ndarja

Serbia synon ta diskutojë me Shqipërinë ndarjen e Kosovës

Postuar në 08 Tetor, 2016 22:12

Të gjitha Serbitë ia kanë mësyrë Kosovës të nxitura nga intenca grabitqare dhe këtë Noel Malcolm e shpreh përmes metaforës së të uriturit përballë vitrinës me ushqime.

Blushi ikën nga PS: Duhen pastruar partitë përpara kazanëve. Ligji i ri u miratua me konsensusin e PD-së

Postuar në 30 Shtator, 2016 10:09

Deputeti Ben Blushi deklaron divorcin nga Partia Socialiste duke për byllur kështu atë rrugë që nisi që me zgjedhjet e vitit 2013. Gazeta “Panorama” publikon sot një letër të hapur, që duhet të ishte fjala e tij në seancën e së enjtes, përmes së cilës Blushi e cilëson Rilindjen një kazan.
Më poshtë letra e plotë:

‘Unë nuk kam më shpresë tek ata, qysh se vendosen të eliminojnë konkurrencën brenda Partisë Socialiste dhe ta zgjedhin kryetarin e tyre me referendum si të ishte një mbetje e diskutueshme dhe jo një njeri që duhet të diskutohet, para se të votohet.

Analiza e gazetës “Shekulli”: Arsyet që çuan në ndarjen e Kokëdhimës me Edi Ramën

Postuar në 01 Gusht, 2016 09:44

Gazeta "Shekulli" në pronësi të botuesit Koço Kokëdhima ka publikuar sot një analizë të gjatë ku shpjegon arsyet e ndarjes së ish-deputetit socialist me kryetarin e PS, njëherësh dhe kryeministër, Edi Rama. Arsyet sipas gazetës janë, divergjencat e mëdha për reformimin e PS-së dhe legalizimi i kanabisit.

Reformimi i PS-së dhe përplasja me Ruçin

Shefi i CIA-s, Brennan: Nuk e di nëse Siria do të jetë në gjendje të ekzistojë pa u ndarë

Postuar në 31 Korrik, 2016 19:28

Pas Irakut dhe Libisë i vjen radha Sirisë që t’i ekspozohet skenarëve për ndarjen territoriale të vendit. Shefi i shërbimit amerikan të inteligjencës, John Brennan, deklaroi gjatë një fjalimi në forumin vjetor të Aspenit në Colorado, se është e pasigurtë nëse Siria, tashmë prej pesë vitesh në luftë, do të jetë në gjendje të rikristalizojë unitetin e dikurshëm shtetëror.
“Nuk e di nëse Siria do të mund të jetë më bashkë apo jo. Është derdhur shumë gjak, nuk e di nëse do të jemi në gjendje ta mbajmë këtë vend një të tërë”, tha Brennan.

Ndarja dhe çka mbetet pas saj

Postuar në 14 Qershor, 2016 12:22

Të rralla janë veprat letrare, e qoftë edhe ato artistike, shqiptare në të cilat nuk shpërfaqet kriza psikike e autorit mbi tradhtinë e femrës ndaj mashkullit.

Kurdët kërkojnë shkëputjen nga Bagdadi: Iraku nuk mund të qëndrojë më i bashkuar

Postuar në 12 Maj, 2016 02:41

Shteti Islamik dhe aktorët që qëndrojnë pas tij kanë arritur të imponojnë një momentum për të dalë në skenarë të rinj me pasoja strategjike për Lindjen e Mesme. Sot njoftohet se pas disa sulmeve që ISIS kreu në zonat fqinj me Bagdadin, duke vrarë rreth 90 persona, reagimi nga rajoni kurd i Kirkukut sinjalizon ndryshime të mëdha. Guvernatori i këtij rajoni të dominuar nga kurdët, dr. Najmaldin Karim, deklaroi para disa reporterëve në zyrën e Qeverisë Rajonale të Kurdistanit në Uashington se “Kirkuk duhet të shkëputet nga Bagdadi”.

Ndarjet ideologjike mes të së majtës dhe të djathtës janë duke u shembur

Postuar në 07 Maj, 2016 13:25

Zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA janë të jashtëzakonshme. Kush mund ta kishte parashikuar ngritjen mahnitëse të Donald Tramp, dhe provokimet e llogaritura e mendjemprehta të Bërni Sandersit? Por Shtetet e Bashkuara nuk janë i vetmi vend, ku politika e demokracisë liberale është duke marrë një kthesë të papritur. Mjafton të lexoni shkrimin e fundit të Pier Briançon në “Politico Europe”, mbi rënien më të fundit të partive tradicionale evropiane të krahut të majtë. Ai bën një arsyetim bindës, se ato kanë kapur fundin.

“Nuk kemi synim ndarjen e PS-së”

Postuar në 12 Mars, 2016 18:31

Ben Blushi i ka dhënë sot një intervistë “Zërit të Amerikës” përmes së cilës ka sqaruar pozocionin e vet dhe synimet e Lëvizjes për Demokraci që është zyrtarizuar në PS, gjatë punimeve të Asamblesë. Blushi thotë se dokumenti i publikuar, është një dokument parimesh dhe se ai nuk synon ndarjen e PS-së. “Shtypi ka abuzuar, pavarësisht se jam gjithnjë pro shtypit. Nuk mendoj se shtypi nuk ka të drejtë. Shtypi nuk ka të drejtë kur nuk ka informacion, dhe është rasti t’ja japim. Ajo që u paraqit në Asamble dhe që u quajt si Lëvizje, është një dokument parimesh.

Siria, hidhet ideja e ndarjes

Postuar në 10 Mars, 2016 18:15

Njësoj si në rastin e Libisë, kur pas rënies së Moamer Gedaffit, nisi publikimi i hartave të ndarjes, edhe për Sirinë e përgjakur, ka ardhur koha e ideve të tilla. Në një opinion të publikuar në “Foreign Policy”, ish-komandanit suprem i NATO-s, gjenerali James Stavridis, propozon ndarjen, pasi siç e shohin të gjithë “asgjë nuk ka mbetur më nga Siria e dikurshme”. Të dhënat e luftës flasin qartë: 500 mijë të vdekur deri më tani që është 2.5% e popullsisë së para luftës. Afërsisht 50% e popullsisë është zhvendosur.

Pages

Subscribe to RSS - ndarja