ndihma

Dilemat e “miqve ndërkombëtarë”: Si ta ndihmojmë Kosovën e jo politikanët?

Postuar në 24 Gusht, 2020 14:05

 

Pandemia në SHBA, miratohet paketa 3 trilionë $. Republikanët: Dhuratë Socialistësh

Postuar në 16 Maj, 2020 14:37

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar dje një paketë prej 3 trilion dollarësh në përballjen e pasojave të pandemisë së koronavirusit. Paketa është propozuar nga demokratët dhe synon qoftë aspektin shëndetësor, qoftë atë ekonomik. Paketa ka marrë 208 vota dhe është mbështetur nga një pjesë e republikanëve, por mediat raportojnë se ajo kundërshtohet nga Presidenti Donald Trump që ka parlajmëruar veton.

Samiti gjeopolitik i Zagrebit: Ndihma e BE-së për Ballkanin Perëndimor meriton njohje publike

Postuar në 06 Maj, 2020 01:21

Samiti BE-Ballkani Perëndimor i quajtur si Samiti i Zagrebit(fotoja është ilustruese) ka miratuar një draft-deklaratë të përbashkët përmes së cilës ka riafirmuar qëndrimin europian për perspektivën e rajonit tonë. Duke bërë thirrje për bashkim dhe solidaritet, samiti ka theksuar si ilustrim të këtij objektivi ndihmën europiane për Ballkanin Perëndimor gjatë pandemisë së koronavirusit. 

Fakti që kjo mbështetje dhe ky bashkëpunim shkon përtej gjithçkaje që ndonjë partner tjetër ka ofryar për rajonin meriton njohje publike

Komisioni Europian akordon 3.3 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Postuar në 29 Prill, 2020 14:54

Komisioni Europian njoftoi sot mbi 3.3 miliardë € ndihmë financiare të BE-së të mobilizuar së bashku me Bankën Europiane të Investimeve në dobi të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor.

Kjo paketë synon të adresojë shëndetin e menjëhershëm dhe nevojat njerëzore si rezultat i pandemisë COVID-19, si dhe të ndihmojë në rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike.

Një ndihmë e mirëpritur, por e paragjykuar

Postuar në 26 Prill, 2020 15:07

Jack Ma, miliarderi kinez i Alibaba është vënë në krye të ndihmës për luftën kundër koronavirusit. 

Një botë, një betejë, kjo është motoja e Ma që ka nisur të shpërndajë ndihma në 150 vende të ndryshme, sidomos në Afrikë dhe Amerikën Latine, përfshirë pajisje mjekësore apo edhe materiale të dobishme studimore nga përvoja kineze në luftën kundër CoVid-19. Një nga kapacitetet logjistike të Ma, shpërndarja e shpejtë më do cep të globit, mundëson që ndihma të jetë efektive dhe e dorëzuar nenkohë reale. 

 

Vuçiç ndërron me 180 gradë: Mirënjohës BE-së për ndihmën. Destinacioni ynë është Europa

Postuar në 24 Prill, 2020 16:34

Serbia është jashtëzakonisht mirënjohëse ndaj Bashkimit Europian për ndihmën financiare dhe çdo lloj tjetër solidariteti, jo vetëm për luftën ndaj koronabirusit, por gjithashtu në periudhën kur luftonim kundër përmbytjeve dhe pastaj CoVid-19

Këto janë fjalë të presidentit serb, Aleksander Vuçiç pas një takimi me ambasadorë të BE-së. Jo vetëm kaq, por Vuçiç ka shtuar se Serbia i ka ofruar asistencë edhe BE-së. 

Pandemia/Japonia ofron ndihmë financiare edhe për punonjëset e seksit

Postuar në 20 Prill, 2020 11:24

Qeveria japoneze ka vendosur të përfshijë në paketën e ndihmës financiare edhe punonjësit e seksit. E gjithë paketa prej 989 miliardë dollarë ka ofruar mundësi ndihme, pra aplikimi edhe për punonjëse të seksit që ndihen të pambrojtura në këtë situatë.

Industria e seksit në Japoni gjeneron 24 miliardë dollarë në vit dhe në pikëpamje legale ajo ndahet në dy kategori. Ndihma e qeverisë japoneze erdhi pas protestave të aktivistëve dhe do të akordohet vetëm pë rata që punojnë legalisht. Japonia ka aktualisht mbi 10 mijë të prekur nga CoVid-19 dhe 236 vdekje. 

BE-ja kërkon falje. Von der Leyen: Tani jemi krah Italisë

Postuar në 02 Prill, 2020 12:41

Kryetarja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen ka kërkuar një lloj ndjese publike ndaj Italisë për braktisjen që iu bë vendit më të goditur nga pandemia e CoVid-19 në fillimet e krizës. Përmes një letre të drejtuar në gazetën “La Repubblica”, Von der Leyen shkruan se “vetëm solidariteti mund të na bërë të ringrihemi nga kjo krizë, solidaritet mes njerëzve dhe ai mes shteteve”.

Një akt që nuk ka pse të banalizohet si zakonisht

Postuar në 30 Mars, 2020 13:57

Dërgimi i mjekëve dhe infermierëve në Itali ishte një politikë e gjestit, e vullnetit të mirë që në fakt duhet përkrahur. Patjetër që z. Rama diti jo vetëm ta realizojë këtë si shprehje të vullnetit të mirë dhe fisnikërisë në këto kohë të vështira për Italinë fqinje, por edhe ta marketojë atë ashtu siç duhet. Me një mesazh në shqip dhe italisht, duke goditur emocionalisht.

Shqipëria i drejtohet për ndihmë Kinës

Postuar në 19 Mars, 2020 13:30

Shqipëria ka kërkuar ndihmë teknike dhe mjekësore nga Kina për përballimin e situatës së krijuar si pasojë e pandemisë së Covid-19. Lajmi është konfirmuar për TVT.al, nga Ambasada e Republikës Popullore të Kinës, e cila njoftoi se ka marrë një kërkesë për ndihmë, pa specifikuar detajet, nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Tre ditë më parë, përgjatë një deklarate të përditshme për mediat, ishte zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, ajo që konfirmoi se Shqipëria ka kërkuar ndihmë nga Kina për përballimin e situatës për parandalimin e pandemisë Covid-19.

Pages

Subscribe to RSS - ndihma