myslimanet

Nevoja për një traditë të re diskursive në Shqipëri*

Postuar në 28 Korrik, 2019 12:35

 

Myslimanët e fundit në Beograd - 1867

Postuar në 21 Qershor, 2019 13:07

Para 150 vjetësh myslimanët e fundit u dëbuan nga Beogradi dhe nga principata e Serbisë. Me fjalë të tjera, në vitin 1867 (materiali u shkrua në vitin 2017 – Sh.V.) të gjithë ushtarët osmanë e braktisën kalanë e Beogradit dhe kështu përfundoi një etapë historike e filluar që nga viti 1862 në Konferencën e Kalinxhit afër Stambollit. Për shpërnguljen e myslimanëve nga Principata e Serbisë në literaturën tonë (lexo: boshnjake – SH.V.) ekziston një numër i madh i punimeve. Veçanërisht theksohen veprat e Safet Bangjoviqit dhe të Galib Shlivës.

Shfetarizim apo de-arabizim i Islamit?

Postuar në 18 Maj, 2018 14:04

Gazeta e njohur e Hong – Kongut, “South China Mornign Post” shkruan në një artikull të datës 14 maj për atë që mund të quhet nacionalizimi i Islamit në Kinë. Autorja Nectar Gan raporton për një shfaqje të re të zëvendësimit të simboleve arabe në xhamitë e vendit me simbole kineze.

Sa myslimanë do të ketë në Europë deri në 2050-ën?

Postuar në 30 Nëntor, 2017 16:29

Popullsia muslimane mund të trefishohet në disa vende evropiane deri në vitin 2050, sipas studiuesve. Studimi i ri bazohet në migracionin dhe normat më të larta të lindjeve të myslimanëve.

TemaTv

Kadare hedh poshtë tezën e myslimanëve për Skëndërbeun

Postuar në 15 Shtator, 2017 22:19

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka bërë komentet e tij rreth debateve më të fundit për Skëndërbeun duke hedhur poshtë tezën se heroi kombëtar luftoi dhe përndoqi myslimanët. Në një intervistë për Eni Vasilin në News 24 Kadare se ka një boshllëk të lënë nga komunizmi rreth debatit se çfarë përfaqëson Skëndërbeu.

Budistët kundër myslimanëve, katastrofa humanitare e Myanmar-it

Postuar në 11 Shtator, 2017 10:42

Kanë jetuar të varfër dhe të privuar nga një vend që madje nuk u jep të drejtën ta quajnë atdheun e tyre. Deri në atë pikë sa janë konsideruar prej vitesh "pakica më e përndjekur në botë".Një milion myslimanët e Rohingya në Myanmar-it budist, u sollën atje si punëtorë të lirë nga kolonialistët britanikë. Ata flasin të ashtuquajturën Ruaingga, një dialekt i dallueshëm nga të tjerët në të gjithë vendin.

Vendim gjykate/Taj Mahal, tempull mysliman, jo hindu

Postuar në 30 Gusht, 2017 14:35

Një gjykatë në Indi ka vendosur se Taj Mahal është një mauzoleum mysliman i ndërtuar nga perandori Mughal për të nderuar gruan e tij të vdekur. Gjykata ka zgjidhur një debat mes myslimanëve dhe hinduistëve për origjinën e tempullit. Shërbimi arkeologjik indian që mbron monumentet me rëndësi kombëtare ka dhënë pikëpamjen e tij në përgjigje të një peticioni të nënshkruar nga nga 6 avokatë që deklaronin se tempulli që ndodhet në qytetin e Agras në origjinë quhej Tejo Mahalava dhe i dedikohej perëndisë hindu, Shiva.

Gjenocidi kundër muslimanëve të Perandorisë Osmane- i fshehur rreth 100 vjet

Postuar në 22 Prill, 2017 19:03

Justin McCarthy, “Vdekje dhe dëbim-Spastrimi etnik i myslimanëve osmanë, 1821-1922”, ALSAR, Tiranë, 2015

Presidenti: Pavarësia fetare, kolona e dytë e lirisë së vendit

Postuar në 01 Mars, 2017 10:01

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka marrë dje pjesë në konferencën shkencore kushtuar 25 vjetorit të revistës “Drita Islame” në të cilën kanë marrë pjesë përfaqësues të shumtë. Presidenti e ka dekoruar revistën me titullin “Naim Frashëri” me motivacionin: “Për kontributin e saj të shquar në zgjimin e ndërgjegjes fetare e kombëtare, me anë të promovimit të atdhedashurisë, harmonisë, mirëkuptimit, kulturës e vlerave humane të besimit islam në mbarë kombin shqiptar”.

Ndalimi i myslimanëve ka mbështetje të madhe edhe në Europë

Postuar në 12 Shkurt, 2017 13:56

Urdhri ekzekutiv i presidentit amerikan Donald Trump për të ndaluar hyrjen imigrantëve nga vendet myslimane, ka një mbështetje jo të vogël edhe në vendet europiane. Ndonëse drejtues të qeverive krysore në Europë kanë kundërshtuar vendimin e Trump, opinioni publik e favorizon atë në një masë jo të vogël, duke evidentuar një frymë në rritje kundër myslimanëve në Europë. Një think tank me seli në Londër, Chatham House, ka organizuar një sondazh ku morën pjesë më shumë se 10 mijë njerëz nga 10 vende të ndryshme të Europës. 

Pages

Subscribe to RSS - myslimanet