ndarja

I vetëm në seli, Imami paralajmëron ndarjen nga PD (Video)

Postuar në 08 Mars, 2018 20:28

Ndarje të Partisë Demokratike paralajmëroi Arben Imami pas mbledhjes së kryesisë, ku Lulzim Basha iu shmang sërish debatit dhe ndoqi të njëjtën rrugë, tashmë në kushte edhe më komode, pasi i vemti që i doli kundër ishte Imami. Imami la të kuptohet se qarku i shkurtër që kërkon të ndjekë Basha për të mbledhur Kuvendin  pa thirrur më parë Këshillin Kombëtar nuk çon në bashkimin e zërave kundër, por legalizon një standard të Bashës që kalon radhën duke folur për forume dhe procedura demokratike.

"Kosova as mund të ndahet dhe as mund të bashkohet me vende të tjera"

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 14:44

Zv.kryeministri i Kosovës, njëherazi, ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, shprehet në një intervistë në serbisht për rrjetin gjerman, Deutsche Welle, se Serbia nuk ka nevojë të deklarojë se e njeh Kosovën, por të veprojë në mënyrë të tillë. Pra duke njohur realitetin e Kosovës së pavarur dhe shtet më vete.

“Realiteti është se Serbia mund të ndikojë rajonin dhe Kosova do të ketë marrëdhënie të mira me Serbinë”, tha ai.

Spartak Braho: Ndahem me LSI-në. Ka hyrë në rrugë pa krye

Postuar në 16 Nëntor, 2017 10:30

Spartak Braho, themelues i LSI-së dhe një nga njerëzit më të afërt të Ilir Metës, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën “Dita” përmes së cilës ka bërë publike divorcin përfundimtar me partinë ku aderoi që nga viti 2004. Braho ka bërë disa komente edhe për kursin e ri të LSI-së që e cilëson si rrugë pa krye teksa ka vlerësuar se edhe ndarja e saj me PS-në është ndoshta përfundimtare.

Maqedonia, drejt kantonizimit apo luftës ndëretnike?

Postuar në 13 Mars, 2017 18:32

Pikëpyetjet për të ardhmen e Maqedonisë shtohen për sa kohë kriza e thellë politike nuk po merr zgjidhje, pavarësisht presionit të madh ndërkombëtar kryesisht nga BE dhe SHBA. Skenari më paqësor do të ishin zgjedhjet e parakohshme, variant që nuk parashtrohet në analizat si të mediave apo dhe zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve që e njohin mirë rajonin dhe çështjen në fjalë.  Kështu The Economist flet për një impenjim të ndërkombëtarëve dhe skenarave të luftës që artikulojnë mediat serbe, duke theksuar se rëndësia gjeopolitike është kthyer në rajon.

Kongresmeni Rohrabacher tërheq deklaratat e tij: “Maqedonia ka të drejtën e vetëvendosjes”

Postuar në 20 Shkurt, 2017 08:38

Kongresmeni amerikan Dana Rohrabacher, kryetar i Nënkomitetit për Europën, Eurazinë dhe Kërcënimet e Reja, ka kërkuar falje për deklaratat e tij mbi Maqedoninë. Përmes një deklarate të posaçme ai thotë se ka reflektuar mbi atë që ka thënë për Vizion Plus duke theksuar se ato nuk përputhen me qëllimet e tij.

Ndarja e Maqedonisë, Moska: Artikujt në mediat gjermane, provokime. Na faturojnë ide që i nxisin vetë

Postuar në 14 Shkurt, 2017 12:16

Ditën që ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, vizitoi Maqedoninë, gazeta austriake “Der Standard” publikoi një artikull sipas të cilit ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka propozuar në vitin 2015 ndarjen e Maqedonisë. Kujtojmë se Kurz u përfshi në një incident kur gjatë fushatës mori pjesë në krah të Nikolla Gruevskit, që në çdo rast nuk arriti të krijonte dot qeverinë, pavarësisht se një ministër nga një vend anëtar i BE-së dolin hapur në favor të tij.

Perëndimi ndalet në Bosfor. Plane për ndarjen e Turqisë?

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 12:52

Vrasja e ambasadorit rus në Truqi, Andrei Karlov, ka kanalizuar analizën drejt skenarëve gjeopolitikë. Si një akt me ngarkesa dhe mesazhe të shumëfishta, vrasja lidhet në mënyrë të pazgjidhshme me atë që po ndodh në Siri, mpleksjen e shumë interesave aty, dështimin spektakolar të Perëndimit dhe në fund, por jo për nga rëndësia, me rolin që presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan po i jep vetes në rajon.

Skocia në një referendum të dytë për ndarjen nga Britania

Postuar në 13 Tetor, 2016 23:21

Skocia do të provojë sërish një referendum për shkëputjen nga Mbretëria e Bashkuar. Lajmi u bë i ditur nga kryeministrja Nicola Sturgeon se gjatë javës që vjen do të mbahen konsulta për realizimin e një referendumi të dytë.

Serbia synon ta diskutojë me Shqipërinë ndarjen e Kosovës

Postuar në 08 Tetor, 2016 22:12

Të gjitha Serbitë ia kanë mësyrë Kosovës të nxitura nga intenca grabitqare dhe këtë Noel Malcolm e shpreh përmes metaforës së të uriturit përballë vitrinës me ushqime.

Blushi ikën nga PS: Duhen pastruar partitë përpara kazanëve. Ligji i ri u miratua me konsensusin e PD-së

Postuar në 30 Shtator, 2016 10:09

Deputeti Ben Blushi deklaron divorcin nga Partia Socialiste duke për byllur kështu atë rrugë që nisi që me zgjedhjet e vitit 2013. Gazeta “Panorama” publikon sot një letër të hapur, që duhet të ishte fjala e tij në seancën e së enjtes, përmes së cilës Blushi e cilëson Rilindjen një kazan.
Më poshtë letra e plotë:

‘Unë nuk kam më shpresë tek ata, qysh se vendosen të eliminojnë konkurrencën brenda Partisë Socialiste dhe ta zgjedhin kryetarin e tyre me referendum si të ishte një mbetje e diskutueshme dhe jo një njeri që duhet të diskutohet, para se të votohet.

Pages

Subscribe to RSS - ndarja