njohja

Serwer: Marrëveshja e Uashingtonit, lëng groshe. Vuçiç nuk do ta njohë Kosovën

Postuar në 29 Tetor, 2020 14:36

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Daniel Serwer, profesor në Universitetin “John Hopkins” ka deklaruar në një intervistë për gaetën serbe, “Vreme” se Aleksander Vuçiç nuk do ta njohë Kosovën. Madje sipas tij:

Ka më shumë gjasë që Serbia të ketë një president tjetër përpara se të njohë Kosovën

Palestina: Ndërpresim marrëdhëniet me çdo vend që hap ambasadë në Jeruzalem

Postuar në 07 Shtator, 2020 11:44

Pas marrëveshjes së arritur në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur reagimi i pritshëm i Palestinës. Marrëveshja në një prej 15 pikave të saj parashikon hapjen e ambasadave të Serbisë dhe Kosovës në Jeruzalem, ku që prej vendimit të presidentit Trump për të njohur këtë qytet si kryeqytet të Izraelit, janë vendosur vetëm ambasada amerikane dhe ajo e Guatemalës.   

Nuk ka anëtarësim pa njohje, por ende sot pesë shtete të BE-së nuk e njohin Kosovën

Postuar në 31 Korrik, 2020 12:51

Një nga ekspertët më të njohur për politikat e zgjerimit të Bashkimit Evropian profesori nga Parisi, Christian Lequesne, shprehet në një intervistë për KosovaPress se Serbia dhe Kosova nuk mund të anëtarësohen në Bashkimin Europian nëse nuk zyrtarizojnë njohjen reciproke. 

BE hedh poshtë spekullimet e mediave serbe: Nuk ka marrëveshje detyruese për njohjen e Kosovës

Postuar në 30 Korrik, 2020 16:42

Zëdhënësi i BE-së për Politikat e Sigurisë dhe Çështjet me Jashtë, Peter Stano, ka hedhur poshtë ato që i quajti spekullime të mediave serbe për një draft marrëveshjeje detyruese për Serbinë në kuadër të dialogut me Kosovën.

Rregullim ynë është që të mos komentojmë mbi spekullimet e medias. Por në këtë rast të veçantë do të doja që të hidhja poshtë qartë spekullimet mbi takimin e ekspertëve dhe çështjet e atij takimi

Aneksimi prej Izraelit i Bregut Perëndimor çon në njohje të Palestinës nga BE-ja

Postuar në 15 Qershor, 2020 02:01

Plani izraelit i aneksimit të Bregut Perëndimor pritet të vërë në lëvizje diplomacinë europiane drejt një njohjeje në bllok të Palestinës si shtet.

Në një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselnorn ka deklaruar se Bashkimi Europian e ka të pamundur të shmangë këtë akt njohjeje nëse Izraeli vazhdon me planin e vet. 

Pse Kosovës (nuk) i nevojitet njohja nga Spanja?

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 13:31

 

Herën e fundit që qesh takuar me një zyrtar spanjoll në Madrid ishte me ministrin e atëhershëm të Jashtëm, Moratinos. Ky ishte takimi i dytë me të dhe vinte pothuajse një vit pas atij të parit, kur Kosova përgatitej ta shpallte pavarësinë. Tash, me Kosovë të pavarur, biseda nuk ishte më në suazat e “çka do të ndodhë nëse (apo kur) Kosova e shpall pavarësinë” (me të gjitha spekulimet për ikjen masive të popullatës serbe pas valëve të dhunës, e të ngjashme), por në suazat e veprimeve të mëtejme: si do t’ia bënte Spanja me këtë realitet të ri që nuk deshi ta njihte fillimisht.

Lobim për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Franca

Postuar në 13 Maj, 2019 11:32

Historiani francez Alexis Troude thotë se Franca duhet të tërheqë njohjen për Kosovën. Këtë njofton agjencia serbe e lajmeve B92, sipas të cilës Troude është nismëtar i një peticioni për këtë qëllim dhe që mandej synon ta trajtojë çështjen e Kosovës në parlamentin francez.

Nga Europa në Gjirin Persik, vendimi i Trump për Lartësitë Golan kundërshtohet nga të gjithë

Postuar në 27 Mars, 2019 19:35

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për t’ia njohur Lartësitë Golan Izraelit, është kundërshtuar nga një seri vendesh, përfshirë aleatët e SHBA-së. Vendet e Gjirit Persik, Irani, Bahrain, Katari, Kuvajti dhe Arabia Saudite e kanë kritikuar aktin në fjalë. Teherani zyrtar, i konsideruar armik nga SHBA-ja, e ka cilësuar veprimin të paprecedentë.

Askush nuk mund të imagjinojë që dikush në Amerikë të vijë dhe t’i japë një copë territori të një shteti, shtetit pushtues, kundër ligjeve ndërkombëtare dhe konventave

Trump jep goditjen në Siri: Lartësitë Golan do njihen si territor i Izraelit

Postuar në 21 Mars, 2019 22:20

Deklaroi tërheqjen nga Siria dhe për këtë u kritikua ose u analizua gjerë e gjatë. Por presidenti amerikan Donald Trump nuk ka munguar të ofrojë surprizën e radhës duke sfiduar një realitet ndërkombëtar në Lindjen e Mesme. Përmes një statusi në tuiter, Trump shkruan se ka ardhur koha që Lartësitë Golan t’i njihen Izraelit si territor i vet. Sipas tij kjo rrafshnaltë ka rëndësi për paqen rajonale.

Rusia njeh Maqedoninë me emrin e ri kushtetues

Postuar në 20 Mars, 2019 13:33

Federata Ruse ka njohur Republikën e Maqedonisë së Veriut me emrin e ri kushtetues. Ndonëse kundërshtoi Marrëveshjen e Prespës që përcaktoi këtë ndryshim, Moska zyrtare nuk ka vonuar që të reflektojë vendimin e ri. Vendimi i Rusisë dëshmon një shenjë realizmi në politikën e Jashtme, sidomos nisur nga fakti se ajo nuk e ka njohur asnjëherë Maqedoninë me emrin ndërkombëtarr, i cili që nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë u njoh me emrin: Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë.

Pages

Subscribe to RSS - njohja