nxenesit

Letra e nxënësve të fillores: Xhaxhi Edi! I thuaj Babagjyshit të na sjellë një si ai oxhaku në klasë!

Postuar në 08 Janar, 2019 17:41

Xhaxhi Edi! 

Jemi bërë bashkë dhe po të shkruajmë nga klasa jonë. Po rrimë afër me njëri-tjetrin sepse është ftohtë, shumë ftohtë. Në klasën tonë nuk rrihet pa xhup. 

Kjo është letra e parë. Për të gjithë ne të klasës. Njëri tha se do donte që letrën e parë t’ia niste një vajze të klasës, një tjetër se donte që të mos shkruajë letra, por të ketë telefon si babi e të shkruajë aty, me taç. Kurse disa thanë se letra e parë duhet për Babagjyshin e Vitit të Ri. 
 
Por mësuesja na tha: 

Pasojat e ikjes nga vendi, mbyllen 16 shkolla në Fier

Postuar në 04 Shtator, 2018 16:56

Pasojat e largimit të shqiptarëve po reflektohen edhe në sistemin arsimor. 16 shkolla 9-vjeçare nuk do të hapen këtë vit shkollor në qarkun e Fierit si pasojë e tkurrjes së numrit të nxënësve.

Sipas Drejtoreshës së  Drejtorisë Arsimore në këtë qark, Yllka Beci, çdo vit ka një reduktim të numrit të nxënësve nëpër shkolla, më së shumti në Bashkinë e Fierit dhe Roskovecit

Opinione të ndara mes nxënësve për takimet e komunitetit LGBTI në shkolla

Postuar në 04 Prill, 2018 23:50

Nxënësit e gjimnazeve në kryeqytet janë të ndarë pro dhe kundër, përsa i përket pjesëmarrjes në takimet me përfaqësues të komunitetit LGBTI. Ndërsa, mësuesit nuk bëjnë asnjë koment, po ashtu edhe autoritetet e Ministrisë së Arsimit mbajnë heshtje rreth aksionit të LGBTI në shkolla.

TemaTV

Antisemitizmi, debat për vizitat e nxënësve në kampet e përqëndrimit

Postuar në 12 Janar, 2018 18:22

Disa besojnë se ata që jetojnë në Gjermani duhet të kenë vizituar të paktën një herë në jetë një kamp përqendrimi. Të tjerë konsiderojnë se një masë e tillë nuk i shërben qëllimit që synohet.

Greqi, të majtët ndryshojnë traditën e mbajtjes së flamurit nga nxënësit e shkollave

Postuar në 04 Gusht, 2017 08:58

Në Greqi politika ka shpikur së fundmi një debat të ri që prek një traditë të gjatë të festimeve të ditëve kombëtare të vendit. Me anë të një dekreti të presidentit Pavlopoulos, rregulli I mbajtjes së flamurit kombëtar grek nga nxënësit më të dalluar të shkollave, është ndryshuar. Këtej e tutje nxënësit që do të mbajnë flamurin do të zgjidhen me short. Gazeta konservatore “Kathimerini” shkruan se një arsye që është bërë kjo ndërhyrje është ardhja e imigrantëve pas vitit 1990 dhe përzgjedhja e detyruar në disa raste e fëmijëve të tyre si flamurmbajtës për shkak të rezultateve.

Ministria e Arsimit lë nxënësit e shkollave pa dëftesa

Postuar në 10 Korrik, 2017 17:52

Ndoshta për herë të parë në Shqipëri, nxënësit e shkollave nuk marrin dëftesa pas përfundimit të sezonit shkollor, situatë që nuk ka ndodhur as në vitin 1997. Kjo për shkak të burokracive në Ministrinë e Arsimit që nuk ka zhvilluar në kohë tenderin për printimin e dëftesave. Drejtoresha e arsimit ne Tirane Arjola Byzyka thotë se shpërndarja e dëftesave te notave mund te behet vetëm pas verës. Kjo pas dëftesat e notave per mijëra nxënës nga klasa e pare deri ne te 11 ende nuk janë prodhuar. Ndërkohë është zgjidhur problemi për 7 mijë maturantet qe do te aplikojnë per studime jashtë vendit.

Nxënësit e shkollave thirren për mitingun e Edi Ramës në Kavajë(Video)

Postuar në 27 Prill, 2017 15:23

Të flasësh me elektoratin është tjetër gjë dhe të japesh shfaqje politike me regji dhe audiencë të porositur, ku dekori janë nxënësit e shkollave dhe gjimnazeve është ajo që po u serviret shqiptarëve nga kryeministri dhe administrata partiake që militon në zyrat arsimore të Republikës. Partia në pushtet i quan takim me votuesit për herë të parë dhe në mitingjet që janë zhvilluar në Tiranë, Vlorë e Gjirokastër ka rënë në sy masiviteti i të rinjve që duartrokasin dhe brohorasin për kryeministrin.

Qytetarë të vyer, nxënës të shkelqyer, një reklamë që irriton

Postuar në 16 Tetor, 2015 10:14

Bashkia e Tiranës ka vendosur të përhapë dhe të inkurajojë modelin pozitiv në hapësirën publike, duke vendosur fotot e nxënësve më të mirë të shkollave të kryeqytetit. Bashkë me emrat e tyre. Dhe bashkë me një nënshkrim: “Qytetarët më të vyer të Tiranës janë edhe nxënësit më të shkëlqyer të saj”.

Nga festa në histeri. Ministrja e Arsimit: “Justifikohet braktisja e mësimit në një ditë historike si kjo e sotmja”

Postuar në 12 Tetor, 2015 15:49

Shqipëria u kualifikua në kampionatin Eruopian të futbollit, por kjo nuk ka pse të shërbejë si një çast histerie kolektive ku çdo normë e rregull shkelmohet. Duke lënë mënjanë sjelljen e politikanëve që janë të parët për t’ja marrë çdo valleje e për të ndjekur çdo zakon, bie në sy fakti se në këtë tallava kombëtare është bashkuar me një deklaratë edhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.

Edhe këtë vit nxënësit do të mësojnë me tekstet me gabime

Postuar në 07 Gusht, 2015 19:17

Debati i gjerë i nisur vitin e shkuar për gabimet në tekstet e historisë nuk do të marrë fund as këtë vit, sepse nxënësit do të kenë në duar të njëjtat libra. Eksperti i fushës se arsimit, Ndriçim Mehmeti, thotë për “Ora News” se Ministria e Arsimit ka tërhequr udhëzimin për hartimin e teksteve të reja te historisë, i cili do të jetë sërish i diskutueshëm. Mehmeti, bën publik një udhëzim të Ministrisë së Arsimit të 15 prillit të këtij viti ku kërkohej hartimi i teksteve të klasës 4, 9 dhe 12 që kanë ngjallur diskutime për datën e çlirimit, apo rolin e liderve politikë pas viteve ‘90.

Subscribe to RSS - nxenesit