moske

Akomodues i interesave serbe

Postuar në 26 Shkurt, 2020 22:20

Kryeministri Edi Rama ka folur në Real-Story për akuzën që bëhet se ai favorizoi ndarjen e Kosovës. Duke akuzuar një segment të politikës dhe medias se kanë helmuar opinionin me një gjë të paqenë, z. Rama argumentoi se ndarja e Kosovës nuk ka qenë asnjëherë pjesë e axhendës së tij. Mirëpo ka qenë vetë kryeministri i Shqipërisë që ndër të tjera ka gjetur shembullin e gabuar për të mbrojtur veten: 

Avioni goditet nga rrufeja, 13 te vdekur (Video)

Postuar në 05 Maj, 2019 21:40

Të paktën 13 persona gjetën vdekjen dhe 6 të tjerë u plagosën në një aksident ajror në Moskë. Incidenti ndodhi gjatë një ulje të detyruar të një avioni të kompanisë Aeroflot që kishte si destinacion qytetin e Murmanskut.

Pak minuta pasi ishte ngritur nga pista e aeroportit Sheremetiev të Moskës pilotët njoftuan probleme teknike.   Më pas ekuipazhi i avionit Sukhoi Superxhet 100, konfirmoi se disa minuta pas ngritjes u godit dy herë nga rrufeja, duke bërë që shumë pajisje të dilnin jashtë funksionit.

Video/Vuçiç, miku kryesor i Putin në paradën e Moskës

Postuar në 09 Maj, 2018 14:09

Videolajm/Rusi, arrestohet lideri opozitar Alexei Navalny

Postuar në 28 Janar, 2018 22:42

Policia ruse ka arrestuar kreun e opozitës Alexei Navalny pak para se të merrte pjesë në një takim ku do të bëbte thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale të18 marsit që sipas tij janë të fiksuara.  Ai është liruar pas protestave që janë zhvilluar në Moskë.

Parada e 9 majit, në Moskë vetëm një president i huaj - moldavi Igor Dodon

Postuar në 09 Maj, 2017 23:42

Rusia ka zhvilluar sot paradën e 9 majit me të cilën kremton fitoren mbi nazizmin. Parada që zhvillohet në Sheshin e Kuq në Moskë është traditë tashmë dhe këtë vit mbushen 72 vjet nga 9 majio 1945 kur u firmos kapitullimi i Gjermanisë. Mirëpo parada siç raporton “The Moscow Times” u bojkotua në masë nga liderët perëndimorë duke lënë vetëm presidentin e Moldavisë, Igor Dodon, të vetmin kryetar shteti që mori pjesë në ceremoni.

Video/Arrestohet, Navalny, opozitari kryesor i Putin

Postuar në 26 Mars, 2017 17:06

Alexei Navalny, opozitar i presidentit rus, Vladimir Putin, është arrestuar sot gjatë një proteste anti korrupsion. Navalny ka organizuar protestën përmes blogut të tij dhe në qendër të saj ishte kryeministri Dimitri Medvedev, i vënë në qendër të akuzave se drejton një perandori të vërtetë pasurish të patundshme.

Lenini do rifreskohet dhe do ndërrojë kostum

Postuar në 08 Shkurt, 2017 18:12

Për dy muaj, nga 16 shkurti deri më 16 prill, mauzoleumi i Vladimir Leninit në Sheshin e Kuq të Moskës jo shumë larg nga Kremlini, do të jetë i mbyllur për vizitorët. Agjencia Federale e Mbrojtjes së Kremlinit, e cila është përgjegjëse për mauzoleumet deklaroi se gjatë kësaj periudhe do të kryhen operacionet e nevojshme për mirëmbajtjen e trupit të balsamosur të udhëheqësit bolshevik .

Hakerimi “kalon” në Rusi, arrestohet specialisti kryesor i FSB-së për sigurinë kibernetike

Postuar në 27 Janar, 2017 01:21

Hakerat rusë të instruktuar nga Kremlini u bënë çështje kryesore e zgjedhjeve presidenciale amerikane, por një zhvillim i fundit në Rusi mund të ndryshojë optikën rreth kësaj teme. Mediat ruse raportojnë se policia e këtij vendi ka arrestuar së fundmi një nga specialistët kryesorë për sigurinë kibernetike në Shërbimin Federal të Sigurisë(FSB), i cili akuzohet se u ka kaluar informacione shërbimeve sekrete amerikane. Një ngjarje që risjell klimën e Luftës së Ftohtë.

Funerali i ambasadorit të vrarë, Putin largohet nga ceremonia (Video)

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 11:07

Në prani Të Presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin u mbajt në Moskë funerali i ambasadorit rus të vrarë në Ankara, Andrei Karlov. Vladimir Putin vuri lule mbi arkivolim e diplomatit dhe më pas u ul pranë gruas së ve të ambasadorit me të cilën pati  një bisedë të shkurtër. Pak minuta më pas ai u largua. Në funeralin e Andrei Karlov, që u krye me nderimet më të larta shtetërore, ishte e pranishme gjithë udhëheqja ruse. Nisur nga zhvillimet e ditëvetë fundit presidenti Vladimir Putin e shtyu për të premten në mesditë konferencën vjetore.

Premierë e kompozimeve të Aleksandër Peçit në Moskë

Postuar në 14 Gusht, 2016 17:54

Shqipërinë dhe Rusinë mund t’i ndajnë shumë gjëra, por ajo që vazhdon t’i bashkojë është muzika. Ambasada ruse në Tiranë ka përcjellë me shumë vlerësim lajmin se në datë 8 gusht, në Konservatorin e Moskës "Pjotr Çajkovski" u mbajt një koncert shumë i veçantë – premiera botërore e sonatave të kompozitorit të njohur shqiptar Aleksandër Peçi.

“Dashuria për muzikën i bashkon sërish dy popujt tanë. Kompozitori shqiptar bën premierë botërore në Moskë”-shktuhet në faqen në facebook të ambasadës ruse në Tiranë.

Pages

Subscribe to RSS - moske