ndalimi

Video/Protesta zhvendoset para Drejtorisë së Policisë

Postuar në 11 Maj, 2019 22:38

Pas ndalimit të sekretarit Organizativ të PD-së, Sahit Dollapi, një pjesë e protestuesve janë zhvendosur para godinës së Drejtorisë së Policisë së Tiranës:  

Dëmet shëndetësore, Brukseli bëhet i pari qytet europian që ndalon rrjetin 5G

Postuar në 05 Prill, 2019 14:28

Brukseli bëhet kryeqyteti i parë që ndalon rrjetin 5G për shkak të efekteve shëndetësore. Lajmi është konfirmuar nga Céline Fremault, ministre e Qeverisë për Rajonin e Brukselit, përgjegjëse për Strehimin, Cilësinë e Jetës, Mjedisit dhe Energjinë.

Nuk mund t’i hapim derën kësaj teknologjie, nëse standardet e rrezatimit nuk respektohen. Qofshin këto 5G ose jo. Qytetarët e Brukselit nuk janë derra, shëndetin e të cilit mund ta shes për përfitime financiare. Nuk mund t’i lëmë asgjë dyshimit”, është shprehur ajo.    

Spastrimi në ARRSh nga të "pandehurit e mundshëm" për skandalin e DH Albania

Postuar në 27 Shkurt, 2019 21:52

Sot Top-Channel e pasuroi raportimin mbi shkarkimet në Autoritetin Rrugor Shqiptar me një video të kamerave të sigurisë që paraqisnin një situatë të paprecedentë. Një person me listë në dorë ndalonte që në institucion të hynin ata që mesa duket ishin shkarkuar, përfshirë edhe ish-drejtorin Afrim Qëndro.

Ndotje e mjedisit apo lobim? Ndalimi i importit të makinave u paralajmërua në panairin e “Auto Sallon"

Postuar në 21 Nëntor, 2018 00:06

Vendimi i ndalimit të importit të makinave të prodhuara para 2010 është paralajmëruar nga Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, gjatë panairit të makinave të organizuar nga Auto Sallon, vitin e shkuar. Sakaq ende nuk dihet nëse do të rinovohet kontrata me kompaninë e kolaudimit, të cilës i mbaron afati i kontratës në shtator të vitit 2019.

TemaTv

SHBA kërcënon Rusinë me goditje ushtarake nëse vijon prodhimin e raketave me rreze të mesme

Postuar në 02 Tetor, 2018 16:53

Shtetet e Bashkaura të Amerikës kanë kërcënuar Rusinë se do ta godasin ushtarakisht nëse Kremlini nuk heq dorë nga zhvillimi i një sistemi raketor me rreze të mesme që ndalohet nga traktatet e Luftës së Ftohtë.

Deklarata është bërë nga ambasadorja amerikane në NATO, Kay Bailey Hutchison, e cila ka bërë të qartë se Shtëpia e Bardhë po parashikon goditje ushtarake ndaj Rusisë nëse nuk arrihet një zgjidhje diplomatike.

Kongresi i lidh duart Donald Trump: Jo luftë me Iranin pa miratimin tonë

Postuar në 26 Maj, 2018 01:09

Kongresi amerikan i ka ndaluar presidentit Donald Trump të shpallë luftë ndaj Republikës Islamike të Iranit pa marrë më parë miratimin e dhomës së përfaqësuesve, 
Media iraniane PressTv raporton se amendamenti ka kaluar unanimisht të mërkurën dhe se ai është propozuar nga përfaqësuesi demokrat Keith Maurice Ellison dhe është mbështetur nga një numër kongresmenësh demokratë dhe republikanë. 

Një çertifikatë për të gjithë

Postuar në 16 Prill, 2018 21:00

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë një tjetër goditje sot kur ka deklaruar zyrtarisht se deputetit Tomë Doshi dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në SHBA për shkak të akteve serioze të korrupsionit.

Rasti "Skripal 2.0" në Kosovë?

Postuar në 01 Prill, 2018 00:30

Në pak ditë Kosova ka përjetuar dy ngjarje që vënë në pikëpyetje serioze aftësinë e qeverisë së saj për të administruar territorin dhe për të qenë në gjendje t’i përgjigjet sfidave të sigurisë.

Arrestimi dhe shoqërimi me pranga i zyrtarit të lartë serb Marko Gjuriç nxori në pah faktin se kryeministri Ramush Haradinaj nuk ishte në dijeni të vendimit për të bërë atë që u bë.

"Vdekja e Stalinit" ndalohet në Rusi

Postuar në 25 Janar, 2018 12:45

Media të shumta në Perëndim raportojnë se autoritetet ruse kanë ndaluar shfaqjen në kinema të filmit “Vdekja e Stalinit”, një satirë që ka për autor Armando Iannuçi. Nuk ka një sqarim shterues për këtë vendim, por sipas mediave britanike, prej nga ku origjinon edhe ky produksion, thuhet se ka arsye politike dhe ideologjike. BBC-ja citon një zyrtar të Ministrisë ruse të Kulturës, Juri Poliakov, sipas të cilit “filmi ka elementë të luftës ideologjike”.

Kapja në kufi e At Zef Pllumit gjatë arratisjes

Postuar në 25 Shtator, 2017 13:20

At Zef Pllumi tentoi të arratisej nga Shqipëria nëpërmjet kufirit tokësor në Rrethin e Shkodrës më 27 shtator 1967. Ai që e ndali momentin e fundit ishte tekniku me emrin Marash. Historiani dhe studiuesi Kastirot Dervishi sjell në vëmendje goditjen që i bëri regjimi komunist klerikut katolik duke publikuar një foto që tregon çastin e ndalimit të At Zef Pllumit në kufi.

Procesverbali “për kapjen e personit të dyshimtë Zef Gjeto Pllumi” u hartua nga kryetari i këshillit popullor të zonës, tekniku i pyjeve, kryetari i kooperativës Nikçit dhe sekretari i organizatës bazë të partisë.

Pages

Subscribe to RSS - ndalimi