë intervistës me Princin Harrye në programin “Sot” të Radio 24 në BBC.

Investigimi/Obama mbrojti Hezbollahun nga CIA dhe DEA për të arritur marrëveshjen me Iranin

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 23:29

Marrëveshja bërthamore mes SHBA dhe Iranit ka patur kostot e veta që zbulohen së fundmi. Media të ndryshme po referojnë një raport të publikuar nga Politico, sipas të cilit, administrata e Barack Obamës ndërhyri për të prishur një operacion të organizuar nga CIA dhe DEA kundër grupit shiit Hezbollah që mbështetet gjerësisht nga Teherani zyrtar. Operacioni që në fakt konsiderohet si fushatë e vërtetë, koduar me emrin “Projekti Kasandra”, synonte goditjen e linjave të trafikut ndërkombëtar të kokainës që lidheshin me Hezbollahun.

Zbardhet letra e Obamës për Trump

Postuar në 03 Shtator, 2017 17:31

Barak Obama kaloi momentet e fundit në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, duke shkruajtur një letër për pasardhësin e tij, Donald Trump. "Për Presidentin", shkruante dosja, që Trump gjeti në zyrë disa minuta pas betimit janarin e kaluar.
Muaj më vonë CNN siguroi përmbajtjen e kësaj letre, e cila është komunikimi i fundit mes Presidentit të 44 dhe 45 të SHBA-ve.

Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

Postuar në 15 Shkurt, 2017 13:28

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrate e nobelistit për paqe, Barack Obama, ka përdorur predha me uran të varfëruar në Siri. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi I Komandës Qendrore të Ushtrisë amerikane, majori Josh Jacques i cili ka konfirmuar një gjë të tillë për reviostën “Foreign Policy”. Predhat janë përdorur gjatë sulmeve ndaj kamionëve të ISIS në vitin 2015 dhe në total arrijnë në 5 265 copë të lëshuara nga avionët A -10 në shkretërirat lindore të Sirisë.

Obama, presidenti me ngjyrë që thelloi racizmin

Postuar në 19 Janar, 2017 17:25

Zgjedhja e presidentit të parë afrikano-amerikan në "timon"  e Shtëpisë së Bardhë shtoi shpresat për reduktimin e diskriminimit dhe racizmit, por rezultatet përfundimtare të tetë viteve të Barack Obamës si President i Shteteve të Bashkuara tregojnë një përkeqësim të këtij problemi.

Shuplakë Obamës, Kremlini fton Trump në bisedimet e paqes për Sirinë

Postuar në 14 Janar, 2017 17:42

Kremlini zyrtarizon vullnetin për një marrëdhënie të re me Shtëpinë e Bardhë, sapo prej kësaj të jetë larguar edhe fizikisht Barack Obama. Shenjë e qartë në këtë drejtim është ftesa që Rusia i ka drejtuar ekipit tranzitor të presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, për të marrë pjesë në bisedimet e paqes për Sirinë në Astana. Gazeta “The Washington Post” raporton se ftesa është bërë përmes një telefonate të datës 28 dhjetor që ambasadori rus në SHBA, Sergey Kislyak ka zhvlluar me këshilltarin për Sigurinë që është caktuar nga Trump, Michael Flyn.

Obama ikën me lot në sy nga Shtëpia e Bardhë

Postuar në 11 Janar, 2017 10:47

Në arritjet e mandatit të tij dhe rëndësinë e demokracisë u fokusua presidenti në largim Barack Obama, në fjalimin e tij të lamtumirës drejtuar popullit amerikan nga Çikago, qyteti ku ai u zgjodh senator. Obama e filloi fjalimin e tij duke falenderuar qytetarët amerikanë pavarësisht nëse ishin " dakord ose jo me të" dhe i ftoi të mbrojnë idealet e vendit dhe Kushtetutën  nga rreziqet e brendshme dhe të jashtme. "Bisedat me ju më mbajtën me të sinqertë  dhe një president më të mirë"-tha ai.

Një konsideratë nga Moska për nobelistin Obama

Postuar në 31 Dhjetor, 2016 09:31

Veçanërisht nënçmuese ishin komentet e zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse si reagim ndaj vendimit të qeverisë amerikane për të dëbuar 35 diplomatët rusë nga Shtetet e Bashkuara.

Pages

Subscribe to RSS - obama