ndryshimet ne qeveri

Ndryshimet në qeveri, Presidenti nuk dekreton ende “kandidatët e ardhur nga rruga”

Postuar në 05 Janar, 2019 13:37

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar sot një pjesë të ndryshimeve në qeveri duke firmosur të gjitha shkarkimet nga detyra të ministrave që Kryeministri zgjodhi për të lënë detyrën. Meta nuk ka firmosur megjithatë dekretet për emërimin në detyrë të të gjithë kandidatëve të rinj për ministër. 

Meta skeptik për ndryshimet në qeveri: Duket makiazh

Postuar në 28 Dhjetor, 2018 14:50

Për ndryshimet në qeveri u pyet sot edhe Ilir Meta. Ai la të kuptohet se zëvendësimi i ministrave mund të mbetet një makiazh për të kapërcyer goditjen e rëndë që ka marrë imazhi i kabinetit socialist pas protestës së studententëve dhe skandaleve me Unazën e Madhe. 

"Edi Rama e ka kuptuar..." - del garant Sokol Balla

Postuar në 22 Dhjetor, 2018 19:12

Sokol Balla ka publikuar sot një opinion në javanews.al që e titullon: Qeveria e re që lind për Krishtlindje.

Ballës, një gazetar që rron profesionalisht për vanitetin, i pëlqejnë frazat që “ngjisin” dhe godasin. Ndaj edhe ky titull krijon idenë se Edi Rama, kryeministri ynë i veçantë, po na bën një dhuratë shpirtërore për Krishtlinjde: një qeveri të re.

Nëse lexon panegjirikun e Ballës, atëherë shkrimi mund të riformulohej në titullin: Edi Rama e ka kuptuar.

Versioni zyrtar për ndryshimet në qeveri/Kryeministri: Zëvendësuesit, të katërt nga PS-ja

Postuar në 12 Mars, 2017 17:25

Ikin dy reformatorë dhe dy anonimë

Postuar në 12 Mars, 2017 12:26

Ilir Beqja, Sajmir Tahiri, Blendi Çuçi dhe Blendi Klosi. Këta mendohet se janë emrat e larguar nga qeveria. Lajmi raportohet referuar burimeve nga mbledhja e koordinatorëve të PS-së, ndonëse nuk ka asgjë zyrtare. Një vështrim sipërfaqësor na jep një lexim: ideja se ministrat ndryshojnë për të angazhuar ata më shumë në fushatë, formalisht vlen për Beqjan dhe Tahirin, pasi jëta të dy janë ministrat më të përfolur, por edhe më të mbrojtur nga kryeministri. Me punën e tyre Edi Rama ka mbrojtur atë që ai e quan qeverinë e reformave.

Ndryshimet në qeveri, PDIU hidhet në veprim

Postuar në 12 Mars, 2017 10:00

Në ditë pasi në media qarkulloi lajmi për largime dhe ndryshime në qeveri, kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka lëshuar disa mesazhe se ai kërkon një post ministror. Gjatë një takimi me struktura rinore të kësaj partie në Dibër, Idrizi citohet të jetë shprehur se marrëveshja e bashkëqeverisjes me shumicën aktuale është zbatuar në masën 1%. Idrizi ka shtuar se për këtë PDIU mban përgjegjësinë e vet para elektoratit, duke nënvizuar se PDIU përfaqëson interesin kombëtar. 

Koço Kokëdhima u kthen përgjigje analistëve dhe sqaron pse Edi Rama nuk është poshtëruar nga Ilir Meta

Postuar në 11 Nëntor, 2015 13:42

Në një prononcim për mediat nga Vlora deputeti Koço Kokëdhima ka komentuar dorëheqjen e Nasip Naços dhe përfshirjen ne qeveri të Ylli Manjanit, kritik patetik i Edi Ramës, duke u kthyer kështu përgjigje edhe analistëve që e panë ndryshimin në qeveri si poshtërim të Edi Ramës nga Ilir Meta.
Kokëdhima tha se “Aspak Edi Rama nuk është poshtëruar nga Ilir Meta me zëvendësimin e Naços nga Manjani, por të dy janë të ndërgjegjshëm dhe të përgjegjshëm për qeverisjen politike. Dorëheqjet janë normale në politikë”-deklaroi depueteti socialist i Vlorës

Koalicioni jo në ditë të mira, tjetër takim Rama-Meta (Foto)

Postuar në 07 Tetor, 2015 11:23

Takimet e shpeshta mes Edi Ramës dhe Ilir Metës po përforcojnë zërat se mes të dyve ka një klimë mosbesimi dhe se palët kanë mosmarrëveshje për të bërë apo jo ndryshime në qeveri. Pas qetësimit të furtunës që shkaktoi çështja CEZ dhe takimit të së shtunës në zyrën e Ilir Metës, dy partnerët e koalicionit janë takuar sërish këtë të mërkurë, në dy takime, i pari në kryeministri dhe i dyti ne zyrën e Metës

Subscribe to RSS - ndryshimet ne qeveri