negociata

Ftesat dhe presionet hileqare për Presidentin e Republikës

Postuar në 18 Mars, 2019 23:22

Kur opozita dorëzoi mandatet parlamentare, nga Partia Socialiste doli lajmi se kryeministri kishte përcjellë direktivën që askush të mos replikonte më me ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së, meqenëse ata nuk përfaqësonin më ndonjë gjë. Ishte një përpjekje për të mohuar me çdo kusht krizën.

Kur protesta e parë dhe e dytë patën suksesin që opozita priste, z. Rama vuri në lëvizje miqtë e vet ndërkombëtarë. Të cilët këmbëngulën në dy mesazhe: së pari se opozita nuk duhet të dalë nga parlamenti dhe se protesta është e drejtë demokratike, por jo kur është e dhunshme.

Sandër, të besojmë që ke negociuar gjatë!

Postuar në 17 Janar, 2019 18:37

Intervista e Klement Balilit fatkeqësisht konfirmoi se shoqëria shqiptare vazhdon të jetë e tradhëtuar nga shteti që ka ndërtuar, të cilit vijon t’i besojë taksat dhe sigurinë apo dhe më keq akoma arsimimin e fëmijëve.

Një pengesë më shumë për hapjen e negociatave

Postuar në 14 Janar, 2019 12:12

Në skadim të afatit një javor për të dekretuar Genti Cakajn si ministër të rinj, kryesia e Partisë Socialiste e pa të udhës të mos e çojë emrin e tij në parlament, por të gjejë si zgjidhje delegimin e kësaj detyre kryeministrit Rama, me kërkesë të këtij të fundit kuptohet.

Këtë zoti Rama e konfirmoi edhe me një status në twitter, ku thotë se presidenti do ballafaqohet më vonë me këto "paudhësi".

Një shans për Presidentin që të negociojë me studentët

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 15:35

Studentët duket se nuk pranojnë asnjë negociatë për kërkesat e tyre. Protesta ka hyrë në fazën e përdorimit në rastin më të keq dhe të anarkisë në rastin më të mirë, derisa asnjë prej poleve të saj nuk është i gatshëm të pajtojë këreksat me detyrimin që ato të kthehen në politika. Për të arritur këtë është e domosdoshme negociata që nuk kompromenton askënd. 

Aeroporti i Vlorës, Kryeministri: Ja edhe pak se po flasim me turqit. Por Vlora është e bukur

Postuar në 01 Shtator, 2018 14:12

Turizmi është shumë mirë. Sivjet ka qenë sezon rekord. Mund të shkohet në 6 milionë turistë deri në fund të vitit. Këto shpreson, premton dhe deklaron kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që sot ishte në Vlorë në mbyllje të sezonit të verës. Por Rama ndër të tjera ka zbuluar edhe se aeroporti i Vlorës është ende një letër projekt që po negociohet. 

Europa ka problem Erdoganin

Postuar në 04 Shtator, 2017 19:30

Europa ka problem Erdoganin dhe kjo kosto bie mbi Turqinë, të cilës po i mbyllet dera nga Brukseli.  "Turqia po largohet nga Evropa dhe kjo e bën të pamundur që ajo të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian", tha zëdhënësi i Komisionit Europian të hënën, duke bërë të qartë se çdo vendim për të ndaluar zyrtarisht procesin e negociatave të pranimit të Turqisë varet nga 28 shtetet anëtare të Bashkimit dhe jo nga Komisioni.

Pa rezultat negociatat për BREXIT, Britania refuzon të paguajë

Postuar në 01 Shtator, 2017 12:23

Negociatat mbi kushtet e tërheqjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian kanë hyrë në raundin e tretë, por nuk kanëbshënuar progres. kryenegociatori i BE, Michel Barnier, pranoi haptazi në një konferencë të përbashkët për shtyp mungesën e besimit mes palëve, ndërkohë që kishte akuzuar negociatorin e Londrës, David Davis, për një lloj "nostalgjie" në trajtimin e çështjes.

Hahn pa dorashka: S’ka datë për negociata dhe as justifikime për reformat

Postuar në 26 Gusht, 2017 16:12

Komisioneri për Zgjerimin Johannes Hahn ishte i drejtëpërdrejtë dhe i qartë në mesazhin dërguar qeverisë shqiptare dhe në veçanti kryeministrit Rama. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Durrës në kuadër të takimit informal me kryeministrat e rajonit, Hahn nuk dha një datë për hapjen e negociatave dhe po ashtu ishte i prerë për të mos dëgjuar më asnjë justifikim për vonesën në reforma.

Update/Asnjë marrëveshje, tani është Rama që nuk tërhiqet

Postuar në 16 Maj, 2017 20:31

Vizita e zv/ndihmës sekretarit amerikan Hojt Brajian Ji prodhoi një zhvillim të ri në terrenin politik, ku efekti më i dukshëm është ndalimi i deklaratave nga të dy palët dhe rihapja e negociatave për gjetjen e një zgjidhje mbi kërkesat e Partisë Demokratike. Ji raportohet se është larguar nga Tirana dhe negociatat po i ndjek ambasadori amerikan Donald Lu. Zyrtarisht nga palët nuk është komunikuar asnjë qëndrim, por ajo që mësohet është se nuk është arritur asnjë marrëveshje.

Republika e lajmësave dhe kapriçot e mosdialogut

Postuar në 15 Prill, 2017 22:34

Partia Demokratike serviri një lajm me burime sipas të cilave negociatorët e dy partive të mëdha janë takuar në përpjekje pët të dakordësuar mbajtjen e një tryeze dialogu. I mandatuari i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi dhe ai i Partisë Socialiste, Taulant Balla mësohet të kenë parashtruar qëndrimet e tyre për axhendën dhe formatin e tryezës.  Po ashtu burime brenda takimit thanë se përfaqësuesi i opozitës ka kërkuar që të negociohet vetëm për qeverinë teknike dhe për mandatin e saj.

Pages

Subscribe to RSS - negociata