monitor

M-mediat e Tiranës

Postuar në 23 Shkurt, 2020 21:56

Koronavirusi/ Zëri i Amerikës: Shqipëria shton masat përballë koronavirusit në portet detare e ajrore

Sapo lexon këtë fjali “gazetareske”, informative të lind menjëherë pyetja: nga cila kokë ka dalë një titull i tillë? 

Sepse teksa vërsulesh që me këtë garanci amerikane në sy që na thotë se Shqipëria i kopsiti punët me koronavirusin, të lexosh të reja, vë re me zhgënjim se Zëri i Amerikës në fakt është zëri i Silva Binos në konferencë për shtyp. 

Një ambasador i BE-së, jo një ministër më shumë në qeverinë e z. Rama

Postuar në 19 Janar, 2020 14:11

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka dhënë një intervistë për revistën “Monitor” gjatë së cilës pyetet për një sërë çështjesh që prekin vendin. Teksa lexon përgjigjet e ambasadorit kupton se ke përballë gjuhën politike të një ministri të qeverisë Rama, ku flitet vetëm për arritje, eliminohen tonet negative, edhe kur ato i përkasin realitetit, mosrealizimet e qeverisë vendosen në kontekste probabiliste.

Përfaqësuesi i Yura: Kemi pesë fabrika në Europë. Shqipëria me incentivat më të dobëta

Postuar në 16 Nëntor, 2019 14:35

 Lucas Nam, përfaqësues i kompanisë Yura që ka investuar në Fier pas një odiseje zvarritjesh me administratën shqiptare ka dhënë një intervistë për revistën “Monitor” ku përërit sërish problemet që nuk mbarojnë.

1 171 ente publike nuk paguajnë sigurimet. Borxhi 13.8 miliardë lekë, të përfshira ministri dhe Kuvendi i Shqipërisë

Postuar në 13 Tetor, 2019 16:28

Revista ekonomike “Monitor” raportonte së fundmi se 1 171 ente publike, përfshirë institucione qendrore apo edhe ndërmarrje me pronësi publike nuk paguajnë kontributet mujore të punonjësve. Revista shkruan se të dhënat i ka vjelë zyrtarisht nga Drejtoria e Tatimeve përmes një kërkese për informacion dhe në to rezultojnë se Kuvendi i Shqipërisë, ministri, tatimet vetë, bashki të ndryshme, doganat, ujësjellësi apo edhe zyrat arsimore janë debitorë.

Borxhi në total shkon në 13.8 miliardë lekë në fund të vitit të kaluar dhe bëhet fjalë për mijëra punonjës. 

Është penduar kompania “Kastrati” për konçesionin e rrugës Milot-Morinë?

Postuar në 29 Shtator, 2019 21:35

Revista ekonomike “Monitor” publikonte në datë 27 shtator një intervistë të zv.presidentit të “Kastrati Group”, 
Leonard Kastrati. 

Në prononcimin e vet, përfaqësuesi në fjalë rendit disa suksese të vitit 2018: 

Propozim për shqiptarizimin e sistemit Bonus-Malus: Prim më të lartë sigurimi për makina mbi 10 vjet

Postuar në 12 Maj, 2019 12:33

Avni Ponari, drejtor i Përgjithshëm i SIGAL, një prej kompanive kryesore në tregun e sigurimeve kundërshton përmes një interviste për revistën "Monitor" sistemin Bonus Malus që është fuitur tashmë që nga 1 prilli në veprim. Në thelb ky sistem e vendos marzhin e sigurimit në bazë të historikut të drejtuesit duke favorizuar ata drejtues që bëjnë më pak dëme.

2018, tejkalohet plani me taksën e qarkullimit. Investimet në rrugë mbeten 12 herë më të ulëta

Postuar në 20 Prill, 2019 14:47

Revista “Monitor” raporton sot të dhënat zyrtare për taksën e qarkullimit për vitin 2018. Sipas kësaj reviste, Tatimet kanë tejkaluar planin vjeto për shkak të rritjes së çmimit të karburanteve.

Parashikimi për krizën post-TAP në Shqipëri

Postuar në 07 Prill, 2019 12:50

Revista ekonomike “Monitor” shkruan se ekonomia shqiptare po i ekspohet një krize të afërt për shkak të mungesës së investimeve të huaja të mëdha. Në një shkrim dedikuar kësaj teme, revista vë në dukje se dy investimet kryesore, gazsjellësi Transadriatik dhe HEC i Devollit po shkojnë drejt fundit. 

"Gabi" ngjitet në krye. Zëvendëson blerjet online. Çfarë do të bëjë qeveria për ta mbyllur edhe këtë mundësi?

Postuar në 05 Mars, 2018 11:47

Revista ekonomike “Monitor” shkruan sot se tregu i rrobave të përdorura në Shqipëri ka njohur rritje të madhe. Gabi, siç edhe quhet në Tiranë, është bërë ofertë kryesore në një treg ku ka shumë nevoja, pak lekë, por edhe ku konformimi me luksin e dukjes në një xhiro në Bllok, synon gjetjen e një formule tipike shqiptare: Edhe mirë, mall firmato, edhe lirë, edhe e përdorur(shkeli syrin vetes), por edhe “status” prej klienti që di të kërcasë takat.

Butrinti turistik përballë Shqipërisë joturistike

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 10:59

Revista “Monitor” sjell sot një shkrim të shkurtër mbi turizmin shqiptar. Apo më mirë mbi vlerësimet e të huajve, në këtë rast – Tripadvisor- për turizmin në Shqipëri. Nga vlerësimi në fjalë, rezulton se Butrinti është stacioni më i preferuar i Shqiëprisë nga turistët e huaj. Një rekord që qyteti antik në fjalë e mban prej dekadash.

http://www.monitor.al/tripadvisor-butrinti-mbreti-destinacioneve-per-tur...

Pages

Subscribe to RSS - monitor