ngjarja

Video/20 të vrarë në Teksas, katër janë fëmijë. I dyshuar 21 vjeçari Patrick Crusius

Postuar në 04 Gusht, 2019 02:44

Rëndohet bilanci i të vdekurve në ngjarjen e El Pasos në Teksas të SHBA-së. Mediat vendase flasin tashmë për të paktën 20 të vdekur, mes të cilëve katër fëmijë dhe jo më pak se 24 të plagosur. Lajmi i dytë kryesor në kuadër të kësaj ngjarjeje është arrestimi i një personi, mashkull i bardhë 21 vjeç, i quajtur Patrick Crusius, me origjinë nga Allen, një qendër afër Dallasit, qendra e Teksasit.

Narrativa e një ngjarjeje të paralajmëruar

Postuar në 07 Nëntor, 2018 23:27

Ka ende shumë paqartësi mbi atë se çfarë ndodhi në 28 Tetor në Bularat, ku u vra Konstandin Kacifas. Në Shqipëri, kryesisht në media, por edhe në opinion, është adoptuar një narrativë e bazuar kryesisht mbi një reagim në twitter të kryeministrit sipas të cilit 35-vjeçari ishte një i fandaksur që qëlloi me armë policinë dhe se kjo e fundit bëri detyrën. Një deklaratë që nga fqinjët u quajt politikisht jokorrekte për një kryeministër, si për etiketimet, ashtu edhe për përmbajtjen pa përfunduar më parë hetimet.

Alarm në Londër, makina hyn mes turmës (Video)

Postuar në 14 Gusht, 2018 09:55

Alarm u shkaktua të martën në mëngjes në Londër, kur një makinë u përplas me kangjellat e parlamentit . Siç transmeton Reuters, oficerë të policisë britanike arrestuan shoferin e makinës, ndërsa raportohet për disa të plagosur.

Videot e publikuara në mediat sociale tregojnë policët e armatosur që rrethojnë parlamentin britanik dhe bllokojnë zonën.Nuk bëhet e ditur nëse incidenti lidhet me ndonjë sulm terrorist. Megjithatë policia është në gatishmëri, duke mbyllur një pjesë të metrosë.

Dyshime serioze për mbështetje politike “të fortëve” të Elbasanit

Postuar në 27 Shtator, 2017 09:55

Pas ngjarjes së 18 Shtatorit në Elbasan janë hedhur dyshime të forta për policinë e këtij qyteti dhe reagimin e saj në incidentin ku u godit makina e zv/drejtorit lokal të policisë, Gjergj Oshafi. Kjo pasi në automjetin Audi që përplasi mjetin e policisë dyshohet të ketë qenë dhëndri i i Qazim Sejdinit, kryetarit të bashkisë së Elbasanit.

Shënime për një "Traktat mbi budallallëkun"

Postuar në 12 Shtator, 2017 10:58

Po risjell tesktualisht atë që lexoj në internet siç është publikuar më 21 gusht, ora 08:32:

Carugate, letra e turpit kundër personit me aftësi të kufizuar: identifikohet autori. “Përtej mungesës së qytetarisë. Jo vetëm që parkon në një vend të rezervuar për personat me aftësi të kufizuar, pot edhe ka shfryrë kundër një të pamunduri për shkak të një gjiobe, me një dhunë verbale tronditëse. E gjitha e shkruar në një letër. Ngjarja ka ndodhur në Carugate, në hyrje të Milanos.

Braçe: “Ka një përpjekje të madhe për të fshehur krimin që ka ndodhur brenda në Spitalin Amerikan”

Postuar në 25 Korrik, 2016 23:00

Zjarri i sotshëm në Spitalin Amerikan, emrin e të cilit e përmendën pak media, ka sjellë edhe reagimin e një prej deputetëve socialistë. Në një reagim në Facebook, profilin e tij personal, kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, thotë se nga pala e opozitës ka një përpjekje për të fshehur atë që ai e quan “Krim”. “Çdo të kishte bërë shoqëria civile po kishte ndodhur ky krimi i sotshëm me dy të vdekura në një spital publik? Çdo të kishte bërë Presidenti, Sali Berisha? Keni ndonjë përgjigje? Sepse ka një përpjekje të madhe për të fshehur ku ka ndodhur krimi.

Vetëm hetimet nuk kanë vlerë – ministrja e Mbrojtjes: Dekoratë pas statusit “Dëshmor i Atdheut” për pilotët

Postuar në 12 Prill, 2016 12:51

Mimi Kodheli, për ca kohë gëzonte një imazh të mirë mes ministrave të një qeverie që përflitet për çdo gjë dhe që gjithënjihet nga të gjithë si e paaftë. Fakti që drejton një ministri që për shkak të profilit qëndron larg debatit të ditës, i ka lejuar ministres që të fitojë pikë imazhi përmes heshtjes. Fati i keq e solli që një ngjarje të Grizë të Shkodrës të zbulojë shumëçka për zonjën Kodheli, ministre e Mbrojtjes.

Policia Shkencore: Ish-deputeti Armando Prenga mashtroi. Ai ka qëlluar me një armë pa leje dhe jo armën që ka me leje

Postuar në 03 Nëntor, 2015 18:31

Prokuroria ka dorëzuar sot raportin e laboratorit të Policisë Shkencore që ka analizuar gëzhojat e gjetuar në ngjarjen e Patokut ku u përfshi edhe deputeti(i larguar) socialist Armando Prenga. Dhe Policia Shkencore ka arritur në përfundimin se “gëzhoja e sekuestruar me cilësinë provës materiale, nuk është qitur nga arma që deputeti Prenga e mbante me leje. Ekspertët thonë, se ajo është qitur nga një armë e llojit TT dhe nuk është ajo që deputeti e ka dorëzuar në polici, me të cilën ka pretenduar se ka qëlluar për ta trembur Gjok Calin”.

Prokuroria për ngjarjen e Patokut: U përdorën dy armë. Provohet se Armando Prenga ka qëlluar me pistoletë pa leje

Postuar në 08 Shtator, 2015 03:14

Portali “Droni.al” ka publikuar dosjen e prokurorisë mbi ngjarjen e Lagunës së Patokut, ku u përfshi edhe deputeti Armando Prenga. Materiali shoqërohet me një faksimile të kërkesës së Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, drejtuar Kuvendit të Shqipërisë për dhënien e autorizimit për arrestijin e Prengës. Në versionin e vet, prokuria e shpall të akuzuar kryesor Prengën, ndaj më poshtë po e përcjellim materialin siç jepet në portalin e sipërcituar:

Policia e Kurbinit: “Arrestimi i Prengës në kushtet e flagrancës. Vendi i ngjarjes është i administruar me...materiale filmike”

Postuar në 05 Shtator, 2015 17:55

Meqenëse ka nisur loja e deklaratave mediatike, ku rrëfehen skenarët e ngjarjes së Laçit, një nga të cilët është edhe se deputeti Prenga ka qëlluar në ajër, “por nuk ka mundur të kontrollojë drejtimin e qitjes”, po i sjellim në vëmendje lexuesit, atë që tha sot shefi i Komisariatit të Kurbinit, Nik Nikollaj. Më poshtë deklarata:

“Në vijim të njoftimeve të dhëna për ngjarjen e ndodhur në Kurbin, në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin dhe me Prokurorinë e Përgjithshme, ju informojmë se:

Subscribe to RSS - ngjarja