nacionalist

Gruevski, modeli i një kryeministri nacionalist

Postuar në 19 Nëntor, 2018 17:28

Lajmi për dënimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikola Gruevski me dy vjet burg nga një gjykatë e shkallës së dytë, me siguri nuk  ishte si një "rrufe në qiell të hapur”. Gruevski është i njohur gjerësisht për dy "arritje". E para për  rritjen e nacionalizmit sllavomaqedonas dhe e dyta për përfshirjen në një seri rastesh të korrupsionit.

Hahn reagon për "diletantin nacionalist" Edi Rama

Postuar në 24 Prill, 2017 14:15

Komisioneri Johannes Hahn pas takimit me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Dacic u shpreh për deklarat e Rames lidhur me bashkimim e shqiptarëve ne Ballkan.  "Nëse dikush mendon se mund të bëjë presion me deklarata të tilla, gabohet. Deklaratat për ndryshim të kufijve janë kundër produktve dhe të papranueshme"- deklaroi Hahn duke iu referuar deklaratave të kryeministrit shqiptar në intervistën për Politico. 

Reagimi i parë “zhgënjyes” për fjalimin e Trump

Postuar në 20 Janar, 2017 21:31

Gjermania do të duhet të ndjekë një strategji të re ekonomike, të orientuar nga  Azia, në rast se qeveria e re amerikane e Donald Trump do të fillojë një luftë tregtare me Kinën.  Pak orë pas betimit të Donald Trump zv/kancelari gjerman Sigmar Gabriel deklaroi se pritet një periudhë e vështirë në marrëdhëniet ndërkombëtare

Veto për "nacionalistin" Rama! Çfarë thonë analistët grekë? (Video)

Postuar në 20 Nëntor, 2016 12:14

Pas sinjaleve nga Athina zyrtare për pengim të hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë, disa analistë grekë ndajnë opinione të ndryshme për këtë qëndrim, teksa flasin për mikrofonin e Abc News. Ka prej tyre që veton greke e cilësojnë një mundësi të fundit të politikës së Athinës, ndërsa të tjerë bëjnë fajtor kryeministrin Rama për klimën e tensionuar Greqi- Shqipëri. Gazetarë dhe anlistë të gazetave kryesore shohin një situatë që mund të rrëshqasë kollaj në dëm të dy vendeve.

Kathimerini: Rama beson se e gjithë bota rrotullohet rreth tij, retorikë për të mbledhur vota

Postuar në 05 Nëntor, 2016 13:06

Gazeta e njohur greke, "Kathimerini", i kushton një editorial zhvillimeve të fundit në marrëshëniet e Greqisë me Shqipërinë. Në shkrimin e titulluar “Sindroma shqiptare”, gazetari Stavros Tzimas, evokon sundimin gjysmëshekullor komunist, kur diktatori Enver Hoxha kultivoi psikologjinë e të jetuarit në rrethim, për të mbajtur të izoluar popullin e vet.

Subscribe to RSS - nacionalist