murtaja

Presidenti kallëzon penalisht ministren e Drejtësisë: "Rilindja është një murtajë"

Postuar në 24 Shkurt, 2020 14:25

Presidenti Ilir Meta ka dorëzuar kallëzim penal në prokurorinë e posaçme (SPAK) në adresë të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, si dhe të disa zyrtarëve të lartë të institucionit në fjalë. Në fjalën e tij pas dorëzimit të kallëzimit, Meta u shpreh se rilindja dhe qeverisja e ‘rilindjes’ janë një murtajë për vendin dhe se ai i pret qytetarët më 2 mars për të luftuar kundër kësaj sëmundje. Presidenti ka shtuar më tutje se është detyra e tij kryesore që të ruajë Kushtetutën. Sipas tij, ajo që ndodhur është ngjarja më e rëndë në historinë e shtetit shqiptar, ndërkohë që po vlerësohen fakte

Kinë, raportohen tre raste me murtajën bubonike

Postuar në 18 Nëntor, 2019 14:00

Kina ka sinjalizuar zyrtarisht se në rajonin e saj të Mongolisë së Brendshme është konfirmuar një rast i prekur nga Murtaja Bubonike. Personi i infektuar është një 55 vjeçar që e mori sëmundjen pasi konsumoi lepur të egër më 5 nëntor të këtij viti.

Ky rast pason dy të tjerë në fillim të këtij muaji në Pekin, por që të dy personat ishin po nga Mongolia e Brendshme dhe sëmundja e tyre kishte përparuar deri në formën e Murtajës së Mushkërive.

Autoritetet po mbajnë në karantinë 28 persona që kanë patur lidhje dhe kontakte me personin e prekur.

Studimi/Njeriu, jo minjtë, shkaktar i përhapjes së shpejtë të murtajës bubonike të shekullit të 14-të në Europë

Postuar në 15 Janar, 2018 22:48

Shkencëtarët dhe studiuesit kanë një farë konsensusi mes tyre për shkakun e Vdekjes së Zezë dhe përhapjes së shpejtë të murtajës bubonike në Europë gjatë shekujve 14-19. Vdekja e më shumë se 25 milionë njerëzve mes viteve 1347-1351 e bën pandeminë në fjalë një ndër më katastrofiket, por edhe më të studiuarat.

Deri më sot, mendimi kryesor është se shkaku i përhapjes së shpejtë ishin minjtë dhe pleshtat që parazitonin te ta, që shërbenin si transmetues të sëmundjes te njerëzit.

Arbërit e...Shqipërisë së Poshtme

Postuar në 02 Janar, 2017 16:15

Arbërit e Jonit” – Vlora, Delvina e Janian në shekujt XV – XVII”. Ky është titulli i librit hulumtues e studimor të Pëllumb Xhufit, medievist shqiptar.

Subscribe to RSS - murtaja