nasa

Njihuni me asteroidin që do të kalojë afër Tokës (Video)

Postuar në 12 Gusht, 2017 21:54

Një asteroid me diameter 15-30 metra do të kalojë shumë afër planetin tonë më 12 tetor, 44 000 km nga toka, ose pothuajse sa një e teta e distancës mes Tokës dhe Hënës ose pak më sipër se orbitat e sateliteve gjeostacionare të NASA-s dhe Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) që ndodhen në një largësi prej 36 000 km. «2012 TC4» lëviz me një shpejtësi prej rreth 14 kilometra në sekondë, sipas llogaritjeve të shkencëtarëve rrugëtimi i tij nuk përbën ndonjë kërcënim. "Ne jemi të sigurt se nuk ka gjasa që ky objekt të godasë Tokën. Nuk ka asnjë rrezik"- siguroi Dedlev Kosni nga Agjencia ESA.

"Afresket" befasuese të Jupiterit

Postuar në 26 Maj, 2017 09:54

Sonda Juno që orbiton ka realizuar disa foto dhe kryer vëzhgime që kanë befasuar shkencëtarët. "Afresket" e sjella këtu janë re në një planet shumë dinamik, me bërthamë ndryshe nga sa mendohej, e përbërë nga metale të rënda dhe në shkrirje drejt hidrogjenit metalik të lëngshëm.

NASA zbulon një mantel mbrojtës që qarkon Tokën, krijuar nga komunikimet radio të njerëzve

Postuar në 22 Maj, 2017 14:05

Sondat e lëshuara në haapësirë nga agjencia amerikane, NASA, kanë konstatuar diçka me të vërtetë të rëndësishme që lidhet me aktivitetin e njeriut në Tokë. Një pengesë artificiale që qarkon planetin, krijuar pikërisht nga aktiviteti njerëzor, e cila është e paqëndrueshme, e cila është pasojë e komunikimeve në frekuencë shumë të ulët radio që ndërveprojnë me grimcat në hapësirë. Kjo pengesë, apo mantel rezulton të japë mbrojtje për planetin ndaj radiacionit kozmik.

2014 JO25 - NASA filmon asteroidin që kalon pranë Tokës

Postuar në 19 Prill, 2017 18:16

Më shumë se 600 m në gjerësi ai kalon brenda rrezes 1.1 milion milje nga Toka dhe rikthehet pas 400 vjetësh.

NASA flet për jetë në oqeanet e brendshme të hënës së Saturnit

Postuar në 14 Prill, 2017 20:25

Mund të duket si një djerrinë e ngrirë, por nën sipërfaqen e Enceladus, satelitit natyror të Saturnit jeta mund të jetë e lulëzuar. Shkencëtarët e NASA-s besojnë se kanë prova të reaksioneve kimike që ndodhin poshtë akullit, të cilat mund të kenë krijuar një mjedis të aftë për të mbështetur mikroorganizmat në detet e ngrohta nënsatelitore.

Pyetja e NASA-s: A është ky krater i një përplasjeje në Mars?

Postuar në 06 Prill, 2017 13:16

Imazhi është publikuar nga agjencia amerikane e hapësirës me pyetjen se për shkakun e deformimit. Pamja është fotografuar në Polin e Jugut në Mars nga "Mars Reconnaissance Orbiter". 

Fotolajm/Sonda Schiaparelli e misionit europian ExoMars, përplaset në planetin e kuq

Postuar në 21 Tetor, 2016 21:59

NASA ka publikuar fotot e vendit të rënies së sondës e cila humbi kontakt 1 minutë përpara uljes në sipërfaqen e Marsit. Schiaparelli u shkëput nga anija nënë më 16 tetor dhe nisi uljen më 19. Duket se misioni i saj quhet i dështuar. 

 

http://www.space.com/34472-exomars-mars-lander-crash-site-photos.html?ut...

Këshilltari për Shkencën i Shtëpisë së Bardhë: Kërcënimet nga asteroidët janë reale

Postuar në 15 Shtator, 2016 17:10

Kërcënimet nga goditjet katastrofike të Tokës nga asteroidët janë reale. Këshilltari kryesor për shkencën i Presidentit të SHBA-së, John Holdren, deklaroi gjatë një diskutimi në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore Goddard të NASA-s, se “ne nuk jemi plotësisht të përgatitur, por jemi në drejtimin e duhur për të arritur aty ku duam”. Sipas Holdren dy shembuj goditjesh janë një provë për ekspozimin e planeti dhe për rrjedhojë njerëzimit ndaj këti rreziku: shpërthimi i Tunguskas në vitin 1908 dhe shpërthimi i vitit 2013 në Chelyabinsk. Të dyja në Rusi.

Piramidat në Cerers janë vullkanë akulli

Postuar në 04 Shtator, 2016 11:08

Planeti xhuxh, apo asteroidi që ndodhet në sistemin tonë diellor, Ceres, duket se ka qenë gjeologjikisht aktiv deri vonë. Para disa kohësh u vunë re disa forma të ngritura në reliev që nuk dihet se çfarë ishin. Sot shkencëtarët në NASA mendojnë se ato janë pasojë e krio-vullkaneve, apo vullknaeve akullnajorë. Këta krijohen nga shpërthimi i elementëve të tillë si uji, amoniaku apo metani, të cilë ngrijnë sapo bien në kontakt me temperatura të ulëta për të krijuar profile gjeologjike në sipërfaqe.

Sateliti "Juno" nis orbitimin ndaj Jupiterit

Postuar në 05 Korrik, 2016 15:21

Satelitit “Juno”, i cili u shkëput nga toka 5 vjet më parë, ju desh të lëshonte motorin e tij kryesor, për të ngadalësuar shpejtësinë e për t’u kapur nga graviteti i Jupiterit. Ekspertët e NASA-s në Pasadena të Kalifornisë shpërthyen në britma gëzimi pas konfirmimit se misioni ishte përmbushur me sukses.

“NASA e bëri sërish. Kjo nënkupton gjithçka për mua dhe jam shumë i lumtur që jam pjesë e skuadrës që e mundësoi këtë. Ne kemi punuar kaq shumë, kemi pasur rreth vetes njerëz të mrekullueshëm dhe kjo është gati një endërr e bërë realitet”.

Pages

Subscribe to RSS - nasa