nasa

Nuk jemi gati për të përballur lajmin e zbulimit të jetës në Mars

Postuar në 06 Tetor, 2019 17:45

Kreu i ekipit shkencor të NASA-s, Jim Green ka deklaruar se misioni i radhës në Mars do të jetë më i avancuari i realizuar deri më tani.

Pikëpyetjet rreth rezultateve të këtij misioni janë më shumë etike dhe kanë të bëjnë me raportin e njeriut me jetën dhe kuptimin e saj. Green mendon se nëse do të zbulohet se në Mars ka patur dikur jetë, apo ka edhe ende forma të jetës, problemi që do të shtrohet do të jetë në Tokë, te njerëzit.

Teleskopi i NASA-s kap një vrimë monstruose në hapësirë (Video)

Postuar në 12 Korrik, 2019 20:53

NASA zbuloi një Vrimë të Zezë masive në një distancë prej 130 milion vitesh drite nga Toka përmes teleskopit të saj të hapësirës Hubble. Sipas asaj që raportohet nga shkencëtarët vrima nuk duhet të ishte në ato kordinata, nisur nga teoria e relativitetit të Ajnshtajnit.

Sipas NASA-s, vrima e zezë enigmatike ka një masë orbitale të hollë që qarkullon në mënyrë të shfrenuar rreth saj.  Agjencia hapësinore shpjegon, se në bazë të teorive aktuale astronomike, kjo masë nuk duhet të ishte atje.

Drejt rikthimit të SHBA në Hënë dhe uljes në Mars

Postuar në 14 Maj, 2019 10:54

Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi të hënën Kongresit të shtojë fondet për  Agjencinë Amerikane të Hapësirës (NASA) me 1.6 miliardë dollarë. Një shumë e konsideruar si paradhënie brenda kufijve që lejojnë përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të ridërguar një mision në në hënë deri më 2024.

Kreu i NASA-s: Mbrojtja nga asteroidët, prioritare

Postuar në 30 Prill, 2019 15:07

Ngjarjet e Chelyabinskut në Rusi pak vite më parë, duket se kanë vënë mbrojtjen hapësinore të planetit në rend të parë. Kreu i Agjencisë Amerikane të Hapësirës, NASA, Jim Bridenstine, deklaroi gjatë fjalës së tij në Konferencën e vitit 2019 për Mbrojtjen Planetare të Akademisë NDërkombëtare të Astronautikës se mbrojtja nga goditjet e asteroidëve duhet kuptuar si çështje e filmave të Hollywood, por si çështje mbijetese.

Kjo është në fund të fundit për ët mbrojtur të vetmin planet që njohim i cili mundëson jetën dhe ky është planeti Tokë

NASA prek zonën e ngrirë të Kaperit (Video)

Postuar në 02 Janar, 2019 10:33

Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) mori pasditen e djeshme një telefonatë nga anija “New Horizons”, e cila konfirmoi se ishte në në funksionim të plotë pas kalimit historik në zonën e ngrirë të Kaperit dhe  kontaktit me trupit më të largët hapësinor që është vizituar ndonjëherë rreth 6.5 miliardë kilometra nga Toka.

Sinjali i parë përmbante vetëm informacione mbi gjendjen e mirë të anijes dhe konfirmoi se kujtesa e saj ishte plotësuar me të dhënat që kishte mbledhur. Imazhet e para me rezolucion të lartë nuk priten në Tokë para shkurtit.

Sizmiografi InSight zbret në Mars

Postuar në 27 Nëntor, 2018 10:15

Pas një udhëtimi ndërplanetar që zgjat gati shtatë muaj, anija hapësinore ​​ Insight  e Agjencisë Amerikane të Hapësirës NASA zbarkoi në Mars, duke kaluar me sukses atmosferën e planetit të kuq. InSight dërgoi edhe foton e tij të parë të sipërfaqes së Planetit të Kuq të hënën. Qëllimi i InSight është të studiojë brendësinë dhe tërmetet e Marsit.

Zbuloi 2,681 planetë, Kepler deklarohet "i vdekur" pas 10 vjetësh në hapësirë

Postuar në 31 Tetor, 2018 00:28

Pas gati 10 vjetësh në hapësirë, në kërkim të botëve aliene dhe fotgrafim të yjeve të largët, teleksopi hapësinor i NASA-s, Kepler është deklaruar jashtë funksionit. Depozitat e karburantit të tij janë shterrur dhe tani Kepler i është bashkuar kozmosit si një trup i lirë, jashtë kontrollit tokësor.

Njoftimet fillestare erdhën në fillim të këtij muaji dhe ekipet e NASA-s nisën punën për të mbledhur të dhënat e marra prej tij.

NASA prek diellin

Postuar në 12 Gusht, 2018 11:21

Sateliti i ri Nasas, Parker Solar Probe nisi udhëtimin drejt diellit. Për shkak të anomalive lëshimi në hapësirë u bë me një ditë vonesë nga stacioni Space Center në Florida. Sateliti i teknologjisë së lartë që ka përmasat e një makine të vogël, do ta studiojë diellin nga një distancë e afërt, pasi të ketë hyrë në orbitën e tij.

NASA zbulon dy planete të sistemit Kepler-90 (Video)

Postuar në 14 Dhjetor, 2017 20:20

NASA njoftoi se ka zbuluar një sistem të plotë diellor me planete të ngjashëm si Toka. Agjencia Amerikane e Hapësirës tha se zbulimi i dy planetëve të rinj rreth yllit Kepler-90, i njëjtë me Diellin, do të thotë se ky sistem i largët diellor ka po aq planete sa sistemi ynë. Sistemi diellor Kepler ka qenë edhe më parë i njohur, por ajo që është "revolucionare" për astronomët është  zbulimi i dy botëve përmes teknologjisë së inteligjencës artificiale nga Google.

Nisin testimet e Concord-it të Ri (Video)

Postuar në 28 Shtator, 2017 10:24

Agjencia hapsinore NASA dhe kompania Lockheed Martin kanë investuar deri tani rreth 390 milionë dollarë në një projekt për ndërtimin e një avioni komercial që mund të transferojë pasagjerë nga Nju Jorku në Londër për vetëm tre orë! Aktualisht po kryhen prova me Concord-in  e ri në miniaturë, ndërsa fluturimet e para pilot të avionit të quajtur QueSST mund të bëhen në vitin 2021. QueSST është më pak i zhurmshëm se Concorde, një nga arsyet kryesore që avioni u hoq nga qarkullimi.

Pages

Subscribe to RSS - nasa